Orientalne Podlasie

Chorągwie tatarskie zaczęły się osiedlać w pobliżu miasteczka Sokółka w 1679 r. na mocy przywileju Jana III Sobieskiego. Upamiętnia to głaz w parku miejskim Sokółki (obok dębu Bartek, pomnika przyrody), wystawiony w 300. rocznicę królewskiego przywileju. W Muzeum Regionalnym (w pobliżu Rynku) stała wystawa opowiada o dziejach tatarskiego osadnictwa na Podlasiu. W Bohonikach (7 km od Sokółki) osiadły oddziały rotmistrzów Kieńskiego, Gazy Siełeckiego i Olejowskiego. Na przełomie XVII i XVIII wieku zbudowali tu drewniany meczet – czynny do dzisiaj, podobnie jak mizar (muzułmański cmentarz, 400 m od wsi), z zachowanymi nagrobkami z XIX wieku. Wieś jest centrum życia religijnego polskich Tatarów.

Położone 3 km od granicy Kruszyniany również mają meczet, otoczony starymi drzewami, założony mniej więcej w tym samym czasie co bohonicki. Na zalesionym wzgórzu leży otoczony kamiennym murem nastrojowy mizar, z nagrobkami jeszcze z XVIII w. Cały szlak tatarski (150 km) zatacza pętlę, zaczynając się i kończąc w Białymstoku, gdzie mieszka najwięcej polskich Tatarów. Wielu innych zmuszonych do opuszczenia swych siedzib na Wileńszczyźnie, zamieszkało na ziemiach zachodnich. Zjeżdżają do Bohonik i Kruszynian, które przypominają im rodzinne strony, podczas muzułmańskich świąt religijnych. W tatarskim mateczniku osiedli Mirosław i Dżanneta Bogdanowiczowie. Prowadzą w Kruszynianach Tatarską Jurtę gospodarstwo agroturystycznie, w którym można przenocować i posmakować orientalnych specjałów.

Warto odwiedzić te strony ze względu również na walory przyrodniczo- krajoznawcze. W niewielkiej odległości znajduje się Puszcza Knyszyńska- jeden z niewielu terenów leśnych w Polsce, który wykazuje sporo cech naturalności. Wyznaczone liczne szlaki pozwalają na swobodne poruszanie się po Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej, a często organizowane wydarzenia sportowo- turystyczne (jak choćby Rajd Zażynek) oraz kulturalno- historyczne czynią region ten niezwykle interesującym dla różnych grup wiekowych, jak także dla osób o zróżnicowanych upodobaniach.

Powstał pierwszy motoryzacyjny szlak turystyczny na Podlasiu
Odkryj turystyczne skarby Podlasia. Zmotoryzowany turysta może skorzystać z okazji, by odpocząć od miejskiego...
Podlaskie klastry wzorem współpracy między przedsiębiorcami i uczelniami
Wschodni Klaster Budowlany, Klaster Marek Turystycznych Polski Wschodniej oraz Klaster Instytucji Otoczenia...