Minister Sportu i Turystyki podsumowała start polskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie

To jest plan, który będzie trwał długie lata i dopiero z czasem zacznie przynosić efekty – mówiła Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki podczas wtorkowej konferencji prasowej podsumowującej start polskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Oprócz Minister Sportu i Turystyki, udział w konferencji wzięli Jacek Foks, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Paweł Słomiński, Szef Zespołu Wsparcia Klubu Polska Londyn 2012 oraz członkowie zespołu otwartego, który ma współpracować z resortem w sprawie zmian w polskim sporcie: Witold Roman, Grzegorz Kotowicz, Kajetan Broniewski, Jerzy Eliasz, Sebastian Chmara oraz Paweł Januszewski.

Jest to zespół otwarty i każdego kto chciałby współpracować i wspierać plan naprawy polskiego sportu, serdecznie zapraszam do współpracy – mówiła Joanna Mucha.

Do igrzysk w Londynie sportowcy po raz pierwszy przygotowywali się w oparciu o utworzony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki program „Klub Polska Londyn 2012”. Objęci nim zostali najlepsi polscy sportowcy (medaliści poprzednich igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata). Program określał zasady finansowania przygotowań zawodników i monitorowanie ich treningu.

Po występie naszych sportowców podczas Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie, możemy stwierdzić, iż założenia projektu Klub Polska Londyn należy uznać za właściwy kierunek zmian, a zarządzanie projektowe w przygotowaniach do imprez międzynarodowych jest obecnie stosowane przez sportowe potęgi. Należy brać z nich przykład. Warto też, zauważyć, że 80 % zdobytych medali w Londynie to krążki wywalczone przez członków Klubu. W tym momencie, kluczowa jest współpraca ze związkami sportowymi nad szczegółami poprawy funkcjonowania tego projektu. 

Przede wszystkim czas nazmiany w finansowaniu związków sportowych. Finansowanie i wspieranie wszystkiego oznacza w rezultacie niefinansowanie i niewspieranie niczego. W ciągu najbliższego roku ministerstwo opracuje zasady finansowania na wyraźnie i ściśle określone zadania, i po spełnieniu określonych warunków.

Poza tym, szczególnej uwagi ze strony związków sportowych wymaga system identyfikacji talentów i pracy z nimi na etapie sportu szkolnego i akademickiego, w klubach i w kadrach. Jedynie połączenie tych wszystkich elementów w sprawnie funkcjonujący mechanizm gwarantuje sukcesy w postaci dobrych startów polskich sportowców podczas największych światowych imprez.

Polskiego sportu nie naprawimy jeżeli nie pomyślimy o nim jako o systemie naczyń połączonych – mówiła Joanna Mucha. –  W tym momencie, sport powszechny jest priorytetem, bez niego nic dobrego się nie zdarzy – podsumowała Pani Minister.

Ogromną rolę ma też stworzenie warunków dla podnoszenia kwalifikacji trenerskich a także do stworzenia trenerom pracującym w klubach lepszych warunków pracy i wynagrodzenia. Kluczowa w tym zakresie będzie współpraca z samorządami terytorialnymi.

Niezbędna jest również diagnostyka procesu szkoleniowego. Jej wyniki mają służyć, jako materiał porównawczy trenerom oraz zespołom badawczym w celu sterowania tym procesem i stanowić element zarządzania projektowego.

Minister Sportu i Turystyki zamierza zwiększyć środki finansowe na działania Komisji do Spraw Zwalczania Dopingu oraz na Laboratorium Antydopingowe. Dużo uwagi należy również poświęcić problemowi dopuszczania do sprzedaży w Polsce i używania przez naszych sportowców odżywek niewiadomego pochodzenia lub tych, które zawierają niedozwolone składniki (tzw. zanieczyszczonych).

Przygotowując reprezentację na przyszłe igrzyska powinniśmy również kierować się zasadą „jakość a nie ilość”. Liczna reprezentacja, którą widać w większości poza punktowanymi miejscami, nie jest chlubą dla Polski. Igrzyska olimpijskie powinny służyć promocji kraju poprzez walkę sportową na najwyższym poziomie zaawansowania a nie przez pokazywanie kolejnych niepowodzeń.

W związku z powyższym, niezwłocznie muszą zostać przygotowane i wdrożone przez polskie związki sportowe strategie przygotowań do kolejnych dwóch edycji igrzysk: krótkookresowa (do igrzysk w 2016 r.) oraz średniookresowa (do igrzysk w 2020 r.). Celem strategicznym dla przygotowań olimpijskich, powinno być doprowadzenie określonej liczby zawodników do poziomu sportowego umożliwiającego skuteczną rywalizację o medale.

 

Źródło: www.msport.gov.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Odkryj tajemnice Transylwanii – wycieczka objazdowa po krainie Drakuli
Transylwania, serce Rumunii, jest regionem o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i niezliczonych...