Najwyższe płatności spadochronowe w futbolu w ostatniej dekadzie

Piłka nożna to nie tylko duża przyjemność z uprawiania sportu, ale również ogromny biznes. Utrzymanie klubów piłkarskich, drużyn, a także poszczególnych zawodników nie byłoby możliwe, gdyby nie optymalne metody finansowania. Bardzo duże znaczenie w tej branży mają tzw. płatności spadochronowe (ang. parachute payments). Bez nich nie byłyby możliwe rozgrywki o finał ligi mistrzów albo konkretne fazy play-off Championships. Zwróćmy też uwagę na to, że piłka nożna generuje olbrzymie dochody, a najlepsi gracze otrzymują nawet 6 cyfrowe pensje. Chodzi nie tylko o mecze, ale także zakłady piłkarskie i gry w kasynach. Jak się okazuje, fanów piłki nożnej interesują nie tylko  spiny bez depozytu, ale również obstawianie konkretnych meczów. A z drugiej strony okazuje się, że pomimo tak dużej ilości pieniędzy generowanej przez branżę, kluby piłkarskie bardzo często mają ogromny problemy finansowe. Właśnie płatności ze spadochronem są mechanizmem, który ma temu zapobiegać.

Finansowanie klubów piłkarskich

Dofinansowanie klubów piłkarskich jest czymś oczywistym. Chodzi o optymalne zwiększenie dochodów klubu. Okazuje się jednak, że gdy konkretny klub trafi nawet do tak prestiżowej prestiżowego miejsca jak premier League, to niestety nic nie ma gwarancji na to, że tam zostanie na zawsze. W praktyce wygląda to tak, że nie wszystkim udaje się dobrze występować w turnieju i konkretny klub może wracać na niższy poziom. Automatycznie, gdy taka drużyna jest zdegradowana, pojawiają się deficyty finansowe. Wykluczenie z Premier League tak odcina od razu dostęp do:

  • dochodów z dnia meczowego

  • przychodów komercyjnych

  • praw do transmisji meczów

Jest to, więc bolesne dla samego klubu i wszystkich piłkarzy.

Pokrycie deficytów finansowych poprzez płatności spadochronowe

Aby wspomóc finansowo kluby, które zostały zdegradowane, w sezonie 2006-07 wprowadzono płatności spadochronowe. To zapewnia optymalne zarządzanie swoimi finansami. Sama nazwa „spadochronowe” bardzo dobrze opisuje ten mechanizm, ponieważ chodzi o przekazywanie kwoty pieniędzy, która każdego roku będzie się proporcjonalnie zmniejszać. Gdy płatności są już wdrożone, to klub po spadku otrzymuje je tylko przez 2 sezony. System się sprawdza i jest bardzo ceniony, ale też przechodzimy modyfikacje tak, aby był bardziej dopasowany do okoliczności. Dlatego zmiana wprowadzona w sezonie 2019 – 20 przewiduje, że kluby, które są uprawnione do płatności ze spadochronem, na finansowanie takie mogą liczyć przez 3 lata. Gdyby jednak klub trafił do ligi tylko na 1 sezon, wtedy wypłaty są realizowane przez 2 lata. W praktyce zespół spadkowy dostaje 55 % praw do transmisji w trakcie trwania pierwszego roku. Kolejny rok to jest już 40 %, a następny i trzeci to 20 %. Jeśli drużyna by awansowała z dołu do Premier League, to już nie kwalifikuje się do otrzymywania płatności ze spadochronem.

 

 

Kwoty parachute payments ostatniego dziesięciolecia

Okazuje się, że koszty funkcjonowania tego systemu będą stale rosły. Rekord zanotowano w sezonie 2018-19. To w tych latach właśnie Premier League przeznaczyła aż 265 000 000 funtów na finansowanie klubów. Rok do roku pieniądze wypłacane klubom, które spadają na niższe pozycje stopniowo wzrastają. Najlepiej obrazuje to poniższa tabela.

 

42,6 mln £ na Cardiff City FC, Fulham FC i Huddersfield Town AFC w latach 2019

41,6 mln funtów dla Sunderland AFC, Hull City FC i Middlesborough AFC w latach 2017

40,9 miliona funtów dla Newcastle United FC, Aston Villa FC i Norwich City FC w latach 2016

34,9 miliona funtów dla Swansea City FC, Stoke City FC i West Bromwich Albion FC w latach 2019

Najlepszy sposób na integrację pracowników
Kiedyś żadnemu pracodawcy nie zależało na tym, aby jego pracownicy nawiązywali ze sobą bliższe relacje,...
Poznaj Mielec
Mielec, miasto położone w południowo-wschodniej części naszego kraju, a dokładnie w północnej części...