Rozwój wsi turystycznych

Pobudzona wakacyjnymi wyjazdami, po skonfrontowaniu wielu ofert wypoczynku (obietnic!!!) ze stanem rzeczywistym, stwierdzić mogę, że polska turystyka wychodzić zaczyna z zaściankowości. Małymi krokami wkraczamy na europejski rynek. To cieszy! Świadomość Polaków w sferze turystyki rośnie.

W ostatnim okresie moją szczególną uwagę przykuły wsie. Wracając po roku lub dwóch, wielu z nich nie poznałam. Nowe budynki, drogi, renowacje, unowocześnienia… Jestem pełna podziwu przemian, jakie dokonują się w tak wielu miejscach. Nie chodzi mi tu wyłącznie o zmiany w wyglądzie miejscowości oraz niegdyś typowo rolniczej funkcjonalności, ale przede wszystkim w myśleniu mieszkańców, które po wielu latach wreszcie otworzyło się na rozwój.

Turystyczna polska łatwizna, prostota, wręcz prymitywizm przełamują się. Krajobraz poddany został przemianom. Z jednej strony ubolewać można, że dawne – wpisane okoliczne widoki – drewniane, swojskie chaty, poddane metamorfozom, zmieniają wygląd na wielkomiejsko – betonowy. Mimo kryzysu budujemy na potęgę! Z drugiej zaś strony malowniczo położone wsie, zatopione pomiędzy górami i pagórkami, pośród jezior i lasów, szukają kompromisów. Pojawia się dysonans pomiędzy potrzebami turystów, a dawnymi przyzwyczajeniami. Stare polskie porzekadło mówi jednoznacznie, że nie da się dogodzić wszystkim. Troska miejscowej ludności o przekazywane od pokoleń tradycje powiązana zostaje jednak z nowoczesnymi rozwiązaniami oraz promocją turystyki wiejskiej.

Składowiska rupieci na poddaszach starych wiejskich chat zmieniają się w nowocześnie, czasem wręcz ekskluzywnie urządzone pokoje gościnne dla turystów. Nowe łóżka, pachnąca kolorowa pościel… Wchodząc do większości pokoi nie ma się już skojarzeń z salą szpitalną lub klasztorną celą. Bez obaw można też korzystać z pryszniców, toalet i całych łazienek, które w standardzie zamieszczane są przy każdym pokoju. Nie budzą już odrazy obrośnięte grzybem brodziki prysznicowe, nie straszą cieknące krany z czasów II wojny światowej. Kto by się spodziewał, że postawiona w okolicy prywatnego pola namiotowego sławojka kryje w sobie obłożone kafelkami wnętrze, z podłączoną do kanalizacji toaletą! Zdumienie turystów na ten widok (w tym moje) jest ogromne. To kolejny krok do nowoczesności.

Czuję w tym momencie na swoich barkach ciężar spojrzeń tradycjonalistów oraz przeciwników wszelkiej cywilizacji. Oczywistym jest, że nie chodzi o to, by wsie znikły z polskiego krajobrazu, a ich miejsce zajęły hipermarkety, ale żeby zmęczeni wielkomiejskim szumem turyści wrócili na moment do korzeni i poczuli radość z obcowania z naturą, mając jednak możliwość wybrania warunków bytowania w czasie urlopu. Niech każdy uczciwie odpowie sobie, czy aż tak bardzo potrzeby jest mu w trakcie wypoczynku np. Internet, a z drugiej strony jeśli tak, to dlaczego ma być tego pozbawiony?! Cieszy mnie fakt, że w coraz większej ilości miejsc można skorzystać z cywilizacyjnych udogodnień. Jesteśmy aktualnie także świadkami tego, jak wiele instytucji organizuje firmowe imprezy, szkolenia właśnie poza miastami, pośród natury. Dodatkowo pracownicy mają wtedy szansę skorzystać z licznych form rekreacji, które nie są możliwe w mieście. Wspinaczka, zjazdy na linach, żeglowanie…, a wieczorem integracyjne ognisko z wiejskimi specjałami. Czego chcieć więcej?

Wszystkie te przemiany nie byłyby możliwe, gdyby nie ewolucja w myśleniu i mentalności ludzi. Wiele wsi otworzyło się na turystów, starając się stworzyć im jak najlepsze warunki do wypoczynku. To jak najbardziej pozytywna przemiana, przynosząca dodatkowo niemałe dochody. Lokalne kulinaria, obyczaje…, przyjemności można doświadczać na wiele sposobów.

Anna Kędzierska

wypoczynek na wsi

Popularyzacja i promocja wsi zachodniopomorskich
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna...
AGROTRAVEL pod patronatem TVP1
II Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki to nie tylko spotkanie w jednym miejscu wszystkich...
Rozwój turystyki szansą dla regionów
Gminom i małym regionom nie jest łatwo przebić się na niezwykle konkurencyjnym rynku turystycznym. Przeciętny...
Moda na agroturystykę w Polsce
W Europie zapanowała moda na agroturystykę, tak jak w całej UE. Z tej dziedziny turystyki utrzymuje...