Profesor Aleksander Wolszczan otrzymał flagę Towarzystwa National Geographic

Odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, światowej sławy astronom – profesor Aleksander Wolszczan – dołączył do grona osób świętujących 125-lecie National Geographic Society. W rozmowie z redaktor naczelną National Geographic Polska Martyną Wojciechowską opowiedział m.in. o naukowych perspektywach dla dzisiejszych badaczy przestrzeni kosmicznej.

Aleksander Wolszczan otrzymał z rąk Martyny Wojciechowskiej jubileuszową flagę, będącą symbolem 125-lat odkryć i badań pod patronatem Towarzystwa National Geographic. Towarzyszy ona działalności National Geographic od 1903 roku. Kolory flagi są znakiem przygody i eksploracji: błękit symbolizuje niebo, brąz ziemię, a zieleń morza i oceany.  

W rozmowie z Martyną Wojciechowską Aleksander Wolszczan wyjaśnił, że dziś największym wyzwaniem astronomii jest znalezienie życia pozaziemskiego. – W gruncie rzeczy większość badań związanych z planetami motywowana jest właśnie jego poszukiwaniem, przekonaniem, że ono istnieje. Być może przede wszystkim w formach prymitywnych, inteligentne formy to zapewne rzadkość. Myślę, że gdy będziemy gotowi pod względem technicznym, odnajdziemy to życie. – powiedział profesor w wywiadzie.

Zaznaczył również, że obecnie trwa najlepszy czas na badanie kosmosu. – W mojej dziedzinie, czyli poszukiwaniu planet pozasłonecznych, nastąpił przełom. W czasie ostatnich 20 lat pojedyncze odkrycia i frustracja, że jest ich tak mało, zmieniły się w lawinę nowych planet.

Profesor Aleksander Wolszczan pochodzi ze Szczecinka i jest związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii w USA, gdzie mieszka na stałe. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma wyróżnieniami z dziedziny nauki, krajowymi i zagranicznymi.

Relację z przekazania flagi oraz obszerniejszy wywiad z Aleksandrem Wolszczanem można obejrzeć pod adresem: www.125lat.national-geographic.pl  

Profesor zagościł w lipcowym numerze magazynu National Geographic Polska w jubileuszowej rubryce „Pod flagą NG”. W ubiegłych miesiącach w rubryce zagościły takie osobistości jak generał Mirosław Hermaszewski, Janina Ochojska, Krzysztof Wielicki, profesor Norman Davies, Elżbieta Dzikowska oraz Jerzy Owsiak. Więcej informacji o jubileuszu znajduje się na stronie: www.125lat.national?geographic.pl.

 

National Geographic Polska

National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto  Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. Obecnie, poza flagową edycją amerykańską, ukazuje się 37 wydań lokalnych, czytanych co miesiąc przez 60 mln osób na świecie.

www.national-geographic.pl

W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic

Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych  na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.

www.125lat.national-geographic.pl

 

PR

85 lat historii PLL LOT na unikalnych fotografiach
National Geographic Polska jest partnerem wystawy z okazji 85-lecia PLL LOT. 30 unikatowych zdjęć związanych...