Po raz kolejny turystycznie – Manufaktura na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Manufaktura ma już swoje zasłużone miejsce wśród ponad tysiąca europejskich obiektów określanych jako dziedzictwo przemysłowe Europy. To sieć łącząca wyjątkowe przestrzenie o industrialnym charakterze, będące rekomendowaną atrakcją turystyczną w danym regionie starego kontynentu. Nie dziwi więc fakt, że Manufaktura wraz z Muzeum Fabryki zostały włączone do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH), największej bazy informacji o postindustrialnych miejscach, budynkach i kompleksach fabrycznych. Najwyższa kategoria, jaką otrzymały, świadczy o tym, że jest to miejsce o kluczowym znaczeniu historycznym potencjale turystycznym na skalę światową.  

Manufaktura otrzymała najważniejszą kategorię tak zwanego punktu kotwicznego (anchor), która przyznawana jest po ścisłej weryfikacji przez grono ekspertów. Oceniane jest między innymi znaczenie historyczne, oferta dla turystów oraz organizacja wystaw i wydarzeń kulturalnych. Kategorię stosuje się, by wyróżnić „kamienie milowe” industrializacji – miejsca kluczowe dla przemysłu i atrakcyjne dla podróżników. Obecnie sieć ERIH obejmuje ponad 1000 obiektów w 43 krajach Europy. Wśród nich jedynie 78 określanych jest jako anchor. Manufaktura jest czwartym takim właśnie obiektem w Polsce i jedynym polskim punktem kotwicznym w kategorii „Włókiennictwo”.

Włączenie Manufaktury, w tym Muzeum Fabryki, do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest dla nas bardzo ważne. Jesteśmy dumni z tego, że funkcjonujemy w historycznym miejscu, na terenie dawnego imperium przemysłu włókienniczego. Kompleks stworzony przez Izraela Poznańskiego został tak odrestaurowany, by zachować atmosferę dziewiętnastowiecznej Łodzi. Dokładamy wszelkich starań, aby pielęgnować historię Manufaktury, ponieważ to ona wzmacnia wyjątkowość tego miejsca – mówi Sławomir Murawski, Dyrektor Manufaktury.

Celem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage, ERIH) jest promowanie miejsc najsilniej związanych z industrializacją i najważniejszych dla rozwoju przemysłowego. Większość obiektów tak zwanych kluczowych, które stanowią podstawę systemu, zlokalizowanych jest w sercu dawnej Rewolucji Przemysłowej – Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemczech czy Luksemburgu. Sieć wyznacza także ścieżki tematyczne oraz regionalne. Na europejskim szlaku znajdują się między innymi Dzielnica Jubilerów w Birmingham, Browar Heineken czy Ferropolis – miasto z żelaza w Gräfenhainichen, stanowiące muzeum gigantycznych maszyn z dawnej kopalni węgla brunatnego. Teraz przyszedł czas na Manufakturę. To tutaj, na terenach dawnej fabryki Poznańskiego, mieści się ponad 300 lokali, w tym butiki, restauracje, kawiarnie, teatr i muzea. Wszystko znakomicie wpisuje się w industrialną zabudowę. Przemysłowy charakter tego miejsca podkreślony przez ceglane, XIX-wieczne budynki stwarza wyjątkowy klimat. Sercem kompleksu jest trzyhektarowy rynek łączący przeszłość z przyszłością, który jest miejscem wielofunkcyjnym, unikatową przestrzenią publiczną z bogatą ofertą gastronomiczną, kulturalną, rozrywkową i usługową, Zwiedzający Muzeum Fabryki mogą poznać historię sukcesu łódzkiego fabrykanta, technikę produkcji tkanin bawełnianych, dowiedzieć się, jak wyglądała praca robotników i zobaczyć pracujące zabytkowe krosna. Muzeum to również liczne spotkania historyczne i wydarzenia edukacyjne, których celem jest przekazywanie wiedzy dotyczącej tradycji regionu, umacnianie tożsamości z miastem, a także nauczanie o zawodach włókienniczych czy produkcji tkanin.

Włączenie Manufaktury i Muzeum Fabryki do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego jest kolejnym sukcesem w dziedzinie turystyki biznesowej i rekreacyjnej. Tytuł Polskiego Produktu Turystycznego Roku otrzymała już w 2006 roku. W 2010 kompleks za ciągły rozwój działalności otrzymał prestiżowy Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej, a w 2013 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki wyróżniło Manufakturę Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Turystyki”.

 
PR

XIX Targi - Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR
W dniach 22 - 24 lutego 2012 r. w Łodzi odbędą się XIX Targi - Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR. Honorowy...
Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur
14 maja 2012 w Łodzi odbędzie się konferencja pt."Łódzkie językami bogate. Region czterech kultur". Województwo...
Turystyka pielgrzymkowa w Łodzi?
Region łódzki może stać się faktycznym zagłębiem turystyki religinej - uważa prof. dr hab. Antoni...