Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Mieszkania
Tyniec Mały
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Wśród wielu pięknych miejsc rozsianych po całym kraju, szczególna uwagę przyciąga Półwysep Helski. Stanowiący kraniec Kaszub Północnych, przecina Morze Bałtyckie i Zatokę Pucką. Mierzeja Helska powstała dzięki prądom morskim niosącym piasek wypłukiwany z dna morskiego. Są tu rozległe piaszczyste plaże, klify, malownicze rybackie wioski, a także nadmorskie lasy z wielką Puszczą Darżlubską.
Na samym krańcu mierzei leży Hel. Miasto charakteryzuje bogata i długa historia sięgającą średniowiecza. Miejscowe podania i legendy głoszą, że w zamierzchłych czasach jego mieszkańcy zajmowali się korsarstwem.
Reprezentatywna ulica miasta to znajdująca się w centrum ulica Wiejska. Tu znajdowały się pierwsze zabudowania dawnej osady. Stoją tu ryglowe domki i niskie murowane chałupy rybackie, w których działają liczne sklepy, kioski z pamiątkami i tawerny.
Główne atrakcje turystyczne Helu to Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim z XIV w.). W ceglanym wnętrzu zgromadzone są stare łodzie i sprzęt rybacki, obrazy i fotografię, wypchane ssaki i ptaki morskie. Z drewnianej wieżyczki na dachu rozciąga się wspaniały widok na miasto, plażę i morze.
W Helu znajduje się również fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego. W tym schronisku dla fok, bada się ich zachowanie, wiek, trasy wędrówek oraz ustala najbardziej istotne zagrożenia i przyczyny śmierci tych zwierząt. Ośrodek odgrywa bardzo ważną rolę w odtwarzaniu bałtyckiej populacji tego gatunku.
Półwysep Helski to jedno z ulubionych miejsc polskich prezydentów na spędzanie wakacji. Znajduje się prezydencki ośrodek wypoczynkowy MEWA. W trakcie swoich kadencji wakacje spędzali tu byli prezydenci RP- Aleksander Kwaśniewski i tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem Lech Kaczyński. Gościli tam również zagraniczni goście m. in. kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz były prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush. Mimo że ośrodek znajduje się w granicach administracyjnych Helu, jego lokalizacja bardzo często mylnie podawana jest jako Jurata.
W gronie innych interesujących atrakcji turystycznych warto zwiedzić 40 metrową Latarnię Morską Hel oraz Skansen Broni Morskiej, gdzie zgromadzono broń wymontowaną z polskich okrętów. Bardzo lubianym przez turystów środkiem transportu jest skomunikowany z Trójmiastem tramwaj wodny, który w sezonie odpływa kilka razy dziennie. Jest to bardzo popularna i szybka metoda podróżowania.
Inne miejscowości także bardzo często odwiedzane są przez turystów, polityków, gwiazdy sportu czy muzyki. Z najwyższego budynku we Władysławowie, czyli „Domu Rybaka” rozciąga się wspaniała panorama całego półwyspu. W sierpniu odbywa się tu Festiwal Sportu, w trakcie którego odsłania się gwiazdy upamiętniające legendy polskiego sportu. Położone obok siebie Jurata i Jastarnia to jedne z najpopularniejszych letnisk nad Bałtykiem. Znajdują się tu przepiękne plaże, a o każdej porze dnia i nocy miasteczka tłumnie wypełnione są przez turystów, którzy chętnie spędzają czas w licznych knajpkach i barach.
Półwysep Helski od 1978 roku należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Mierzeja Helska jest jednym z ulubionych miejsc amatorów windsurfingu, kitesurfingu, i nurkowania. Panuje tu specyficzny mikroklimat. Jest to obszar o największej liczbie dni słonecznych i równocześnie najsilniejszych wiatrach. Piękny krajobraz i wiele atrakcji turystycznej przyciąga każdego lata wielu turystów z całej Polski i zagranicy.
morze Hel Półwysep helski Mierzeja Helska mierzeja
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...