Nadchodzi Etnodizajn Festiwal

6 listopada rozpocznie się festiwal „Rzecz Małopolska. Etnodizajn festiwal” zainicjowany przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na współczesne relacje pomiędzy etnografią a dizajnem. Potrwa do 22 listopada.

Organizatorzy Festiwalu chcą przybliżyć tematykę etnodizajnu zarówno miłośnikom etnografii, jak i szerokiemu gronu odbiorców. Etnodizajn jest bowiem obecny w naszym codziennym życiu i staje się coraz popularniejszy. W tej chwili można już mówić o prawdziwej modzie na etnodizajn. Dlatego oferta przygotowana przez Muzeum jest kompleksowa i uniwersalna.

Festiwal rozpocznie się sesją pt. „Rozmowy o dizajnie”. W dyskusji na temat fenomenu powstawania przedmiotów inspirowanych dziedzictwem kulturowym udział wezmą m.in. artyści, projektanci oraz wykładowcy z czołowych polskich uniwersytetów. Rozmówcy odniosą się także do coraz popularniejszego w ostatnich latach marketingu regionalnego, który coraz częściej poszukuje „produktu regionalnego” czy „narodowej wizytówki” także w obszarze dizajnu inspirowanego rękodziełem.

Wieczorem, po panelu dyskusyjnym, zostaną otwarte trzy wystawy. Główna ekspozycja pokazuje etnodizajn europejski, prezentowany w otoczeniu wystawy stałej, czyli tradycyjnej kolekcji. Napotkamy tu wiele ciekawych smaczków, wynikających z połączenia nowoczesnego wzornictwa: np. roweru i jego analogii formalną: dawnego pługu. Analogicznie: hipernowoczesny szklany stolik szwedzki, poprzez użycie motywu gwiazdy, współgra z otoczeniem z kolekcji prezentującej polskie zwyczaje bożonarodzeniowe. Obiekty ze Szwecji, Holandii, Litwy, Włoch oraz Francji pozwolą odwiedzającym przyjrzeć się europejskim nurtom projektowania, odwołującym się do tradycji oraz naturalnych technik wytwarzania.

Dwie mniejsze wystawy to „Naturalne zasoby polskiego designu” oraz „Punkt oparcia”. Pierwsza przedstawi współczesne polskie wzornictwo inspirowane tradycyjnym materiałem i ornamentem, na drugiej natomiast zaprezentowana zostanie autorska galeria najpiękniejszych form użytkowych. Będzie tam można zobaczyć repliki projektów największych mistrzów wzornictwa – Wyspiańskiego, Mehoffera czy Wincze. Organizatorzy wystawy przyjęli, że zaprezentują tylko krzesła, ponieważ ich zdaniem ten mebel jest kwintesencją formy i funkcji, a dodatkowo krzesło bywa przykładem dla filozofów i jest sprawdzianem dla projektanta.

„Przez organizację wystaw chcemy zapytać o cel i motywacje, jakie towarzyszyły i towarzyszą powstawaniu przedmiotów etnodizajnerskich. O to, komu i do czego służą oraz w jakim stopniu stanowią zwierciadło naszej kultury. Z naszym pytaniami chcemy dotrzeć nie tylko do wyrafinowanych znawców sztuki i dizajnu, ale też do okazjonalnych odbiorców kultury – skłonić ich do refleksji w rodzaju: ‘co to znaczy etno i dlaczego jest dla nas ważne?’, ‘Czy kategoria rodzimości jest we współczesnym zglobalizowanym świecie istotna, a jeśli tak, to dlaczego?’, ‘Czy etno jest sposobem na stworzenie własnej marki – indywidualnie i na poziomie grupy?'” – mówi Katarzyna Piszczkiewicz, koordynator projektu „Rzecz Małopolska. Etnodizajn Festiwal”.

Festiwal jest wprowadzeniem do przyszłych działań, zaplanowanych przez Muzeum Etnograficzne na dwa najbliższe lata. Aktywności te będą miały na celu analizę związków istniejących od przeszło wieku pomiędzy etnografią a dizajnem oraz ich współczesnych relacji. W ramach długofalowego projektu Muzeum planuje m.in. organizację akcji plenerowych, czy targów etnodizajnerskich.

Partnerami akcji są: Instytut Marki Polskiej oraz Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Strona internetowa projektu Etnodizajn Festiwal:
www.etnomuzeum.eu/Aktualnosci,191_rzecz_malopolska_etnodizajn_festiwal.html

Strona internetowa Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie:
www.etnomuzeum.eu

 Źródło: PR

Najciekawsze wydarzenia turystyczne w Polsce w 2010 roku
Każdy rok niesie ze sobą nowe wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, biznesowe i in. Organizacja niektórych...