Muzeum Browaru w Żywcu punktem kotwicznym Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

                            

Muzeum Browaru w Żywcu stało się oficjalnie częścią Europejskiego Szlaku dziedzictwa Przemysłowego. W sieci łączącej ponad 800 europejskich obiektów dziedzictwa znalazły się zaledwie 72 punkty kotwiczne, czyli miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym dla Europy i przy tym bardzo atrakcyjne turystycznie. Takim właśnie punktem jest także Muzeum Browaru w Żywcu.

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego jest rezultatem współpracy pomiędzy 11. europejskimi partnerami w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na wspólne europejskie dziedzictwo przemysłowe oraz promocja turystyczna miejsc związanych z historią przemysłu. Obecnie Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego wiedzie przez Wielką Brytanię, Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg i Niemcy.

Nowym miejscem na mapie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest Polska. Nasz kraj reprezentowany jest przez Muzeum Browaru w Żywcu, które w ostatnich dniach 2009 r. zanotowało rekordową frekwencję: od momentu powstania odwiedziło je już 300 tysięcy turystów. Liczba zwiedzających przerosła oczekiwania i prognozy. Muzeum Browaru cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Tylko w sierpniu 2009 r. odwiedziło je 14 tysięcy turystów. Rocznie do muzeum przyjeżdża ponad 100 tysięcy. Dla porównania, Muzeum Narodowe w Warszawie odwiedza zaledwie 69 tysięcy osób więcej.

Muzeum prezentuje historię polskiego piwa od 1856 r. w „niemuzealny” sposób. W czasach, kiedy prawie nikt nie ma czasu na kulturę – możliwość dotykania eksponatów, poznawania historii multimedialnie, brak gablot, muzealnych kapci i ograniczeń przy robieniu zdjęć i filmów przyciąga tłumy do Żywca. Zanurzenie się w piwnej historii Żywca to także możliwość zwiedzania samego browaru z przewodnikiem i wypicia świeżo warzonego piwa. Nigdzie indziej nie smakuje tak wyjątkowo” – powiedział Jerzy Dwornicki, Dyrektor Browaru w Żywcu, który sprawuje mecenat nad Muzeum.

Muzeum Browaru w Żywcu jest także częścią Szlaku Zabytków Techniki Śląska. Zakwalifikowanie przez gremium ekspertów Muzeum Browaru w Żywcu do punktów kotwicznych Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego świadczy o jego ponadregionalnym znaczeniu dla przemysłowej historii Europy. Potwierdza również, że Muzeum Browaru jest jednym z najistotniejszych i najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc przemysłowej historii Europy.

Punktami kotwicznymi Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego są m.in. Heineken Experience – Browar Heinekena w Amsterdamie, Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Flamandzkie Muzeum Górnictwa Węglowego w Beringen czy Ferropolis – miasto żelaza w Gräfenhainichen.

Muzeum Browaru w Żywcu: www.muzeumbrowaru.pl

European Route of Industrial Heritage: www.erih.net

Grupa Żywiec S.A. jest jednym z największych producentów piwa w Polsce oraz częścią Grupy Heineken. Rocznie sprzedaje pow. 13 mln hl piwa warzonego w pięciu browarach w Żywcu, Warce, Elblągu, Leżajsku i Cieszynie. Najważniejsze marki Spółki to Heineken, Żywiec, Warka, Tatra, Specjal, Strong i Leżajsk. Marką flagową jest Żywiec – pierwsze piwo premium i jedno z największych piw eksportowych w Polsce, sprzedawane za granicą od ponad stu lat, obecnie w ponad 20 krajach świata. Ważną część portfolio Grupy Żywiec stanowią piwa regionalne: Królewskie (Polska centralna), Leżajsk (południowo-wschodnia) i Specjal (północna). Firma prowadzi również dystrybucję zagranicznych piw specjalnych (Desperados, Paulaner, Fischer, Murphy’s) oraz polskich piw specjalnych (Kaper, Żywiec Porter i Freeq w trzech odmianach). Grupa Żywiec S.A. zatrudnia ponad 6000 osób.

Grupa Żywiec S.A.

Biuro Zarządu: ul. Bitwy Warszawskiej 7a, 02-366 Warszawa, tel.: +48 22/ 537 60 00, fax.: +48 22/ 537 60 05

Siedziba Spółki: ul. Browarna 88, 34-300 Żywiec, tel.: +48 33/ 861 99 99, fax.: +48 33/ 861 46 14.

www.grupazywiec.pl


 


Ceny biletów do Biskupina na rok 2023
Biskupin to jedno z najważniejszych i najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Polsce, które...
Bułgaria - Muzeum jogurtu
Przepis na jogurt był już znany tysiące lat temu plemionom, które zasiedliły tereny obecnej Bułgarii....