Mieszkania
Tyniec Mały
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Skansen archeologiczny Karpacka Troja otwarto w piątek w Trzcinicy koło Jasła (Podkarpackie). W Trzcinicy odkryto m.in. najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady sprzed 4 tys. lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne.
W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów i obiektów. Skansen jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
"Karpacka Troja zajmuje powierzchnie 8 ha, na której znajduje się ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu" - powiedział pomysłodawca przedsięwzięcia, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.
W pawilonie wystawowym o powierzchni 1800 m kw. mieszczą się ekspozycje muzealne, sala konferencyjna i multimedialna sala lekcyjna.
"Od dziś nowoczesny skansen z parkiem archeologicznym, z wiernymi rekonstrukcjami prahistorycznych siedlisk Słowian oraz kultury Otomani-Fuzesabony, z funkcjonalnym pawilonem wystawowym oraz odpowiednim zapleczem merytorycznym i technicznym zostają otwarte dla turystów z całego świata" - napisał w liście z okazji otwarcia Karpackiej Troi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
4 tys. lat temu w Trzcinicy tętniło życie i rozwijał się handel. Bursztyn znad Bałtyku wymieniano na wyroby z miast basenu Morza Śródziemnego. W początkach epoki brązu w Trzcinicy zbudowano osadę warowną. Broniona była wałem z palisadą, fosą i naturalną stromizną stoków.
W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi. Potem między 1650 a 1350 rokiem p. Ch. żyła tutaj ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.
Między VIII a XI stuleciem znajdował się tam centralny gród jednego z plemion zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Najprawdopodobniej został zniszczony w wyniku pożaru u schyłku panowania Mieszka II.
Podczas otwarcia skansenu zaprezentowano spektakl plenerowy przypominający wydarzenia z dziejów grodu w Trzcinicy, m.in. opowieści o jego powstaniu i zagładzie.
W sobotę i niedzielę odbędzie się też 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego. Uczestnicy imprezy cofną się o 1000, 3500, a nawet ponad 4000 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy prezentować będą różne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków.
Skansen miał zostać otwarty rok temu. Kilka dni wcześniej znaczną jego część zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ponad 4 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.
Budowa skansenu kosztowała ponad 13 mln zł. Większość środków pochodziła z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mechanizm (znany jako fundusze norweskie) jest bezzwrotną pomocą finansowa dla Polski. Fundusze pochodzą z trzech krajów EFTA (Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu), będących zarazem członkami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), tj. Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.
"Jest mi szczególnie miło, że Norwegia mogła wziąć udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu" - zapewniła podczas otwarcia skansenu przedstawicielka ambasady Norwegii w Polsce, Sidsel Bleken.
Oprócz władz regionu w otwarciu skansenu licznie uczestniczyli przedstawiciele środowisk archeologicznych z Polski i Słowacji.
PAP - Nauka w Polsce
kyc/ hes/bsz
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
turystyka atrakcje turystyczne informacje turystyczne Karpacka Troja
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...
Góry są piękne i stanowią doskonała propozycję na wakacje. Dla wielu osób wędrowanie po górach to dawka ogromnej inspiracji, do spełniania siebie. więcej...
Łamigłówki to sposób na rozwój logicznego myślenia oraz treningu inteligencji przestrzennej dla dzieci i dorosłych. To również świetna zabawa dla każdego. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu gier, a jedną z popularniejszych form są łamigłówki drewniane. więcej...