Region Azji i Pacyfiku liderem popytu na nowe samoloty

Kraje tego regionu potrzebować będą 9 370 samolotów o wartości 1,3 bln dolarów

Zgodnie z najnowszą prognozą rynkową firmy Airbus w ciągu następnych 20 lat linie lotnicze w regionie Azji i Pacyfiku otrzymają około 9 370 nowych samolotów. Samoloty te, o wartości 1,3 bln dolarów, stanowić będą 34 procent wszystkich nowych maszyn powyżej 100 miejsc dostarczonych w tym okresie na całym świecie. Oznacza to, że region Azji i Pacyfiku prześcignie Amerykę Północną i Europę i stanie się największym rynkiem lotniczym na świecie.

Najnowszą prognozę dla tego regionu przedstawił a wystawie lotniczej w Singapurze John Leahy, dyrektor ds. klientów w firmie Airbus.

Pod względem wzrostu ruchu lotniczego firma Airbus oczekuje, że liczba pasażerów obsługiwanych przez linie lotnicze w regionie Azji i Pacyfiku będzie rosła w tempie 5,9 procent rocznie, w porównaniu z globalną średnią wynoszącą 4,8 procent. Ilość przewożonych towarów w tym regionie zwiększać się będzie natomiast o 5,6 procent rocznie. Dla porównania, lotniczy ruch towarowy na całym świecie rosnąć będzie w tempie około 5.1 procent. W tym samym okresie linie lotnicze z regionu Azji i Pacyfiku wymienią 76 procent z 4 270 obecnie używanych przez nie samolotów, a w roku 2030 ich flota składać się będzie z około 9 965 samolotów pasażerskich i około 820 samolotów towarowych.

Zgodnie z przewidywaniami firmy Airbus, w wyniku skupienia stale rosnącej liczby ludzi wokół głównych obszarów wielkomiejskich region ten pozostanie globalnym liderem pod względem popytu na samoloty szerokokadłubowe, które stanowią najwydajniejszą metodę obsługi rosnącego ruchu lotniczego i pokonania ograniczeń przepustowości lotnisk. Biorąc pod uwagę również potrzebę wymiany samolotów, przewoźnicy z tego regionu pozyskają około 3 650 nowych samolotów szerokokadłubowych, co stanowić będzie 42 procent wszystkich dostaw maszyn szerokokadłubowych na całym świecie. Liczba ta obejmować będzie 730 największych samolotów, takich jak A380, które wykorzystywane będą na najbardziej ruchliwych trasach, oraz około 2 920 średnich samolotów szerokokadłubowych, takich jak A330 oraz nowy A350 XWB, które obsługiwać będą długodystansowe i regionalne połączenia o średnim obłożeniu.

Według najnowszej prognozy firmy Airbus, popyt na samoloty wąskokadłubowe w tym regionie wzrośnie gwałtownie w kolejnych latach, głównie w efekcie znaczącego rozwoju sektora niskokosztowego. Biorąc pod uwagę również potrzebę wymiany floty oraz stały popyt na usługi lotnicze na drugorzędnych, krótkich trasach, szczególnie w Chinach i Indiach, linie lotnicze w tym regionie potrzebować będą około 5 720 nowych samolotów wąskokadłubowych, takich jak maszyny z rodziny A320, najlepiej sprzedające się samoloty na świecie.

W sektorze przewozów towarowych region Azji i Pacyfiku będzie nadal dominował na rynku globalnym. Zgodnie z nową prognozą flota samolotów towarowych wykorzystywana przez linie lotnicze z tego regionu powiększy się z 300 samolotów w chwili obecnej do około 820 w roku 2030, co stanowić będzie 30 procent całej floty samolotów towarowych na świecie. Chociaż wiele z tych samolotów zostanie wyprodukowanych na bazie modeli pasażerskich, firma Airbus oczekuje, że w regionie tym dostarczonych zostanie około 210 nowych samolotów towarowych. Podobnie jak w innych regionach świata, około 40 procent maszyn towarowych należeć będzie do kategorii samolotów o masie 60-70 ton, czyli średnich samolotów szerokokadłubowych takich jak A330.

Region Azji i Pacyfiku jest kluczowym rynkiem dla firmy Airbus, odpowiadając za 26 procent wszystkich zamówień otrzymanych dotychczas przez tę firmę. Obecnie ponad 80 operatorów z tego regionu korzysta z około 1 800 samolotów Airbus, a liczba zamówień oczekujących na realizację wynosi 1 700. Stanowi to 38 procent całkowitego portfela zamówień firmy, co odzwierciedla znaczenie tego regionu jako najszybciej rosnącego rynku nowych samolotów cywilnych.

Prognoza dla regionu Azji i Pacyfiku oparta jest na globalnej prognozie rynku lotniczego Global Market Forecast firmy Airbus, zgodnie z którą całkowite zapotrzebowanie na nowe samoloty pasażerskie i towarowe w ciągu następnych 20 lat wyniesie niemal 27 800 samolotów o wartości 3,5 bln dolarów. W poszczególnych kategoriach samolotów prognozuje się popyt na 1 680 największych samolotów, 6 920 samolotów szerokokadłubowych oraz 19 170 samolotów wąskokadłubowych.

Oferta produktów Airbus obejmuje, w kategorii samolotów wąskokadłubowych, najlepiej sprzedającą się na świecie rodzinę samolotów A320, w kategorii samolotów szerokokadłubowych średniej wielkości – popularny model A330 i nowy A350 XWB, oraz flagowy A380 w kategorii największych maszyn. Na rynku samolotów towarowych firma Airbus oferuje obecnie nowy, średni samolot A330-200F.

www.airbis.com

 

Źródło: PR

Trip.com. Twoja globalna platforma podróży.
Czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy też planujesz swoją pierwszą wyprawę, Trip.com jest tu, aby uczynić...
Dlaczego warto czytać regulaminy przewoźników lotniczych przed podróżą?
Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, a więc Polacy coraz chętniej rezerwują loty w rozmaite zakamarki...
Jak przygotować się do podróży samolotem?
Dla niektórych osób podróż samolotem to całkiem zwyczajne wydarzenie, dla innych emocjonujące przeżycie....
Tripsta.pl prezentuje pięć najlepszych, europejskich lotnisk na długie przesiadki
Chociaż loty z przesiadkami mogą być męczące, warto spojrzeć na ich pozytywne aspekty, takie jak możliwość...
Wykaz linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów w UE
Komisja Europejska dokonała aktualizacji wykazu linii lotniczych podlegających zakazowi wykonywania przewozów...
Kraków znów najtańszy
Ceny hoteli europejskich utrzymują się w marcu 2010 roku w tej samej kategorii cenowej co w poprzednim...