Nagła śmierć w górach!

Uwaga! Nadchodzi sezon zimowych wyjazdów w góry, a to wiąże się z nie tylko z wypadkami podczas jazdy na nartach czy snowboardzie, ale także z syndromem tak zwanej nagłej śmierci w górach. Co to takiego? Dlaczego tak mało się o tym mówi? Oto najważniejsze informacje.

Wyjeżdżając na długo oczekiwany urlop zimowy (ale także o innej porze roku przy wyjazdach w góry) mało kto pomyśli o tym, żeby wykonać profilaktyczne badania serca i krwi, a to błąd. Szczególnie osoby po 35 roku życia (mężczyźni pracujący) planując wyjazd w góry powinny wykonać badania, gdyż większość z nich może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że rozwija się u nich jakiś stan chorobowy. Ryzyko wzrasta także u palaczy oraz osób z nadciśnieniem. W efekcie czego będąc na stokach górskich dochodzi na przykład do nagłego ataku serca, który zazwyczaj kończy się zgonem. Wysoko w górach może dojść także do obrzęku płuc bądź ostrej choroby wysokościowej. W górach, kiedy ciśnienie rozpuszczonego tlenu we krwi znacząco się obniża od nieszczęścia może dzielić nas tylko krok.

„Nagła śmierć w górach” to druga zaraz po nieszczęśliwych wypadkach przyczyna śmierci turystów na szlakach. Najnowsze badania dowodzą, że liczba nagłych zgonów spowodowanych zawałem to aż 40 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wśród turystów uprawiających sporty zimowe. A około 56 procent z nich przeszło atak serca podczas pierwszych dwóch dni intensywnej aktywności fizycznej.

ZAWAŁ SERCA

Zawał serca w górach może przydarzyć się przede wszystkim mężczyznom w wieku  32-50 lat, a kobietom w wieku  45-70. Ryzyko zwiększa palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze. Objawami się:   bardzo silny ból w klatce piersiowej ( trwający ponad 20 minut), piekący, dławiący, rozpierający, promieniujący do żuchwy, lewej kończyny górnej, panika, lęk przed śmiercią, duszność, bladość, pot.

OSTRA CHOROBA WYSOKOŚCIOWA

Może dawać o sobie znać powyżej 2500 m n.p.m., jednak na wysokości 4500 m n.p.m. cierpi na nią już 75% osób!  Główne objawy to: ostre lub pulsujące bóle głowy nasilające się w nocy i nad ranem, bezsenność, częste budzenie się, rozdrażnienie, zmęczenie, zawroty głowy, nudności, wymioty, utrata apetytu, ucisk w klatce piersiowej, obwodowe obrzęki twarzy, rąk i stóp.

OBRZĘK PŁUC

Choroba ta związana jest wysokim ciśnieniem w tętnicach płucnych i przepuszczaniem płynu przesiękowego do pęcherzyków płucnych. Powoduje to zatrzymanie wody w organizmie  i obrzęki. Objawy obrzęku płuc pojawiają się najczęściej po 2-4 dniach na dużych wysokościach. Objawy to: duszność utrudniająca wdech i wydech, przyspieszony oddech, kaszel – początkowo suchy, potem towarzyszy mu odksztuszanie pienistej, zabarwionej krwią wydzieliny, sinica – sine usta i płytki paznokciowe, bladość, gorączka, zimny pot, lęk, skoki ciśnienia tętniczego.

Warunki w górach bardzo różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni i przystosowani. Problemy zdrowotne mogą być wywołane przez nagłe wahania temperatury czy promieniowanie UV, przed którym należy się zabezpieczyć. Bardzo ważna jest aklimatyzacja oraz praca nad kondycją. Dlatego najlepiej na kilka tygodni przed wyjazdem rozpocząć regularny trening, może to być nordic walking, basen, czy jazda na rowerze. Warto udać się także do lekarza, który zbada nam serce i zaleci badania profilaktyczne krwi. Tuż po przyjeździe w góry konieczna jest aklimatyzacja przez wyjściem w góry czy na stok na narty. Stosując się do tych wskazówek unikniemy stresu i nagłej choroby.

***

Jeśli masz problemy zdrowotne koniecznie udaj się do profesjonalnej kliniki kardiologicznej, namiary znajdziesz pod tym linkiem.

UWAGA! Numery alarmowe!

112 – ustalony w ustawie wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy, jest to ogólnoeuropejski numer alarmowy.

601 100 300 – numer ratunkowy w górach (TOPR i GOPR).


M-S-M

 

No posts found