Muzeum Powstania Warszawskiego

Wiele lat trwały starania o zbudowanie w Warszawie muzeum, które upamiętniłoby powstanie warszawskie. Pierwsze dyskusje o konieczności powstania takiej placówki toczyły się już w roku 1956. Ze względów jednak na sytuację polityczną żadne działania w tym kierunku nie zostały podjęte. W roku 1981 został powołany do życia Społeczny Komitet Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego, który rozpoczął zbieranie pamiątek związanych z powstaniem. Wprowadzenie stanu wojennego w tym samym roku przerwało jednak działalność Komitetu. Ponownie zbieranie pamiątek rozpoczęto trzy lata później. Konkurs na projekt budynku muzeum został ogłoszony w roku 1986. Do budowy muzeum jednak nie przystąpiono. Prace ruszyły dopiero w roku 2002 po wybraniu na prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.


Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Na jego siedzibę została przeznaczona dawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy Grzybowskiej. Placówka jest jednym z najbardziej nowoczesnych muzeów nie tylko na terenie Warszawy, ale całej Polski. Wśród warszawskich muzeów jest odwiedzana najliczniej, mimo że od otwarcia upłynęło już 13 lat (w tym roku obchodziliśmy 73 rocznicę wybuchu powstania). Muzeum przedstawia historię nie tylko powstania, ale także dni, które je poprzedzały. Przy pomoc dźwięków i obrazów przedstawiono także dni po upadku powstania: opuszczanie Warszawy przez Powstańców i cywilną ludność miasta oraz ich dalsze losy.

Ekspozycja muzealna zajmuje powierzchnię ponad 3 tysięcy metrów kwadratowych. Eksponaty zostały rozmieszczone na trzech kondygnacjach. Na ekspozycję składa się zbiór niemal tysiąca dokumentów i tysiąc pięćset filmów i fotografii. Eksponaty opatrzone są napisami w języku polskim i angielskim. Aby zwiedzającym, jak najbardziej przybliżyć powstańczą rzeczywistość wykorzystano efekty multimedialne i odpowiednio zaaranżowano sale muzealne. Niektóre ekspozycje mogą być drastyczne, szczególnie dla dzieci. Stąd też zostały one oznaczone w specjalny sposób. Przez trzy kondygnacje muzeum przechodzi wykonany ze stali Monument. Na jego ścianach wyryto kalendarium Powstania. Z jego wnętrza dobiega ton bijącego serca, które jest symbolem życia Warszawy w ciągu dni Powstania. Częścią muzeum jest wieża, z której roztacza się widok na miasto i Park Wolności, w którym znajduje się Mur Pamięci. Wyryto na nim nazwiska dziesięciu tysięcy Powstańców, którzy polegli w czasie walk o Warszawę.

Dla przypomnienia: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Walki trwały dwa miesiące. Akt kapitulacji Powstania Warszawskiego został podpisany w nocy z 2 na 3 października 1944 roku. Do niewoli trafiło piętnaście tysięcy Powstańców, był wśród nich komendant główny Armii Krajowej generał Tadeusz „Bór” Komorowski. Ludność cywilna została zmuszona do opuszczenia Warszawy. Oddziały Wermachtu i SS dopuszczali się w czasie Powstania masowych mordów na ludności cywilnej. Po upadku Powstania Niemcy rozpoczęli wyburzanie i wypalanie Warszawy. Miasto miało zniknąć z powierzchni ziemi.

Autor artykułu surgepolonia.pl

 


Co warto zwiedzić na Mazowszu?
Mazowsze – serce Polski, to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie nowoczesność spleciona jest z historią,...
Czym kierować się wybierając apartamenty na doby w Warszawie?
Wybór noclegu nie jest łatwy, tym bardziej, gdy dostępnych opcji jest bardzo wiele. Zawsze warto dokładnie...
Hotel Warszawa centrum ? Apartamenty hotelowe w sercu miasta
Apartament hotelowy zapewnia komfortowy wypoczynek w warunkach zbliżonych do domowych. Goście mają do...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....