Pierwsze Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich

W dniach 5-7 września 2014 r. w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym Podzamczu k/ Chęcin odbędą się pierwsze Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich – European Rover Challenge 2014 – największa impreza robotyczno – kosmiczna  w tej części Europy. 

The European Rover Challenge, w skrócie ERC, to międzynarodowe zawody organizowane przez Mars Society Polska. Zadaniem stojącym przed studenckimi zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który zmierzy się z innymi w kilku konkurencjach i pozytywnie przejdzie ocenę sędziowską. Zadania polegać będą m.in. na pobraniu próbek z podłoża i znalezieniu „życia”, nawigacji, obsłudze i naprawie urządzeń. Wszystkie zadania wykonywane będą zdalnie, bez kontaktu wzrokowego z robotami, z wykorzystaniem kamer IP oraz systemu GPS.

ERC rozszerza na Europę znaną już formułę zawodów University Rover Challenge organizowanych w Stanach Zjednoczonych przez The Mars Society, w których Polacy wielokrotnie odnosili sukcesy.

W zawodach udział weźmie 17 drużyn z całego świata, m.in. z Bangladeszu, Indii, Egipty czy Kolumbii. Polskę reprezentować będzie 8 zespołów.

W ramach ERC 2014, Centrum Nauki Da Vinci w Podzamczu k. Chęcin, gościć będzie również międzynarodowych przedstawicieli branży kosmicznej, którzy wezmą udział w konferencji „Człowiek w kosmosie”. Ponadto, z okazji otwarcia Centrum, zostanie zainaugurowana polska premiera największej na świecie multimedialnej, interaktywnej wystawy „Świat Leonarda” poświęconej twórczości i życiu mistrza da Vinci. Zgromadzona publiczność będzie mogła również uczestniczyć w dwudniowym Pikniku Naukowo-Technologicznym z pokazami i warsztatami.

Szczegółowe informacje na temat ERC 2014 znajdują się na stronie wydarzenia: www.roverchallenge.eu

Podsumowanie:

Wydarzenie składa się z trzech głównych elementów:

  • Zawodów Łazików Marsjańskich (ERC 2014) 5-7 września 2014
  • Pikniku Naukowo-Technologicznego 6-7 września 2014
  • Konferencji Człowiek w Kosmosie 5-7 września 2014 – panele przed popołudniowe będą tłumaczone symultanicznie.

Wszystkie te wydarzenia będą dostępne dla uczestników za darmo – wstęp jest wolny. (Jedynie udział w konferencji należy poprzedzić wcześniejszą rejestracją na stronie internetowej).

 

No posts found