Przyciągający magnetyzm gór? Celebrowanie górskich wędrówek po odpowiednim przygotowaniu

Chodzenie po górskich szlakach ma coraz większe rzesze zwolenników, dla których stają się one pasją i prawdziwym sprawdzianem własnych możliwości w myśl maksymy, że „nigdy nie walczysz z górą – prawdziwa bitwa toczy się w tobie”. Inni kochający góry to zwolennicy samej górskiej wędrówki, bez zdobywania stromych szczytów i kroczenia wymagającymi szlakami. Wystarcza im samo podziwianie potęgi gór.

Wędrówki, wspinaczki czy spacery to rekreacja, która przynosi wiele pozytywnych wrażeń, ale również wymaga wysiłku, po którym dobrze jest odpocząć w odpowiedni sposób, by odzyskać energię na kolejne wyprawy. Ważny jest zatem wybór odpowiedniego miejsca zakwaterowania. Doskonały będzie komfortowy hotel SPA, w którym zregenerujemy siły po górskiej wędrówce.

 

Jak poprawić kondycję przed wyjściem na górskie szlaki

Jeśli planujemy wędrówkę po górach, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym. Kiedy na co dzień prowadzimy raczej siedzący tryb życia, to aktywność fizyczna przed wyjazdem jest szczególnie ważna. Spróbujmy zacząć od spacerów, początkowo krótkich, i starajmy się sukcesywnie je wydłużać. W ten sposób wzmocnimy nogi i usprawnimy mięśnie. Zamiast windy używajmy schodów – wpłynie to korzystnie na układ krążenia oraz wzmocni mięśnie ud i łydek. Będzie to dobry wstęp do górskich wędrówek.

Postarajmy się znaleźć sobie taki rodzaj aktywności, która sprawia nam przyjemność i radość oraz da przekonanie, że jest ona właśnie dla nas. Każdy sport regularnie uprawiany dobrze wpływa na kondycję, wytrzymałość i sprawność organizmu, które w górach będą nieocenione. Konsekwencja i utrzymywanie regularności naszej aktywności ma bardzo duże znaczenie.

Ile czasu potrzebujemy na to, by nasza kondycja była wystarczająca na wędrówki górskimi szlakami? Wszystko zależy od tego, jak długi ma być nasz wyjazd oraz jakie cele wędrówek sobie wyznaczymy. Możemy przyjąć, że jeżeli nie zamierzamy zdobywać wymagających szczytów, to 4–6-tygodniowy czas regularnych, stopniowo rosnących przygotowań w zupełności wystarczy.

Jeśli wcześniej mieliśmy jakieś kontuzje związane z narządami ruchu, a dodatkowo towarzyszą temu choćby małe bóle mięśni czy stawów, przed wyjazdem warto skonsultować je z lekarzem. Czasami okazuje się, że będziemy musieli je „doleczyć”, by bezpiecznie zacząć przygotowania do wyjazdu. To sprawi, że podczas samej wędrówki będziemy czuli się pewniej.

 

 

 

Niezbędne wyposażenia na górskie wyprawy

Biorąc pod uwagę szybko zmieniającą się pogodę w górach, powinniśmy być przygotowani na różnorodne warunki, tym bardziej że jesteśmy zdani tylko na siebie i na kaprysy przyrody.

Podstawę stanowią odpowiednie buty. Muszą być wygodne i lekkie. Gruba podeszwa oraz odpowiednia wysokość pozwalająca na usztywnienie kostki jest niezbędna na nierównych i kamienistych trasach. Doskonałe będą modele wyposażone w dobrą antypoślizgową podeszwę, tzw. vibramę, specjalny rodzaj gumy.

Przydadzą się też plastry na odciski. W trakcie długich tras przy wysokiej temperaturze nawet najwygodniejsze buty potrafią doprowadzić do bolesnych otarć i pęcherzy.

Strój na górskie wycieczki jest oczywiście uzależniony od pory roku. Pamiętajmy jednak, że zawsze ubieramy się „na cebulkę”. Używajmy odzieży wykonanej z nowoczesnych włókien sztucznych, które doskonale radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci i nie wychładzają organizmu.

Na pewno zabierzmy kurtkę, dodatkowy polar i skarpety na zmianę, nie zapominajmy też o rękawiczkach. Przydatna będzie peleryna przeciwdeszczowa, którą w razie opadów ochronimy siebie oraz sprzęt i plecak. Dobrze byłoby, gdybyśmy zabrali ze sobą folię NRC, czyli koc ratunkowy. Jest lekka i nie zajmuje dużo miejsca, a czasami może nas uratować przed utratą ciepła w trudnych momentach.

Przygotowując się do górskiej wędrówki, zabierzmy dokumenty, mapę, naładowany telefon i dodatkowy powerbank oraz latarkę czołówkę.

Zaopatrzmy się też w płyny – najlepiej herbatę w dobrze zabezpieczonym termosie, kanapki, batony energetyczne i coś słodkiego na ząb. To niezbędne, kiedy poczujemy zmęczenie i zatrzymamy się, by odpocząć i uzupełnić zapasy energii.

 

O czym pamiętać przed wyruszeniem w drogę?

Zanim udamy się na wyprawę, pamiętajmy o wcześniejszym dokładnym wyznaczeniu trasy. Możemy to zrobić sami, analizując mapy, lub poprosić o pomoc przewodnika, który wskaże trasę o odpowiedniej trudności lub zasugeruje szczególnie ciekawe i piękne miejsca do zobaczenia.

Przed wyjściem na szlak sprawdźmy koniecznie prognozę pogody. Nawet piękna aura o poranku w górskich warunkach może ulec diametralnej zmianie. W górnych partiach spodziewajmy się większego wiatru. Odpowiednie obuwie i strój oraz przeciwdeszczowe zabezpieczenie są niezbędne.

Najlepszym rodzajem plecaka, w który spakujemy się przed wyjściem na szlak, będzie wygodny i lekki model o pojemności około 20 litrów. Wyposażony w pokrowiec przeciwdeszczowy oraz wygodne kieszonki pozwalające na łatwy dostęp do telefonu czy mapy będzie wspaniałym rozwiązaniem ułatwiającym wędrówkę.

 

Doborowe towarzystwo na szlaku

Wspaniałe widoki i radość wędrówki najlepiej smakują w towarzystwie. Wybierając się w góry, unikajmy samotnych wyjść. Grupa przyjaciół czy sprawdzony kompan dodatkowo umilą czas na szlaku.

Przed samym wyjściem powinniśmy poinformować recepcję hotelu oraz swoich bliskich o tym, gdzie dokładnie się wybieramy oraz o której godzinie planujemy powrót. Jest to bardzo istotna zasada w razie kłopotów na szlaku i szansa na łatwiejsze odnalezienie nas oraz ewentualną pomoc służb ratowniczych.

Kiedy odpowiednio podejdziemy do naszej kondycji i właściwego wyposażenia, góry będą wspaniałym i przyjaznym miejscem. Jeżeli mamy ochotę na podziwianie ich uroku i wdychanie świeżego powietrza, wybierzmy podążanie górskimi szlakami.

Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Odkryj tajemnice Transylwanii – wycieczka objazdowa po krainie Drakuli
Transylwania, serce Rumunii, jest regionem o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i niezliczonych...
Na wycieczki wybierz hostel!
Podróżowanie otwiera na nowe doświadczenia, pozwala poznać różne kultury i ludzi. Wybór odpowiedniego...