Rejsy wycieczkowe – jak wybrać rejs i czego unikać?

 Rejsy wycieczkowe są coraz popularniejszą formą turystyki. Są idealną okazją do połączenia wielu form wypoczynku – zarówno na wodzie, jak i na lądzie. W ciągu zaledwie kilku dni można zobaczyć wiele egzotycznych miejsc, podziwiając przy okazji przepiękne widoki z perspektywy statku. Dlaczego warto zdecydować się na tę formę podróżowania? Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy organizowaniu tego rodzaju urlopu.

Nowoczesne statki są komfortowymi miejscami zakwaterowania i wypoczynku. Wysoka konkurencyjność, wymusza na kompaniach oferowanie rejsów w coraz bardziej odległe rejony świata. Podróżujący mają do wyboru rejsy na statkach wycieczkowych żeglugi przybrzeżnej, rejsy na promach morskich, wycieczkowe na statkach handlowo-towarowych, rejsy żeglarskie na jachtach pełnomorskich oraz rejsy cruisingowe – na statkach wycieczkowych pełnomorskich. Turyści poszukują coraz nowszych, nietypowych wrażeń. Z tego powodu sektor turystyki morskiej zwiększa atrakcyjność swoich ofert oraz nieustannie stawia na poprawę niezawodności świadczonych usług. Najbardziej ekskluzywne pokłady są wyposażone w restauracje, kluby, kina, kasyno, centra spa oraz sportową infrastrukturę. Ponadto, umilaniem czasu na pokładach zajmują się animatorzy czasu wolnego, którzy dbają, aby żadnemu podróżującemu nie groziła nuda.

Rozwój transportu morskiego

Początków transportu morskiego na potrzeby turystyki można upatrywać w II połowie XIX wieku, kiedy to organizowane regularne rejsy pomiędzy północnymi wyspami Brytanii i Islandii. Dla rozwoju turystyki, znaczenie transportu wodnego ma ogromne znaczenie. Dzieli się go na: żeglugę morską, przybrzeżną oraz śródlądową – odbywającą się na sztucznych i naturalnych zbiornikach.

Biura podróży oraz kompanie organizują rejsy w obrębie wielu zakątków świata, m.in. Karaibów, w rejonie Europy Północnej, czy na Dalekim Wschodzie. W regionie Północnej Europy, najwięcej rejsów organizuje się od maja do września. W okresie zimowym i przedwiosennym, tj. od grudnia do kwietnia, dużą popularnością cieszą się rejsy w Ameryce Południowej, Dubaju, czy Emiratach Arabskich. Długi sezon rejsów obowiązuje natomiast na obszarze basenu Morza Śródziemnego, Wysp Kanaryjskich i Karaibów. Z przykładowymi kierunkami rejsów możesz zapoznać się poniżej:

http://www.swiatwypoczynku.pl/kategorie-wycieczek/rejsy-morskie/13/

 

Rodzaje rejsów

Pośród rejsów morskich można wyróżnić rejsy:

przybrzeżne – odbywające się na niewielkich statkach, np. pomiędzy wyspami greckimi, adriatyckimi, czy Morza Czerwonego;

morskie (klasyczne) – trwają zazwyczaj od 8-12 lub więcej dni, według ustalonych tras i terminów;

morskie małe – krótsze od klasycznych, trwają od 2-6 dni;

pobytowe – uwzględniające przerwę podczas rejsu, głównie w celu wypoczynkowym;

tematyczne – kulturalne, przyrodnicze, gastronomiczne itp.;

eksploracyjne – ich celem jest odkrywanie trudno dostępnych miejsc, jak np. Antarktyda;

dalekie – z przelotem z kraju macierzystego do odległego portu wyjściowego;

pod żaglami – na żaglowcach;

motywacyjne – kongresy, seminaria, podróże zbiorowe.

