Rodzaje obiektów zbiorowego zakwaterowania według GUS

Baza noclegowa – jeden z podstawowych elementów zagospodarowania turystycznego, w skład którego wchodzą różnego rodzaju obiekty noclegowe i urządzenia towarzyszące, pozwalające turystom na przebywanie poza miejscem stałego zamieszkania w warunkach zbliżonych do ich stałych upodobań. Charakter i struktura bazy noclegowej w znacznym stopniu zależą od uwarunkowań przyrodniczych oraz społeczno-ekonomicznych.

Podział wg Głównego Urzędu Statystycznego:

GUS

Rodzaje obiektów zbiorowego zakwaterowania
 
W badaniu turystycznych obiektów zbiorowego zakwaterowania wyodrębnia się następujące
rodzaje obiektów badanych przez GUS:
 
Hotel – obiekt hotelarski zlokalizowany głównie w zabudowie miejskiej dysponujący co
najmniej 10 pokojami, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych,
świadczący szeroki zakres usług związanych z pobytem gości. Każdy hotel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii hoteli: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
 
Motel – obiekt hotelarski zlokalizowany przy trasach komunikacji drogowej, który poza
usługami hotelarskimi przystosowany jest również do świadczenia usług motoryzacyjnych i dysponuje parkingiem. Motel musi posiadać co najmniej 10 pokoi, w tym większość miejsc w pokojach jedno- i dwuosobowych. Każdy motel musi świadczyć usługi gastronomiczne. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii moteli: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
 
Pensjonat- obiekt hotelarski, który świadczy usługi hotelarskie łącznie z całodziennym
wyżywieniem i dysponuje co najmniej 7 pokojami. Musi świadczyć usługi gastronomiczne.
W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się pięć kategorii pensjonatów: najwyższa- 5 gwiazdek, najniższa – 1 gwiazdka.
 
Inny obiekt hotelowy – obiekt noclegowy, podzielony na pokoje, podlegający jednemu
zarządowi, świadczący pewne usługi, w tym przynajmniej codzienne sprzątanie pokoi,
słanie łóżek i mycie urządzeń sanitarnych (np. obiekt spełniający zadania hotelu, motelu lub pensjonatu, któremu nie została nadana kategoria).
 
Dom wycieczkowy – obiekt położony na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy, posiadający co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowany do samoobsługi klientów oraz świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Każdy dom wycieczkowy musi posiadać przynajmniej jedną placówkę gastronomiczną. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się trzy kategorie domów wycieczkowych: najwyższa – kat. I, najniższa – kat. III.
 
Schronisko – obiekt położony poza obszarem zabudowanym, przy szlakach turystycznych, świadczący minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Schronisko posiada przynajmniej jedną palcówkę gastronomiczną. Pojęcie „schronisko” nie obejmuje schronisk młodzieżowych.
 
Schronisko młodzieżowe – obiekt przeznaczony do indywidualnej i grupowej turystyki
młodzieżowej, dostosowany do samoobsługi klientów. Schronisko młodzieżowe jest
placówką zlokalizowaną w samodzielnym budynku lub w wydzielonej części budynku. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się trzy kategorie schronisk młodzieżowych: najwyższa – kat. I, najniższa – kat. III.
 
Szkolne schronisko młodzieżowe – placówka oświatowo-wychowawcza umożliwiająca rozwijanie zainteresowań i uzdolnień oraz korzystanie z różnych form wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
 
Ośrodek wczasowy – obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z wczasami.
 
Ośrodek kolonijny – obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z koloniami.
 
Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy – obiekt (lub zespół obiektów) noclegowy
przeznaczony i przystosowany do przeprowadzania kursów, konferencji, szkoleń, zjazdów itp. Może być także przystosowany do świadczenia usług wczasowych.
 
Dom pracy twórczej – obiekt, w którym są zapewnione właściwe warunki do wykonywania pracy twórczej i wypoczynku twórców, wykorzystywany również (głównie przez ich rodziny) jako ośrodek wczasowy.
 
Zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych – domek turystyczny – budynek
niepodpiwniczony, posiadający nie więcej niż cztery pokoje, dostosowany do świadczenia usług typu hotelarskiego.
Domki turystyczne mogą tworzyć zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych a także organizacyjnie wchodzić w skład innych obiektów noclegowych. W grupie zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych mogą znajdować się również miejsca kempingowe.
 
Kemping – teren zwykle zadrzewiony, strzeżony, oświetlony, mający stałą obsługę
recepcyjną i wyposażony w urządzenia (sanitarne, gastronomiczne, rekreacyjne)
umożliwiające turystom nocleg w namiotach, mieszkalnych przyczepach samochodowych, a także przyrządzanie posiłków oraz parkowanie pojazdów samochodowych. W zależności od wyposażenia i zakresu świadczonych usług wyróżnia się cztery kategorie kempingów: najwyższa – 4 gwiazdki, najniższa – 1 gwiazdka.
 
Pole biwakowe – wydzielone miejsce w terenie zadrzewionym, niestrzeżone, oznakowane i ogrodzone prowizorycznie, umożliwiające turystom nocleg w namiotach. Na polu biwakowym znajdują się punkty poboru wody pitnej, podstawowe urządzenia sanitarne i tereny rekreacyjne.
 
Ośrodek wypoczynku sobotnio-niedzielnego i świątecznego – zespół obiektów i urządzeń zlokalizowanych w niedużej odległości od aglomeracji miejskiej w bezpośrednim sąsiedztwie terenów o walorach przyrodniczych korzystnych dla rekreacji, w strefach z zapewnioną komunikacją środkami przewozu publicznego. Ośrodek wyposażony jest zgodnie z potrzebami krótkotrwałego wypoczynku i rekreacji. Umożliwia obsłużenie jednocześnie znacznej liczby osób o różnych upodobaniach. Obiekty noclegowe wchodzące w skład ośrodka mogą być wykorzystywane na potrzeby wczasów.
 
Zakład uzdrowiskowy – zakład opieki zdrowotnej położony na terenie uzdrowiska
i wykorzystujący przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych naturalne zasoby lecznicze
uzdrowiska i świadczący usługi noclegowe.
 
Pozostałe niesklasyfikowane – obiekty, które w czasie niepełnego wykorzystania zgodnie z ich przeznaczeniem lub w części, pełnią funkcję obiektu noclegowego dla turystów. Są to m.in. internaty, domy studenckie, hotele robotnicze itp. Do 2004 roku do grupy tej zaliczano również obiekty, które nie spełniają wymogów kategoryzacyjnych dla poszczególnych rodzajów obiektów.
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...
Czym jest apartament na wynajem?
Apartamenty na wynajem są budowane w różnych miejscach
Hotele ekonomiczne, tanie hotele
Hotel ekonomiczny (budget hotel) ma zwykle od 1 do 3 gwiazdek. Jego oferta to zazwyczaj nocleg i śniadanie.
Nocleg w Krakowie - wybierz hotel, apartament
Niewątpliwie Kraków, jako miasto wielu zabytków, jest miejscem licznie odwiedzanym przez podróżnych....
Wynajem apartamentu na wakacje? nad morzem
Pomyśl o wakacjach, wyjeździe spędzonym w prywatnym apartamencie z widokiem na morze. To mogą być naprawdę...