Prezentacja dorobku Polskiej Prezydencji w dziedzinie turystyki

W dniu 23 stycznia br. w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) Parlamentu Europejskiego, podczas którego Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Katarzyna Sobierajska zaprezentowała dorobek Polskiej Prezydencji w dziedzinie turystyki.

Minister Katarzyna Sobierajska omówiła podjęte w trakcie prezydencji działania na rzecz wzmocnienia widoczności i konkurencyjności turystyki zgodnie z ustanowionym priorytetem „Konkurencyjność europejskiej gospodarki turystycznej”. W przemówieniu zostały przedstawione wyniki Europejskiego Forum Turystyki, które odbyło się w dniach 5-7 października 2011 roku w Krakowie. Forum podkreśliło m.in. potrzebę stworzenia Europejskiego Wirtualnego Obserwatorium Turystyki, wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych do tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych, dokonywania wymiany doświadczeń nt. dobrych praktyk w turystyce. W trakcie forum zostało podpisane porozumienie między Komisją Europejską a ETC (European Travel Commission) o współpracy na rzecz promocji przyjazdów turystycznych do Europy, dokonano prezentacji dobrych praktyk dla rozwoju zrównoważonej turystyki.

W ocenie dokonanej przez minister Sobierajskiej – Nieformalne Spotkanie Ministrów, które odbyło się w dniu 6 października 2011 roku w Krakowie podkreśliło konieczność respektowania zasady pomocniczości w prowadzeniu na szczeblu UE działań promujących Europę, wprowadzenia bardziej przyjaznych zasad ubiegania się o wizy dla obywateli państw trzecich, szczególnie z rynków wschodzących mających olbrzymi potencjał dla wymiany gospodarczej i turystycznej. W tym aspekcie istotne było podpisanie 14 grudnia 2011 roku dwustronnej umowy pomiędzy Polską i Rosją, która umożliwi wielokrotne przekraczanie granicy polsko-rosyjskiej przez mieszkańców stref przygranicznych obu państw w ramach tzw. małego ruchu granicznego.

W trakcie zorganizowanych w dniu 7 grudnia 2011 roku w Brukseli przez Polską Prezydencję warsztatów poświęconych Europejskiej Sieci Szlaków Rowerowych wskazano na potrzebę rozwoju sieci i zasadność planowanych inwestycji i projektów w tym obszarze. Polska poparła starania parlamentarzystów na rzecz włączenia Eurovelo do sieci TEN-T. Podjęte przed a także po warsztatach działania doprowadziły do przyjęcia15 grudnia 2011 roku Rezolucji w sprawie planu utworzenia jednolitego obszaru transportu – dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i zasobooszczędnego transportu, w której Parlament Europejski wzywa do włączenia europejskiej sieci szlaków rowerowych Eurovelo do sieci TEN-T.

Posłowie pozytywnie ocenili prace Polskiej Prezydencji na rzecz rozwoju turystyki, gratulowali bogatego programu prezydencji i osiągnięć.

Transmisja z posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki (TRAN)

źródło: www.msport.gov.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...