Nocne marki prozy – Nocne marki poezji

Wszystkie nocne marki gustujące w poezji i prozie Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka zaprasza na dwie wyjątkowe imprezy – będą to wieczorne spotkania z poezją i prozą na dziedzińcu kaliskiego ratusza. Nocne spotkanie z autorami książek odbędzie się ramach projektu  „Miasto pisarzy”, który jest częścią obchodów jubileuszu Kalisia 18,5.
Spotkania odbywać się będą pod hasłem “Nocne marki  prozy” i “Nocne marki poezji”. Już 19 lipca o godzinie 21.00 gościć będziemy Jerzego Stuhra, Romę Ligocką  i Jacka Dehnela, a spotkanie poprowadzi Piotr Łuszczykiewicz. Z kolei 23 lipca zapraszamy na “Nocne marki poezji”. Gośćmi spotkania będą: Ewa Lipska, Wojciech Malajkat i Jacek Wójcicki z akompaniatorem Konradem Mastyło- informuje Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Wstęp na spotkania jest wolny, ale jest ograniczony przestrzenią dziedzińca Ratusza.


 
Jerzy Oskar Stuhr – aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog
ur. w 1947 w Krakowie

W 1970 ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim a w 1972 ukończył wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Debiut – w Teatrze STU jeszcze podczas studiów
Od 1994 profesor w dziedzinie sztuk teatralnych

 

 
 
 
 
 
 
 

Roma Ligocka (Roma Liebling) – pisarka, malarka
ur. w 1938 w Krakowie.

Pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Część wojny przeżyła w getcie krakowskim, potem wraz z matką ukrywała się u rodziny polskiej. Ojciec przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Nazwisko Ligocka zostało przybrane jeszcze w okresie przebywania w getcie.
Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pierwszą wystawę malarską zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat 50-tych w „Piwnicy pod baranami”.

Jacek Dehnel – poeta, prozaik, tłumacz, malarz 
ur. w 1980 w Gdańsku

Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim (Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne)

 W latach 2006-2009 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem prowadził w Telewizji Publicznej program kulturalny “ŁOSssKOT”

Nagrody:
– 2005 Nagroda Kościelskich
– 2007 Paszport „Polityki” w kategorii literatura
– 2007 nominacja do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”
– 2008 Honorowy Ambasador Polszczyzny – tytuł przyznany przez Radę Języka Polskiego
– 2009 nagroda kulturalna Gdańska „Splendor Gedanensis” za książkę Balzakiana
– 2009 nominacja do nagrody „Nike” za książkę Balzakiana
– 2010 nominacja do nagrody „Nike” za książkę Ekran kontrolny (rozstrzygnięcie w październiku 2010)
– laureat wielu nagród literackich, m. in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej

Członek Rady Programowej Galerii Zachęta

Ewa Lipska
Poetka urodzona w 1945 roku debiutuje na łamach “Gazety Krakowskiej” wierszami “Krakowska noc”, “Smutek”, “Van Gogh”. Zaczyna pisać jeszcze w liceum, czyta “Sartre’a i książki telefoniczne” (wiersz “My”) i czuje się “skazana na wolność”.
Studia podejmuje na wydziale malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego. Jak wspomina po latach, długie rozmowy z profesorem o sztuce nauczyły ją “czytania malarstwa”. Już na studiach stwierdza, że przy pomocy słów może wypowiedzieć się pełniej aniżeli poprzez namalowany obraz.

Pierwszą pracę podejmuje w Wydawnictwie Literackim, gdzie pracuje przez dziesięć lat (1970 – 1980). Na przełomie 1975 i 1976 roku wyjeżdża do USA na stypendium International Writing Program University of Iowa. W latach 1981 – 1983 współredaguje miesięcznik literacki “Pismo”.

W roku 1983 przebywa na stypendium w Berlinie Zachodnim (das Künstlerprogramm des Deutschen Akademischen Austauschdienstes – DAAD). Od 1990 r. współpracuje z zespołem “Dekady Literackiej” W 1991 r. wyjeżdża do Wiednia, gdzie jako pracownik ambasady polskiej pełni funkcję wicedyrektora i dyrektora Instytutu Polskiego. W 1997 r. powraca do Krakowa.

