Polska edycja “Eden” wpisuje się w program Eko-Polska

24 czerwca podpisana została uroczyście międzyresortowa deklaracja o współpracy przy wdrażaniu programu „Eko-Polska”. Towarzyszyło jej ogłoszenie wyników pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden”.

Dotąd resorty działały osobno

– Chcemy zakończyć i rozpocząć współpracę. Zakończyć w części dotyczącej przygotowania dokumentu i programu pod nazwą „Eko-Polska” i rozpocząć bliską współpracę z ministrami Sportu i Turystyki, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia, dotyczącą wspólnego działania na rzecz promocji Polski – powitał przybyłych wiceminister Stanisław Gawłowski.

Składając podpisy pod dokumentem ministrowie Środowiska, Sportu i Turystyki, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Zdrowia zobowiązali się do podjęcia wspólnych działań, które zapewnią właściwą współpracę podległych im jednostek przy wdrażaniu założeń Programu „Eko-Polska”, czyli osiągnięciu celu określanego modnym obecnie terminem – synergia. W tym przypadku synergia oznacza współpracę czterech resortów polegającą między innymi na wymianie informacji o podejmowanych działaniach służących promocji efektów realizowanego przedsięwzięcia oraz udostępnianiu danych niezbędnych do budowy wizerunku promującego potencjał naszego kraju w obszarze przyrody, ekologii i ekoturystyki. Do tej pory wszystkie te działania prowadzone były osobno przez każde z ministerstw.

Dziedzictwo przyrodnicze Europy

– Wymiernym przykładem realizacji tego porozumienia jest Konkurs Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden” – mówiła wiceminister Katarzyna Sobierajska. – Tegoroczna edycja z udziałem Polski przebiega bowiem pod hasłem rozwoju turystyki na terenach o szczególnych walorach środowiskowych wpisując się tym samym w Program „Eko-Polska”.

Konkurs ma przede wszystkim na celu stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych, charakteryzujących się szczególnymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. Jego adresatami są kraje członkowskie UE, subregiony i społeczności lokalne rozwijające turystykę na swoim terenie w oparciu o filozofię zrównoważonego rozwoju, w tym także obszary chronione oraz będące częścią obszarów Natura 2000. Miejsca szczególnie atrakcyjne turystycznie wyłonione w danym konkursie są przez Komisję Europejską wspierane promocyjnie, mogą ubiegać się o dodatkowe środki finansowe na ten cel. Projekt „Eden” został zapoczątkowany przez Komisję Europejską w 2006 r. z budżetem 1 mln euro. W pilotażowej edycji 2006/07 wzięło udział 10 krajów. Organizatorami polskiej edycji Konkursu są Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki, regionalne organizacje turystyczne oraz Ministerstwo Środowiska i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Główna nagroda i cztery wyróżnienia

Minister Mirosław Drzewiecki, jeden z sygnatariuszy tego ważnego dla promocji Polski porozumienia, wspólnie z wiceminister Katarzyną Sobierajską i prezesem POT Rafałem Szmytke wręczyli następnie wyróżnienia i główną nagrodę wybranym przez jury laureatom pierwszej polskiej edycji Konkursu Komisji Europejskiej na Najlepsze Europejskie Destynacje – „Eden”. Do konkursu zgłoszono 21 kandydatur. Ocenie merytorycznej poddanych zostało 17. Nie wszystkie spełniały bowiem kryteria określone w regulaminie. Wśród warunków są zastrzeżenia stwierdzające między innymi, iż destynacja nie może być kojarzona przez turystów jako powszechnie znane miejsce uprawiania turystyki, rekreacji i wypoczynku. W tym zakresie na poziomie regionu i kraju musi obejmować przyrodnicze tereny prawnie chronione, w tym obszary należące do Natura 2000. Musi także zostać przygotowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i porozumień z władzami odpowiedzialnymi za ochronę przyrodniczą danego obszaru.

Rzeczpospolita Ptasia w europejskim etapie konkursu
Laureatem został projekt Rzeczpospolita Ptasia, inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” zgłoszona przez Grupę Partnerską „Ujście Warty” w Słońsku w województwie lubuskim. Dyplom z rąk ministra Mirosława Drzewieckiego odebrali przedstawiciele stowarzyszenia Izabela Engel, Biuro Turystyki Przyrodniczej „Dudek”, prezes Towarzystwa Przyjaciół Słońska „Unitis viribus” i Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty”.

Wyróżnienia otrzymały: Janów Lubelski – zgłoszony przez Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, województwo lubelskie; Region Dorzecza Nadbużańskiego, zgłoszony przez Nadbużańską Lokalną Organizację Turystyczną, województwo mazowieckie; Barlinek, zgłoszony przez Urząd Miejski w Barlinku, województwo zachodniopomorskie; Krzemienny Krąg na Szlaku Żółwia i Dinozaura, zgłoszony przez Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg Bałtów”, województwo świętokrzyskie.

Źródło:aktualnosciturystyczne.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...