OPERA NAD JEZIOREM

Malownicza Savonlinna udowadnia, że kultura może być nie tylko uzupełnieniem klasycznej oferty wypoczynkowej, ale stanowić także jej istotny element.

W piątek rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu operowego w Savonlinnie (południowo-wschodnia Finlandia), który ściąga do miasta 60 tys. melomanów. Przedstawienia odbywają się codziennie, a ich uwieńczeniem będzie jubileuszowy koncert 2 sierpnia z okazji 150-rocznicy urodzin najwybitniejszego fińskiego kompozytora: Jeana Sibeliusa. Nie zabraknie polskich akcentów, a to za sprawą „Traviaty” G. Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Polska obsada jest spora: kostiumy (Gosia Baczyńska, Tomasz Ossoliński), choreografia (Tomasz Wygoda), projekt video (Mikołaj Molenda) i oczywiście nasz zespół tancerzy (wśród nich Edyta Herbuś).

 

Historia imprezy sięga początków XX w., zazębiając się z ówczesnymi dążeniami niepodległościowymi Finlandii po latach zaborów. Pierwszy festiwal odbył się w 1912 r. Dziś to jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń o randze światowej – za sprawą repertuaru i artystów, ale także niezwykłego miejsca, jakim jest dziedziniec średniowiecznego zamku św. Olafa. Surowe mury, doskonała akustyka i naturalne otoczenie są magnesem nie tylko dla miłośników muzyki klasycznej. Monumentalna, zabytkowa budowla na wyspie zachowała się w doskonałym stanie, w jej wnętrzach urządzono wystawy i muzeum, które można zwiedzać z przewodnikiem (w 5 językach). W okresie festiwalowym dołożona jest dodatkowa trasa operowa. Festiwal nie tylko zasila budżet miasta, opery i branżę hotelarsko-gastronomiczną, ale także daje pracę sezonową aż 900 osobom. To jedyny taki teatr na świecie!

Miasto zasłużyło na miano letniej stolicy kultury w Finlandii; Prócz miesięcznego festiwalu opery odbywają się tu liczne koncerty jazzowe, folkowe, rockowe, przedstawienia teatralne i wystawy, a tutejsze galerie i butiki oferują fińską sztukę użytkową, wysokiej klasy odzież oraz biżuterię od znanych projektantów. W czasie festiwalu jest sporo imprez towarzyszących, np. w największym na świecie drewnianym kościele Kerimäki.

Wieczorem odbywają się koncerty, a w dzień (długi i jasny, wszak jesteśmy na północy!) turyści mają moc atrakcji; mogą pływać po jeziorze Saimaa statkami wycieczkowymi, jachtami, kajakami, łowić ryby, wędrować, grać w golfa, jeździć konno, zwiedzać muzea (najciekawsze to Muzeum Lasu Lusto w Punkaharjo), wypoczywać w drewnianych domkach na wysepkach albo w tutejszych pensjonatach i hotelach. Wiele z nich otwartych jest cały rok. Region Sawonii Południowej, w skład której wchodzi Savonlinna, uznawany jest za turystyczną wizytówkę kraju.

Z roku na rok zwiększa się liczba turystów zagranicznych odwiedzających Savonlinnę i jej okolice; głównie Rosjan (blisko granica), Estończyków i Niemców. Ostatnio wzrosła także liczba Azjatów, dla których egzotyką są tutejsze bezludne przestrzenie, zjawiskowa przyroda i najczystsza woda jeziorna w Europie. Wielu spośród azjatyckich turystów to melomani, dla których magnesem są przedstawienia operowe w Savonlinnie.

Informacje:
Bilety można kupować on-line za pośrednictwem agencji w całej Europie, na stronie festiwalowej (www.operafestival.fi), w biurze festiwalowym, w centrum informacji turystycznej oraz w hotelach.

Noclegi
Sporo hoteli, domków letniskowych, pensjonatów. Przykłady:

Best Western Spahotel Casino- świetnie usytuowany, otoczony wodą i lasem, skomunikowany z miastem za pomocą mostu. Dobry standard, basen, spa, pokoje z wyjściem na jezioro.

Villa Aria- klimatyczny hotel letni (w miejscu starego szpitala) z widokiem na jezioro, w samym centrum.

Lomamokkila – duża farma z eleganckimi bungalowami (12 km od Savonlinny).

W okolicy jest bardzo wiele domków do wynajęcia i miejsc campingowych. Informacja: www.savonlinna.travel.

Dojazd

Samolotem (niespełna godzinny lot z Helsinek), pociągiem, autobusem, samochodem, jachtem. Drogi w świetnym stanie, wygodna i logicznie zorganizowana komunikacja.

Alina Woźniak

No posts found