Nigel Kennedy, Michał Urbaniak oraz Mitch & Mitch na Festiwalu – Warszawa Singera

Już 28 sierpnia rozpocznie się VII edycja Festiwalu „Warszawa Singera”. Koncerty takich artystów jak Nigel Kennedy & Kroke, Michał Urbaniak i skrzypek Sanya Kroitor, a także alternatywny Mitch & Mitch oraz Czarne Motyle z Raphaelem Rogińskim uświetnią tegoroczne wydarzenia. Przez dziewięć dni ulica Próżna stanie się centrum artystycznych działań. Przez ten czas wnętrza kamienic stanowić będą przestrzeń wystawienniczą dla obrazów izraelskiej malarki Diti Rav-Ner, fotografii Mikołaja Grynberga czy instalacji Tadeusza Rolke.
 
Tegoroczne święto kultury żydowskiej obfitować będzie w koncerty wspaniałych muzyków związanych z różnymi nurtami. W ubiegłym roku ponad 4 tysiące osób przyszło wysłuchać angielskiego wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Jednak nie wszystkim udało się wówczas wejść na jego koncert do Kościoła Wszystkich Świętych i to właśnie z myślą o nich Kennedy wystąpi podczas VII edycji Warszawy Singera z rewelacyjnym zespołem KROKE. Artyści zagrają 4 września podczas Nocy Klezmerów  o godzinie 19.30. Koncert odbędzie się na placu Grzybowskim, dzięki czemu wszyscy będą mogli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. W czwartkowy wieczór 2 września o 19.00 na ulicy Próżnej wystąpi Michał Urbaniak. Będzie on gościem specjalnym koncertu „Renewal”, na którym zagra charyzmatyczny izraelski skrzypek Sanya Kroitor wraz z zespołem.

 
Już po raz czwarty na „Warszawie Singera” pojawią się przedstawiciele nurtu alternatywnego odkrywając nowe brzmienia muzyki żydowskiej. W piątkowy wieczór 3 września swoją muzyką zaczarują słuchaczy artyści z zespołów Mitch & Mitch, Czarne Motyle & Raphael Rogiński oraz izraelskigo Kruzenshter i Parahod. Będzie to impreza plenerowa, która rozpocznie się o godzinie 19.00.
 
Położona w centrum Warszawy ulica Próżna, otoczona ze wszystkich stron nowoczesną zabudową, jest jedynym miejscem warszawskiego getta, w którym zachowały się kamienice z tego okresu. Organizowany w ramach Festiwalu „Warszawa Singera” projekt „Pamięć Kamienic” sprawia, że przez cały rok puste domy na kilka dni zmieniają się w tętniące życiem centrum kultury. 29 sierpnia o godzinie 17.30 w kamienicy przy Próżnej 7/9 odbędzie się wernisaż wystawy „Projekt Próżna 2010”. Do 5 września będzie można oglądać filmy, zdjęcia, obrazy i instalacje takich artystów, jak Marta Descur, Vardi Kahana z Izraela czy Krystyna Piotrowska, która jest jednocześnie kuratorką wystawy. Niespełna dwie godziny wcześniej, o 16:00, na Próżnej 14 nastąpi otwarcie restauracji Próżna-Hoiz połączone z wernisażem wystawy „Harmony in Prozna” izraelskiej artystki Diti Rav-Ner. Prace malarki pokazywane były m.in. w Helsinkach, Bukareszcie, Londynie i Jerozolimie. Podczas Festiwalu Singera zobaczyć będzie można obrazy powstałe pod wpływem jej ponad rocznego pobytu w Polsce. W pastelowe krajobrazy wkomponowane są słowa w jidysz – języku przodków artystki.

 
Również przy Próżnej 14 o godzinie 18.00 zaprezentowana zostanie instalacja „Zacisze” nestora polskiej fotografii Tadeusza Rolke. Urodzony w 1929 roku autor takich wystaw, jak „Świat to teatr” czy „Przemoc, seks, nostalgia” uhonorowany został ostatnio Złotym Medalem Zasłużony Gloria Artis przyznanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dokonań na polu sztuki.
 
Dzień później, 30 sierpnia o 19:30 we foyer Teatru Żydowskiego będzie można obejrzeć fotografie Mikołaja Grynberga na wystawie „Dużo kobiet – Izrael”. Zdjęcia te stanowią część wydanego w 2009 roku albumu „Dużo kobiet”, zawierającego portrety kobiet z dziewięciu krajów świata. Tworzenie świata według legend, midraszy ibajek żydowskich jest motywem spajającym fotografie Hanny Siudalskiej. Zdjęcia autorki wystawy „Kolory świata – zielony” zaprezentowane zostaną w restauracji Próżna-Hoiz we wtorek o godzinie 19.00. Podczas otwarcia wystawy Wojciech Kowalewski wykona na marimbie utwór specjalnie skomponowany na tę okazję.

 
Po raz czwarty na Festiwalu „Warszawa Singera” zaprezentuje swoje prace absolwentka warszawskiej ASP, Marzena Dąbrowska. 2 września o godzinie 17:00 na Próżnej 14 rozpocznie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Cisza”.
 

 

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Od października 2004 roku Fundacja Shalom organizuje w Warszawie Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. Celem Festiwalu jest przywracanie pamięci o przedwojennej żydowskiej Warszawie, w której przez wiele lat mieszkał Isaac Bashevis Singer i o której pisał w swoich opowiadaniach. Więcej informacji na temat Festiwalu oraz szczegółowy program wydarzeń znajduje się na stronie www.festiwalsingera.pl.
 

Co warto zwiedzić na Mazowszu?
Mazowsze – serce Polski, to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie nowoczesność spleciona jest z historią,...
Czym kierować się wybierając apartamenty na doby w Warszawie?
Wybór noclegu nie jest łatwy, tym bardziej, gdy dostępnych opcji jest bardzo wiele. Zawsze warto dokładnie...
Hotel Warszawa centrum ? Apartamenty hotelowe w sercu miasta
Apartament hotelowy zapewnia komfortowy wypoczynek w warunkach zbliżonych do domowych. Goście mają do...
Szalony weekend w Warszawie
Już 14 grudnia 2013 roku po raz pierwszy w historii naszego kraju zawita do stolicy spektakularne show...
Targi WorldHotel już jutro!
Już jutro rozpoczną się VI Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2013. W dniach...
Hotel od A do Z - wystawcy na Targach WorldHotel 2013
Podczas VI Międzynarodowych Targów Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2013, które odbędą się...