Questing w Parku Etnograficznym w Tokarni

Jeden z najnowszych trendów światowej turystyki – questing cieszy się coraz większą popularnością w woj. świętokrzyskim. Z początkiem marca ruszył kolejny, duży projekt questingu. W Parku Etnograficznym w Tokarni powstanie 5 nowych ścieżek, które będą uzupełnieniem bogatej oferty turystycznej największego skansenu w Polsce.

Questing, czyli turystyka z zagadkami polega na nietypowym odkrywaniu dziedzictwa regionalnego (m.in. kulturowego, przyrodniczego i historycznego), dzięki przygotowanym nieoznakowanym szlakom turystycznym (questom). W Polsce istnieje już 100 ścieżek edukacyjnych, w tym m.in. ponad 10 na terenie gminy Bałtów.

Już wkrótce na mapie polskich questów pojawi się Park Etnograficzny w Tokarni. To właśnie na terenie skansenu powstanie 5 ścieżek edukacyjnych kulturowo – historycznych, dotyczących m.in. magicznych zabiegów, które przeprowadzane były w chłopskich zagrodach, tradycji ludowych, zapomnianych zawodów i cechów, a także opowieści ukazujących codzienne życie mieszkańców wsi w XIX wieku.

Skansen w Tokarni jest idealnym miejscem na przeżycie niezapomnianej przygody – wyjaśnia Beata Ryń, Kierownik Działu Marketingu, Promocji i Rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej – Chcieliśmy, by na turystów czekała nowa, interesująca formuła zwiedzania
w nadchodzącym sezonie, która urozmaici oraz uzupełni dostępne już trasy wycieczkowe. Nowe ścieżki edukacyjne planujemy udostępnić odwiedzającym skansen już podczas weekendu majowego. Wierzymy, że questing odświeży spojrzenie na tradycyjną kulturę ludową, a także pozwoli na ponowne odkrycie „ducha” tego miejsca.

Także w Kielcach powstaje jeden quest: szlakiem życia i twórczości Stefana Żeromskiego, autora m.in. „Ludzi Bezdomnych” oraz „Przedwiośnia”. Na początku marca pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach uczestniczyli w szkoleniu z questingu, podczas którego rozpoczęli układanie pierwszego miejskiego questu w stolicy woj. świętokrzyskiego.

Więcej informacji o questingu dostępne na www.questing.pl.

 

O questingu:

Questing, jako forma turystyki rozpropagowany został przez amerykańską organizację Vital Communities, działającą na terenie stanu Vermont w USA. W ramach realizowanego przez nią programu „Valley Quest” do stworzenia ponad 200 questów zaangażowano m.in. uczniów szkół, skautów, stowarzyszenia historyczne oraz przedstawicieli branży turystycznej. Więcej informacji o questingu znajduje się na www.vitalcommunities.org.

O questingu w Polsce:

Największym polskim projektem questingowym, realizowany na terenie województwa świętokrzyskiego jest „Bałtów – polską stolicą questingu”. W Bałtowie powstało ponad 10 ścieżek edukacyjnych, w które zaangażowanych było 10 gospodarstw agroturystycznych i 10 młodych osób – wolontariuszy. W tym roku zostanie wdrożonych kolejne 10 questów. Projekt „Bałtów – polską stolicą QUESTINGU” współfinansowany był ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2010. Więcej informacji o questingu w Polsce znajduje się na www.questing.pl.


Źródło: PR

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...