Najlepsze piwo 2012 roku już 6 grudnia

Wszyscy miłośnicy złocistego trunku w Polsce czekają na ogólnopolską prezentację Grand Championa 2012 – Brackiego Rauchbocka. 16 listopada br. to najlepsze piwo roku zostanie rozlane do butelek. 6 grudnia pierwszą z nich oficjalnie otworzy autor i zwycięzca tegorocznego Konkursu Piw Domowych Festiwalu Birofilia – Andrzej Miler. To będzie sygnał do rozpoczęcia sprzedaży w całej Polsce. Dziś ujawniamy jak wygląda to unikalne piwo (zdjęcia piwa i sniftera – specjalnego szkła do Grand Championa 2012, wysyłamy na życzenie).

Warzenie Grand Championa 2012 w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie to niezwykłe spotkanie piwowara domowego Andrzeja Milera, zwycięzcy Festiwalu Birofilia 2012 i piwowarów z cieszyńskiego browaru. Po tygodniach przygotowań i skomplikowanych etapach produkcji, niebawem piwo trafi do specjalnie przygotowanych butelek. Oficjalna premiera odbędzie się 6 grudnia tuż przed godziną 18:00. Andrzej Miler otworzy pierwszą butelkę i spróbuje piwa, które warzył w Brackim Browarze zamkowym w Cieszynie wspólnie z tamtejszymi piwowarami.  Jak podkreśla sam autor, piwo powinno być treściwe – idealne na zimę a jego wyjątkowe aromaty wędzonej śliwki z pewnością znajdą uznanie amatorów piwa.

W Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie Grand Champion przygotowywany jest już po raz czwarty. Zawsze nad dostosowaniem receptury piwa domowego na potrzeby browaru oraz przebiegiem poszczególnych etapów produkcji czuwają Dominik Szczodry, główny piwowar oraz Janusz Konieczny, dyrektor Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie. Uwarzenie piwa autorstwa pana Andrzeja Milera było dla nas niemałym wyzwaniem. Ale i w tym roku udało nam się stworzyć doskonałe piwo, które mam nadzieję znajdzie wielu fanów. Jego nietypowy smak sprosta najbardziej wygórowanym oczekiwaniom. Niezwykle mocno zaangażowaliśmy się w to przedsięwzięcie i poświęciliśmy kilkaset godzin na przygotowanie tego piwa. Właśnie takie wydarzenia jak to pokazują czym jest prawdziwa pasja do tego złocistego trunku – podkreśla Janusz Konieczny.

Grand Champion 2012 leżakował przez długie tygodnie w zbiornikach leżakowych w zboczu wzgórza zamkowego. 16 listopada trafi do prawie 100 000 butelek o pojemności 0,5 l.  Andrzej Miler, autor Brackiego Rauchbocka, podkreśla: Nie myślałem, że ten dzień nastąpi tak szybko. Już niebawem będziemy rozlewać tegorocznego Grand Championa do butelek i tym samym zakończymy miesiące naprawdę ciężkiej pracy. W tym momencie nie mógłbym być bardziej dumny z tego co zrobiłem wraz ze świetnymi ekspertami z Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie. To dla mnie niezwykłe przeżycie i ten moment będę wspominał jeszcze bardzo długo. Teraz pozostaje mi tylko czekać do 6 grudnia i sprawdzić czy pozostali miłośnicy piwa podzielą moje odczucia względem Brackiego Rauchbocka.

Zwycięskie piwo Festiwalu Birofilia 2012 będzie od 6 grudnia dostępne w wybranych sklepach i lokalach na terenie całej Polski, w sieci delikatesów Alma oraz w Piwiarniach Warki. Stale aktualizowana lista wszystkich sklepów oferujących Grand Championa 2012 jest dostępna na stronie www.festiwal-birofilia.ploraz Facebook.

