W kategorii "Naukowe odkrycie roku" zostali nominowali: prof. Marian Harasimiuk i prof. Grzegorz Racki za odkrycie śladów pradawnej katastrofy kosmicznej na ziemiach polskich. "Naukowcy z UMCS oraz PAN dowiedli, że 65 mln lat temu na ziemiach polskich miała miejsce katastrofa, w wyniku której wyginęły m.in. dinozaury" - czytamy w uzasadnieniu nominacji.
Głosy można oddawać również na Grzegorza Niedźwieckiego i Piotra Szreka - odkrywców tropów najstarszego zwierzęcia lądowego na świecie w Górach Świętokrzyskich. Wyniki swoich badań naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Państwowego Instytutu Geologicznego opublikowali na łamach prestiżowego tygodnika naukowego "Nature".
Doc. Marcina Machalskiego z Instytutu Paleobiologii PAN nominowano za odkrycie skamieniałości wielometrowych morskich gadów z czasów dinozaurów w Annopolu, a dr. Mikołaja Urbanowskiego z Uniwersytetu Szczecińskiego za odnalezienie szczątków pierwszego polskiego neandertalczyka, a konkretnie jego trzech zębów trzonowych.
Ostatnim naukowym dokonaniem, na które można oddać głos są odkrycia archeologiczne w starożytnym mieście Majów w Nakum. Grupa archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowana przez dr. Jarosława Źrałkę i Wiesława Koszula odkryła w Gwatemali fragment ołtarza Majów. To najstarszy taki zabytek w tym regionie.
W kategorii "Społeczna inicjatywa roku" wśród nominowanych znalazło się Centrum Nauki Kopernik. "Centrum Nauki Kopernik okrzyknięto najważniejszą inicjatywą edukacyjną w Polsce ostatnich lat oraz jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Wszystkiego można, a nawet trzeba tu dotknąć - na entuzjastów naukowych eksperymentów czeka ok. pół tysiąca multimedialnych eksponatów" - uzasadniają organizatorzy konkursu.
Warszawski "Kopernik" w swojej kategorii zmierzy się m.in. z obywatelską akcją "Oddajcie parki narodowi", projektem "Trzecie oko", w ramach którego poznańscy okuliści: dr Rafał Nowak i dr Maciej Matuszyński podróżują do odległych rejonów świata przeprowadzając m.in. operacje zaćmy.
Uczestnicy konkursu mogą oddawać głosy również w kategoriach: "Podróż roku", "Wyczyn roku", "Podróżnicza książka roku" i "Blog travelerowca". Wśród osób, które wezmą udział w głosowaniu i wyślą prawidłowe zgłoszenia zostaną rozlosowane nagrody.
Szczegółowe informacje na temat konkursu są dostępne na stronie: www.travelery2010.national-geographic.pl
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ agt/bsz
www.naukawpolsce.pl
turystyka polska świat konkurs Travelery 2010
Poradniki turystyczne to niezawodny sposób na wygodne i sprawne organizowanie podróży. Są one świetnym źródłem informacji, jeśli chodzi o atrakcje, dojazd i noclegi. więcej...
Różnego rodzaju przynęty naturalne i zanęty na ryby używane są przez wędkarzy do wabienia oraz łowienia ryb. Różni je rozmiar, ale także zapach zanęty, dzięki czemu doświadczeni wędkarze mogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt do danego rodzaju łowienia. więcej...
Turystyka rowerowa jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie pięknych okolic. więcej...
Góry są dobrym miejscem na wypoczynek przez cały rok. Pobyt w górach ma działanie relaksujące, odprężające, wpływając kojąco na wszystkie zmysły. To one dają możliwość obcowania z naturą w czystej postaci. więcej...
Jeśli planujesz wakacje pełne aktywności na świeżym powietrzu, wakacje pełne słońca i niezapomnianych wrażeń, musisz wyposażyć się w okulary Uvex. więcej...