 

Rejsy wycieczkowe statkiem – cena

W cenę standardowego rejsu wliczony jest zazwyczaj rejs w kabinie wybranej kategorii, opłaty portowe, pełne wyżywienie, korzystanie z siłowni, basenów i innych urządzeń rekreacyjno-sportowych oraz udział we wszystkich atrakcjach, które są organizowane na statku. Warto pamiętać, że ceny rejsów są uzależnione w dużej mierze od cen paliwa, wydarzeń geopolitycznych, mody na dany kierunek zwiedzania oraz standardu, jaki panuje na pokładzie danego statku.

 

Sposoby na tanie rejsy statkiem

Jeżeli zależy ci na atrakcyjnej cenie rejsu, masz do wyboru dwie opcje – albo zakupić rejs wycieczkowy dużo wcześniej (nawet z rocznym wyprzedzeniem) albo skorzystać z opcji last minute. Wcześniejsza rezerwacja umożliwia skorzystanie ze zniżki nawet do 50% oraz wybór najlepszej kabiny. Decydując się na rejs w ostatniej chwili, również możesz liczyć na atrakcyjne rabaty cenowe. Pamiętaj, że im nowszy statek, tym większe koszty podróżowania nim. Dlatego, jeżeli nie zależy ci na serii najbardziej wyszukanych udogodnień, wybierz na rejs starszy, kilkuletni statek.


Rodzaj kabiny, wyżywienie, wycieczki

Kabiny w statkach pasażerskich nie różnią się wiele od pokojów hotelowych. Również są wyposażone w łazienkę, klimatyzację, TV-sat, mini bar, czy sejf. Na obsługę hotelową można liczyć przez całą dobę. Pasażerowie mają do wyboru kabiny wewnętrzne (bez okna), z oknem, z balkonem lub apartamenty. W cenę rejsu jest wliczone wyżywienie. Proponowany jadłospis to najczęściej dania kuchni międzynarodowej, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Rejsy wycieczkowe to nie tylko wypoczynek na pokładzie luksusowego statku, ale także atrakcyjna forma zwiedzania portowych miast. W trakcie postojów, istnieje możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych. Osoby, które preferują zwiedzanie na własną rękę, mogą organizować sobie czas wolny wedle uznania. Ze względu na bezpieczeństwo i wygodę, na statkach obowiązuje jedynie bezgotówkowa forma płatności – opłat za wszelkie dodatkowe usługi dokonuje się aktywowaną wcześniej kartą pokładową.

 

Prawa podróżującego

Z dniem 18 grudnia 2012 roku obowiązuje rozporządzenie (UE) o prawach pasażerów podróżujących drogą morską i drogą wodną śródlądową. Kraje członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do przestrzegania przepisów zawartych w rozporządzeniu. Egzekwowanie praw może nastąpić w przypadku złamania obowiązującej dyrektywy, np. w sytuacji wystąpienia opóźnienia, które przekracza 90 minut w stosunku do planowanego czasu wypłynięcia, podróżni mają do wyboru zmianę trasy podróży bez dodatkowych kosztów (w najwcześniejszym możliwym terminie) lub zwrot ceny biletu. W przypadku opóźnienia dopłynięcia do miejsca docelowego, pasażerowie mogą domagać się częściowego zwrotu ceny biletu od przewoźnika. Ponadto, przewoźnik ma obowiązek zapewnić bezpłatną pomoc osobie niepełnosprawnej lub o ograniczonej sprawności ruchowej, zarówno w portach, jak i na pokładzie. Warto pamiętać, że ewentualne skargi na przewoźników mogą być składane w terminie od dwóch miesięcy od dnia, w którym została wykonana usługa.

Artykuł sponsorowany

 

Termos obiadowy, do kawy, dla dzieci - co wybrać? Praktyczne wskazówki
Podczas kilkugodzinnej podróży, długiej wycieczki czy dnia spędzonego w szkole dobrze jest móc napić...
7 powodów, dzięki którym zakochasz się w Bora Bora!
Każdego roku, miliardy ludzi snuje plany o wymarzonych wakacjach, ulubionym sposobie spędzenia wolnego...