Infrmacje dodatkowe:

GRAND CHAMPION BIROFILIA to przedsięwzięcie unikalne na skalę europejską. To najlepsze piwo danego roku, które w czerwcowym Konkursie Piw Domowych Festiwalu Birofilia w Żywcu, organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, wybiera jury złożone z kilkunastu mistrzów piwowarstwa z całego świata. W nagrodę twórca receptury tego piwa domowego warzy je w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie w skali przemysłowej – przy wsparciu tamtejszych piwowarów. Marzeniem każdego piwowara domowego jest, aby smak jego piwa poznało jak najwięcej piwoszy. Dzięki sieci dystrybucji i rozbudowanej sprzedaży Grupy Żywiec co roku dokładnie 6 grudnia każdy Grand Champion trafia na półki sklepowe w całej Polsce.  W sklepach jest dostępny do wyczerpania zapasów. Każdy Grand Champion warzony jest w Brackim Browarze, dlatego w jego nazwie jest zawsze słowo „Brackie”.

W czerwcu 2009 r. najlepszym piwem roku uznano piwo w stylu koźlak dubeltowy Jana Krysiak z Chorzowa. W Cieszynie Chorzowianin uwarzył swoje piwo ponownie, tylko w skali 1440 razy większej. W 2010 r. po najwyższe trofeum sięgnęła po raz pierwszy kobieta – Dorota Chrapek z Pogwizdowa. Jej Brackie Belgijskie Pale Ale pokonało 174 konkurencyjne piwa zgłoszone do Konkursu Piw Domowych w zdecydowanej większości przygotowane przez mężczyzn. Butelkowanie Grand Championa Birofilia 2010 zakończyło się 26 listopada a 6 grudnia 750 hl 150 000 butelek 0,5 l trafiło do sklepów. W 2011 r. międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr. Andrzeja Sadownika, ojca polskiego piwowarstwa domowego z udziałem m.in. Conrada Seidla – „Papieża Piwa”, Martina Zubera – głównego piwowara browaru Paulaner oceniało ponad 200 piw domowych w 10 kategoriach. Wygrało jasne klarowne piwo górnej fermentacji w stylu kolońskim o zdecydowanym profilu chmielowym, które do dziś nie znalazło w Polsce naśladowcy. Jan Szała piwowar domowy pochodzący z Poznania pokonał 88 innych piwowarów, którzy  zgłosili swoje piwa do Konkursu Piw Domowych w Żywcu.  W 2012 r. Konkurs Piw Domowych Festiwalu Birofilia w Żywcu wygrał Andrzej Miler ze swoim piwem Rauchbock. Piwo o smaku wędzonej śliwki jest doskonałe na zimę. Jego smak będziemy mogli się poznać 6 grudnia, kiedy Rauchbock trafi na sklepowe półki.

Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie wybudowano w 1846 r., tj. 10 lat przed Arcyksiążęcym Browarem w Żywcu. Od tego czasu metody, składniki piwa, budynki browaru i urządzenia wiele się nie zmieniły. Pod tym względem Zamkowy jest piwnym skansenem. Zabytkowy browar zlokalizowany na wzgórzu w zamku żywieckich Habsburgów do dziś zachował regionalny charakter. Większość browaru znajduje się pod ziemią we wzgórzu nad graniczną rzeką Olza. Dawniej to z niej wycinano lód do chłodzenia piwa a trzymano go w najdłuższej lodowni w Europie. Bracki Zamkowy jest jednym z nielicznych browarów w Europie i jedynym browarem Grupy Żywiec, w którym fermentacja przebiega w otwartych kadziach. Tylko tu stosuje się jeszcze metodę dekokcyjnego zacierania słodu, dzięki której powstaje unikalnie gęsta i trwała piana w piwach Brackie i Żywiec Porter. Proces warzenia piwa w cieszyńskim browarze jest naturalny, w żaden sposób nie przyspieszany, zgodnie z zasadą, iż natury nie wolno popędzać.

Festiwal Birofilia to pierwszy i największy festiwal gromadzący miłośników piwa i piwnych atrybutów. Odbywa się regularnie od prawie 20 lat zawsze w trzeci weekend czerwca, kiedy to do Żywca zjeżdża kilka tysięcy piwowarów z Polski i Europy. Popularność Festiwalu Birofilia spowodowała, że dziś w Polsce odbywa się kilkanaście piwnych imprez promujących kulturę picia piwa i polską piwną tradycję.

 

Źródło: PR

No posts found