Okulary górskie – jak wybrać?

Niejednokrotnie jednakże, wiele osób zapomina o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, która jest bardzo ważna. Warto zaopatrzyć się we właściwie dobrane okulary górskie, które będą wstanie obronić nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowym, jak również mogą zapobiec wielu różnym incydentom, czy też wypadkowi.

 

Dlaczego w górach potrzebne są nam okulary?

 

Generalnie wielu osobom wydaje się, że okulary górskie, podczas wyprawy nie będą im potrzebne. Jednakże, jest to bardzo mylne podeście. Jak wiadomo, promieniowanie ultrafioletowe ( UVA, UVC, UVC ), a więc niewidoczne wiązki mocno skondensowanego światła, jest bardzo niebezpieczne dla naszego wzroku. Promieniowanie te, nie tylko zagraża naszej skórze, ale też jest w stanie uszkodzić wzrok. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że osoby które idą na wyprawę górską, są na wysokościach narażone na promieniowanie. Im wyżej się znajdujemy, tym więcej jest czynników, które zwiększają zagrożenie dla naszego wzroku. Sytuację ponadto pogarsza fakt, że wysoko w górach zalegają śnieg oraz lód, które mają zdolność do odbijania światła, przez co jesteśmy jeszcze bardziej narażeni na uszkodzenia skóry, czy też wzroku. Jeżeli nie zaopatrzymy się w profesjonalne okulary górskie, możemy mieć później poważne problemy. Na początku, będzie to ból głowy, łzawienie, pieczenie spojówek, czy też zaburzenie widzenia. Następnie, może pojawić się nawet, tak zwana śnieżna ślepota, która pojawia się bardzo szybko, istnieje również ryzyko zapalenia spojówek, czy rogówki, które mogą się utrzymywać nawet kilka dni.

 

Okulary górskie i ich rodzaje

 

Jeżeli wybieramy dla siebie okulary górskie, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kategorię soczewek. Oczywiście, nie jest ona jedyną cechą, którą trzeba wziąć pod uwagę wybierając okulary. Ważny jest także zastosowany filtr oraz powłokach. Obecnie, zdecydowana większość okularów, ma filtr 400, który ma za zadanie wychwycić promienie ultrafioletowe we wszelkich zakresach. Kluczowy jest ponadto filtr polaryzacyjny, który sprawia, że tworzenie się refleksów jest ograniczone do minimum, co jest kluczowe, zwłaszcza jeżeli bardzo dużo czasu spędzamy w wodzie, jeździmy samochodem. Jednakże filtr ten, ogólnie oddziałuje na zwiększenie jakości oraz ostrości obrazu, co ma niebagatelne znaczenie również w górach.

Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu
Góry od zarania dziejów były symbolem niedostępności i wyjątkowości. Przyciągają wędrowców szukających...
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Na Kasprowy w trójwymiarze
Magiczną moc gór najlepiej jest poczuć na własnej skórze ? delikatny podmuch wiatru, satysfakcjonujące...