Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Mieszkania
Tyniec Mały
Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Jak odróżnić prawdziwego oscypka od jego mizernej podróbki ? Czym wyróżnia się tradycyjny pohalański ser owczy i jak wygląda jego produkcja? Na te i wiele innych pytań odpowiadał wczoraj wybranym 16 celnikom z całej Polski Kazimierz Furczoń, baca z Leśnicy koło Bukowiny Tatrzańskiej.
Praw Własności Intelektualnej w Ministerstwie Finansów, w Polsce ochroną prawną objęto dotychczas trzy produkty regionalne: bryndzę, miód dolnośląski i oscypek.
I właśnie godzinę o tym wyśmienitym serze mówił ekspert z Podhala, Kazimierz Furczoń, jedyny baca w kraju, który legalnie może robić i sprzedawać oscypka. Jak przystało na mieszkańca Podhala, przyszedł ubrany w strój góralski i wykład poprowadził gwarą.
- To ser, który ma słomkową barwę, charakterystyczny zapach, smak oraz kształt wrzeciona - opisywał baca, który na spotkanie przyniósł produkowany przez siebie ser.
Celnicy pytali go o to, w jaki szybki sposób odróżnić oryginał od podróbki.
- Prawdziwy oscypek po przekrojeniu jest miękki, ma lekko żółtawy kolor. Raczej się nie psuje, ale z czasem wysycha - tłumaczył Furczoń.
Celnicy dociekali co to są tzw. redykołki. Furczoń cierpliwie tłumaczył, że to niewielkie serki powstałe z resztek po produkcji oscypków. Tradycyjnie były one prezentami dla dzieci, dlatego mają często kształt zwierzątek, np. kogucików i owieczek - mówił góral, który od 34 lat pasie owce.
Baca zauważył, że prawdziwe, świeże oscypki produkuje się i sprzedaje wyłącznie od maja do października każdego roku, podczas letniego wypasu owiec.
- Dlatego sery sprzedawane w styczniu to żadne oscypki - baca mówił wprost.
Od 15 marca br. oscypki są chronione prawem unijnym i krajowym i za ich produkcję bez wymaganych pozwoleń grozi grzywna lub kara więzienia.
Ochronie podlega nie tylko skład oscypka, ale i jego wrzecionowaty kształt oraz charakterystyczna nazwa.
Źródło: gazeta Krakowska
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Zakopanem
atrakcje turystyczne zakopane noclegi w Zakopanem
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...
Góry są piękne i stanowią doskonała propozycję na wakacje. Dla wielu osób wędrowanie po górach to dawka ogromnej inspiracji, do spełniania siebie. więcej...
Łamigłówki to sposób na rozwój logicznego myślenia oraz treningu inteligencji przestrzennej dla dzieci i dorosłych. To również świetna zabawa dla każdego. Na rynku istnieje wiele rodzajów tego typu gier, a jedną z popularniejszych form są łamigłówki drewniane. więcej...