Powiat Trzebnicki

 Przedstawiamy Państwu piękny i atrakcyjny turystycznie Powiat Trzebnicki, którego powierzchnia liczy 102.555 ha, ludność zaś 77 tys.. Powiat Trzebnicki jest regionem o bardzo bogatej, niezwykłej wręcz przeszłości historycznej oraz przepięknym krajobrazie, obejmującym w swych granicach administracyjnych sześć gmin:

·         Miasto i Gminę Oborniki Śląskie, ludność ok. 15 tys., powierzchnia 15.375 ha,

·         Miasto i Gminę Prusice, ludność ok. 9 tys., powierzchnia 15.802 ha,

·         Miasto i Gminę Trzebnica, ludność ok. 22 tys., powierzchnia 20.019 ha,

·         Gminę Wisznia Mała, ludność ok. 7 tys., powierzchnia 11.812 ha,

·         Gminę Zawonia, ludność ok. 5 tys., powierzchnia 10.333 ha,

·         Miasto i Gminę Żmigród, ludność ok. 15 tys., powierzchnia 29.214 ha.

W Powiecie Trzebnickim znajdują się wszystkie niezbędne instytucje i urzędy. Rozwija się różnego rodzaju działalność gospodarcza, turystyka, kultura. Nasz powiat posiada także nieskażone środowisko naturalne, zróżnicowany krajobraz z przepięknymi Wzgórzami Trzebnickimi, niesamowitą Doliną Baryczy, dzikimi kompleksami leśnymi i rozległymi zbiornikami wodnymi. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania turystyki, około 25% powierzchni naszego powiatu pokrywają lasy sosnowe z domieszką dębów, brzóz i świerków, a charakterystyczne dla Wzgórz Trzebnickich są piękne lasy bukowe. Te atrybuty powodują, że popularne są u nas wyjazdy na grzyby, jagody, czy też krótki wypoczynek połączony z wędkowaniem lub wycieczkami rowerowymi. W naszym powiecie historia obecna jest na każdym kroku. Liczne zabytki mają niezwykłe wręcz znaczenie dla kultury narodowej. Najwybitniejszym z nich jest Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy wraz z kompleksem klasztornym. W 1202 r. książę śląski – Henryk Brodaty, ufundował pierwszy na ziemiach polskich klasztor cysterek. Dzięki temu dziś Powiat Trzebnicki jest częścią „Szlaku cysterskiego”. W bazylice spoczywają doczesne szczątki Świętej Jadwigi – patronki Śląska oraz jej męża Henryka Brodatego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historycznie ważnym zabytkiem jest też Kościół Parafialny p.w. Św. Jakuba w Prusicach, z XII-XIV w. Na jego wieży mieszczone są najstarsze dzwony w Dolinie Baryczy z 1494r. i 1515r. W barokowej kaplicy grobowej Melchiora von Hatzfeldta znajduje się marmurowa tumba grobowa. Na murach kościoła możemy zobaczyć ślady dawnych zwyczajów i pobytu tu obcych wojsk. Równie ciekawy jest prusicki ratusz – siedziba władz gminnych zbudowany w 1512r. Po licznych pożarach i remontach, oryginalny kształt zachowała jego wieża z zegarem z 1897 roku. Dzwony zegarowe pochodzą z 1535r. i 1604r.

Kolejne miasto powiatowe – Żmigród słynne jest ze „spotkania potęg”- cara Aleksandra, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, wielkiego księcia Konstantego i feldmarszałka Kutuzowa. Zamek żmigrodzki stał się wówczas świadkiem opracowania strategii, która ostatecznie miała położyć kres dominacji Napoleona i ustalić nowy porządek w Europie – niestety faktycznie kolejny raz akceptując rozbiory Polski. Uzgodniony w Żmigrodzie traktat, jest upamiętniony tablicą okolicznościową wmurowaną w basztę zamku Hatzfeldów.

W Powiecie Trzebnickim znajdują się “zielone płuca Wrocławia”, czyli Oborniki Śląskie. Pierwszy ośrodek leczniczy w Obornikach Śląskich został utworzony  w 1836r. przez rodzinę Schaubertów. Był to początek ewolucji i rozwoju Obornik Śląskich – od leśnej osady do miasta o leczniczo – wypoczynkowym charakterze. Sama miejscowość jest właściwie rozległym i zróżnicowanym krajobrazowo parkiem, a jej wyjątkowy charakter podkreślają duże zespoły zabudowy willowo – pensjonatowej (z drugie połowy XIX i początków XX w.).

Walorem powiatu są liczne malownicze pałace rozrzucone po wioskach, Park Krajobrazowy mieszczący się na terenach przyrzeczy Baryczy w Żmigrodzie, ruiny zamku koło Żmigrodu, ruiny zamku joannitów w Urazie – w tej miejscowości znajduje się też jedyny w granicach naszego powiatu port rzeczny na Odrze.

Chcielibyśmy zainteresować Państwa naszym unikalnym regionem i wyrazić nadzieję, że zechcą Państwo sami to zweryfikować nawiązując bliższą współpracę z nami i naszym powiatem, spędzając tutaj wolny czas odpocząć na łonie przyrody, oddychając rześkim powietrzem nabrać dystansu do siebie i cz świata.

Źródlo: PR

 

 

 

 

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...