Publikuje cyklicznie, w odstępie roku, dwóch. Jest laureatką wielu nagród. Należy do polskiego i austriackiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Bierze udział w licznych festiwalach poetyckich, seminariach i spotkaniach autorskich m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, USA.

Nagrody m.in.:

1973 – Nagroda Kościelskich, Genewa
1979 – Nagroda PEN-Clubu im. Roberta Gravesa 1990 – Polcul Foundation (wyróżnienie Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej)
1993 – Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego, Nowy Jork
1995 – Nagroda miasta Krakowa
1997 – Nagroda im. A. Bursy, Kraków
2002 – Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę roku (“Sklepy zoologiczne”), Katowice, Biblioteka Śląska
2004 – Nagroda miesięcznika “Odra”, Wrocław

 
Jacek Wójcicki
 Aktor i śpiewak o silniej tenorowej barwie głosu. Jeden z członków krakowskiej piwnicy pod baranami. Pan Jacek w kabarecie Olgi Lipińskiej. Dzieci ubóstwiają go z role Pana Tenorka.
 
Urodził się 21 Stycznia w 1960 roku w Krakowie. Ukończył wydział aktorski w Państwowej w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1982 roku, przez prawie dekade był aktorem Krakowskiego Teatru Słowackiego. Szerzej Publiczności jest też znany zarówno z małego jak i wielkiego wielkiego ekranu. Dużą role w jego życiu odgrywa kabaret. Wiele lat był członkiem nieformalnej grupy piwnicy pod baranami.
 
W 1986 roku został nagrodzony na przeglądzie piosenki aktorskiej we wrocławiu, a rok później zdobył laury na festiwalu w opolu.
 
W latach 1992-1997 można było oglądać go w nowej serii Kabaretu Olgi Lipińskiej, gdzie grał role Pana Jacka. Śpiewał także piosenki do tekstów Konstantego Idefosa Gałczyńskiego. W telewizji stworzył barwną postać Pana Tenorka w programie dla dzieci.
 
Chętnie wykonuje także piosenki na potrzeby seriali oraz filmów, Jak choćby – „ Konie Apokalipsy”, „ Szpital na perypetiach” czy „Ostatni Dzwonek”

 Konrad Mastyło

Jeden z najbardziej znanych polskich pianistów.
Urodził się 11 lutego 1960r. w Stalowej Woli, tu wychował się zdobywając przygotowanie i wiedzę do swej muzycznej kariery.
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną. Jest organistą oraz pianistą z długoletnim stażem w krakowskim kabarecie „Piwnica pod Baranami”. Na stałe współpracuje z Jackiem Wójcickim, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Renatą Świerczyńską. Współpracował z Markiem Grechutą będąc członkiem zespołu „Anawa”.
Nagrał muzykę do kilkudziesięciu znanych filmów, m.in. do filmów Kieślowskiego Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy kolory oraz Europa, Europa Agnieszki Holland.
Muzykę w jego wykonaniu usłyszymy w filmach Damage (1992), Trzy kolory – Niebieski (1993), Mouvements du desir (1994), Kiedy mężczyzna kocha kobietę (1994), Élisa (1995), Twarze i maski,(2000), Wszyscy swięci w święta polskie (2003), Pornografia (2003).
Nagrał także muzykę do spektakli teatralnych, której kompozytorami byli Zygmunt Konieczny, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Zbigniew Preisner.
Konrad Mastyło jest człowiekiem skromnym, który nie dba o sławę. Ma bardzo wrażliwą duszę, ceni to co piękne i proste.
Prowadzi działalność pedagogiczną w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Swoje doświadczenia pragnie przekazać młodzieży, poprzez piękno dawnych, wartościowych utworów.
żródło: Stalowka.NET – Encyklopedia miasta Stalowa Wola,
http://www.stalowka.net/encyklopedia.php?dx=121
Dział Encyklopedii – Stalowka. NET

Źródło: pr

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...