Pociągiem do Żyliny

 PKP Intercity uruchomiło oczekiwane nowe połączenie kolejowe z Warszawy do słowackiej Żyliny przez Zawiercie, Katowice, Tychy, Pszczynę, Bohumín i Cadcę.


To dobra wiadomość dla tych, którzy nie chcą przejmować się zimowymi oponami i korkami na drogach, pragną odpocząć od kierownicy samochodowej, zdać się na kolej, no i oczywiście próbować bezkarnie słynnych słowackich trunków.   

Podróż z Warszawy do Żyliny trwa niespełna 6 godzin, a z Zebrzydowic – 2 godz. 40 min. Może warto wziąć ten fakt pod uwagę planując świąteczno-noworoczny urlop, ferie zimowe albo weekendowy wypad w góry?

 Z Żyliny łatwo i szybko dostać się można do tak znanych ośrodków narciarskich, jak Wielka Racza – Oszczadnica (Veľká Rača-Oščadnica) czy Vratna Mała Fatra. A po szusowaniu koniecznie czas na wellness i korzystanie z dobroczynnych wód termalnych w Rajeckich Teplicach lub Turcianskich Teplicach. Pierwsze z nich znajduje się zaledwie 30 minut jazdy z Żyliny.  To jeden z najbardziej luksusowych kurortów słowackich, a jego chlubą jest niedawno zmodernizowane Aphrodite Spa z eleganckimi basenami, bogatą ofertą zabiegową i świetnymi hotelem Aphrodite Palace. 

Niewiele dłużej zajmie jazda do jednego z najstarszych europejskich uzdrowisk – Turcianskich Teplic, słynących z wód termalnych o bardzo wysokiej zawartości składników mineralnych. Jest tam kilka znamienitych hoteli z bazą rekreacyjną oraz całoroczny aquapark ze spa.

Żylina nie może być oczywiście tylko stacją przesiadkową. Warto zatrzymać się tu dłużej, wszak to czwarte po względem wielkości słowackie miasto i jedno z najstarszych. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą już z 1208 r. , a prawa miejskie otrzymało nieco ponad sto lat później. Jest tu sporo zabytkowych kościołów i klasztorów, renesansowy zamek, stary ratusz  i piękne kamienice wokół rynku z arkadami, a do tego wiele ośrodków sportowych i kulturalnych. W świąteczny czas koniecznie trzeba zobaczyć słowackie Betlejem w Rajeckej Lesnej (20 km od Żyliny) – piękną, dużą  szopkę z drzewa lipowego, którą przyozdabia mnóstwo motywów architektury i tradycji słowackich. Rzecz jedyna w swoim rodzaju. Niedaleko znajduje się inne unikatowe miejsce: skansen w Cicmanach ze starymi domami drewnianymi pomalowanymi w białe „haftowane” wzory. Prawdziwą perłą architektury ludowej jest osada Wlkolinec,  wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Województwo żylińskie to prawdziwy skarbiec natury, sportu i historii. Ci, którzy lubią zabawę – niechaj nie zapomną, że tutejszy karnawał należy do najlepszych w całym kraju. Strudzeni zwiedzaniem, szusowaniem i imprezami możemy wygodnie zasiąść w powrotnym pociągu, który wyjeżdża z Żyliny o godz. 12.21.

Miłej podróży!

Alina Woźniak

Szczegóły:  www.slovakia.travel, www.intercity.pl. www.cp.sk         

Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Narty dla maluchów - kiedy, gdzie i jak?
Powiedzenie, że najtrudniejsze są początki, nie odnosi się w tym przypadku do najmłodszych. Dzieci uczą...
Na Słowację zamiast do Zakopanego
Wyjazdom turystycznym zawsze towarzyszy ten sam dylemat: dokąd jechać? Do miasta czy na wieś, nad morze...