Samolotem z Wrocławia na wczasy

Starsi wrocławianie pamiętają jeszcze czasy, gdy na Strachowicach stacjonował pułk lotniczy, wyposażony w samoloty myśliwskie MiG-21. Co jakiś czas niebo nad miastem rozrywał wtedy huk generowany przez samolot, który przekraczał właśnie barierę dźwięku. Na tym samym betonowym pasie startowym, z którego korzystały myśliwce, lądowały systematycznie, ale bardzo rzadko, samoloty pasażerskie, obsługujące połączenie z Warszawą. Były to jeszcze czasy samolotów Ił-14, An-24b czy Ił-18. Czasem latały też do Krakowa, Rzeszowa, Gdańska, Szczecina i Koszalina. Podróżnych odprawiano w niewielkim, żałosnym baraczku.

W końcu świat się otworzył

Dopiero w styczniu 1993 roku uruchomiono pierwsze regularne połączenie z Wrocławia za granicę. Mała niemiecka linia Eurowings latała wtedy do Frankfurtu nad Menem, przecierając wrocławianom zagraniczne szlaki z pominięciem Warszawy. Wkrótce potem otwarto nowy terminal, ale nie był to koniec rozbudowy.

Wrocław miał się stać jednym z miast-gospodarzy Euro 2012 i głównie z tego powodu podjęto decyzję o budowie zupełnie nowego terminala odlotów i przylotów. Chociaż piłkarska impreza nie spowodowała żadnej inwazji kibiców na Wrocław, budowa ta, zakończona w marcu
2012 r. bardzo się miastu opłaciła. Dziś stolica Dolnego Śląska dysponuje małym, ale nowoczesnym i spełniającym wszelkie standardy portem lotniczym. Tak na dobrą sprawę – dwoma, bo starego terminala nie zburzono, lecz przeznaczono do obsługi VIP-ów, dzięki czemu ich ewentualne przyloty i odloty nie zakłócają rosnącego z roku na rok ruchu pasażerskiego.

Małe, ale atrakcyjne lotnisko

Wrocławskie lotnisko ma wciąż tylko jeden pas startowy, ale wiele atutów. Najważniejszy to chyba bliskość centrum miasta: zaledwie 10 km. Wystarczy maks. 30 minut autobusem lub taksówką, by z wrocławskiego rynku dostać się na Strachowice lub odwrotnie. O sukcesie decyduje też łatwy dojazd samochodem z i do najważniejszych miast regionu.

Nic więc dziwnego, że wrocławskim portem lotniczym zainteresowała się nie tylko Lufthansa, ale też WizzAir, Ryanair i liczne linie czarterowe. W 2016 roku lotnisko obsłużyło prawie 2,5 mln pasażerów, głównie tych udających się na wakacje. Wylot z Wrocławia możliwy jest dziś do wszystkich najpopularniejszych destynacji turystycznych, w tym do Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, Turcji, Egiptu, na Maltę, Mauritius, Seszele, Malediwy, Małe Antyle, Dominikanę, Kubę, do Meksyku, Brazylii, Kostaryki i Tanzanii.

Autobus komunikacji miejskiej kursuje między lotniskiem a kolejowym Dworcem Głównym w centrum miasta, dzięki czemu łatwo przesiąść się z jednego środka lokomocji do drugiego.

Trip.com. Twoja globalna platforma podróży.
Czy jesteś zapalonym podróżnikiem, czy też planujesz swoją pierwszą wyprawę, Trip.com jest tu, aby uczynić...
Dlaczego warto czytać regulaminy przewoźników lotniczych przed podróżą?
Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre, a więc Polacy coraz chętniej rezerwują loty w rozmaite zakamarki...
Q Hotel Wrocław Plus
Q Hotel we Wrocławiu zlokalizowany jest przy jednej z głównych ulic miasta - ul. Powstańców Śląskich....
Jak przygotować się do podróży samolotem?
Dla niektórych osób podróż samolotem to całkiem zwyczajne wydarzenie, dla innych emocjonujące przeżycie....
Tripsta.pl prezentuje pięć najlepszych, europejskich lotnisk na długie przesiadki
Chociaż loty z przesiadkami mogą być męczące, warto spojrzeć na ich pozytywne aspekty, takie jak możliwość...
Finnair otwiera nowe sezonowe połączenie do Tromso
Fińskie linie lotnicze Finnair poinformowały o otwarciu w nadchodzącym sezonie zimowym nowego połączenia...