Sezon w pełni – ABC ubezpieczenia narciarskiego

Zimowa aura w tym roku jest wyjątkowo przychylna fanom białego szaleństwa. Tak sprzyjającą pogodę narciarzom i snowboardzistom mieliśmy ostatnio w sezonie 2005/2006. Wówczas oprócz dużej ilości śniegu, Polakom doskwierały syberyjskie mrozy. Obecnie śnieg leży w całym kraju, a polskie góry nazywane są wręcz piękną krainą lodu, śniegu i… nart. Najwięcej powodów do radości mają dzieci, które wykorzystały dopiero połowę szkolnych ferii zimowych, czyli z województwa Wielkopolskiego, Kujawsko-Pomorskiego, Lubuskiego, Małopolskiego i Świętokrzyskiego. Ale nie tylko najmłodsi mają powody do radości. Również dorośli narciarze mają z czego się cieszyć. W Polsce bowiem panują doskonałe warunki do jazdy na nartach i snowboardzie. A dla osób, którym jeszcze nie udało się wyrwać na biały urlop mamy dobrą wiadomość. Według meteorologów jest jeszcze czas na zimowe szaleństwo.

Kierunek – odpoczynek na stoku

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na narty poza granice Polski. Dużą popularnością cieszą się Czechy i Słowacja, ale także dalsze zakątki Europy, takie jak włoskie Dolomity i austriackie Alpy. Włochy to kierunek dla osób, które mogą przeznaczyć cały urlop na narty. Mieszkańcy południowej części Polski mogą zaś pozwolić sobie na weekendowe wypady narciarskie, również za polską granicę. Ośrodki narciarskie u naszych południowych sąsiadów cieszą się coraz większym powodzeniem, ale w tym roku nie ze względu na lepsze warunki pogodowe, ale zdecydowanie lepszą infrastrukturę.

Narty dla każdego

Dobrze wykorzystany wyjazd narciarski powinien być właściwie zaplanowany. Poszukujemy atrakcyjnego miejsca na wyjazd, kupujemy nowe kombinezony, gogle, kaski, ćwiczymy kondycję i szykujemy cały narciarski ekwipunek. Jednak często w wirze narciarskich przygotowań zapominamy o tak ważnym elemencie jakim jest dobre i nieprzepłacone ubezpieczenia narciarskie dla całej rodziny. To dzięki niemu nasz wyjazd będzie spokojnie spędzony, a w razie większych i mniejszych kłopotów na stoku będziemy pewni, że zrobiliśmy wszystko co przygotuje nas na taką ewentualność. Trzeba pamiętać, że sporty zimowe nie należą do najbezpieczniejszych form aktywności. Jednak z roku na rok zwiększa się ilość Polaków wybierających właśnie taką formę odpoczynku. Nic nie zastąpi relaksu na stoku i wrażeń, które wspominamy przez cały rok po udanym wypadzie w góry. Zwiększa się również rozpiętość wieku narciarzy. Coraz młodsze i z drugiej strony coraz starsze osoby zaczynają jeździć na dwóch deskach.

Dobre chęci to nie wszystko

Niestety umiejętności, refleks i wiedza najczęściej są zbyt małe u takich osób. Same dobre chęci nie wystarczą. Właśnie z tego powodu narciarze i snowboardziści są szczególnie narażeni na różnego rodzaju kontuzje i wypadki na stoku. Nie dość, że przez brak umiejętności i uwagi można sobie wyrządzić krzywdę, to często inni użytkownicy stoku mogą na tym ucierpieć. Do tego dochodzą również zagrożenia niezależne od nas, takie jak lawiny i nagłe załamania pogody. Takie przypadki nie tylko mogą zniszczyć nasze zdrowie, ale również znacznie odchudzić nasz portfel. Najbardziej dramatyczne skutki białego, nieuważnego szaleństwa ciągną się za nami przez wiele lat i pochłaniają dużo pieniędzy.

Można tych problemów uniknąć lub przynajmniej znacząco je złagodzić poprzez wykupienie właściwego ubezpieczenia narciarskiego. Dzięki temu każda przygoda na stoku będzie skutkowała mniejszymi stratami w przyszłości. Wybór dobrego ubezpieczenia narciarskiego to podstawa, gdy jedziemy szusować na nartach lub snowboardzie, zwłaszcza, gdy zabieramy ze sobą rodzinę. Poniżej prezentujemy elementy, które powinna obejmować dobra polisa ubezpieczeniowa na narty i snowboard:

KL – koszty leczenia,
Koszty transportu i repatriacji,
Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego,
NNW- Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków,
OC za szkody wyrządzone osobom trzecim,
Ubezpieczenie sprzętu sportowego,
Usługi Assistance.

Europejskie ubezpieczenie to nie wszystko

Niektórzy narciarze i snowboardziści podają w wątpliwość zasadność wykupywania polisy od kosztów leczenia. Padają argumenty, że w przypadku wyjazdów do krajów europejskich oraz do Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii poszkodowani w wypadkach mają prawo do darmowego korzystania ze świadczeń medycznych, ponieważ gwarantują nam to przepisy Wspólnoty Europejskiej. Owszem, dokumentem, który uprawnia do leczenia za granicą jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana bezpłatnie w poszczególnych oddziałach NFZ. Jednak Karta ta nie gwarantuje ani pokrycia kosztów ratownictwa na stoku, ani transportu do Polski po wypadku. Ponadto za darmo przysługują nam tylko te usługi medyczne, które są bezpłatne dla obywateli danego kraju. Resztę kosztów pacjent pokrywa z własnej kieszeni (czytaj więcej>>). Nie można również mylić posiadania Karty z możliwością otrzymania odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, czy też pokrycia kosztów w razie, gdy my lub nasi podopieczni spowodują wypadek na stoku i ktoś zostanie poszkodowany. Aby wyjazd przebiegł spokojnie, lepiej ubezpieczyć się prywatnie, co pozwoli być przygotowanym na każdą ewentualność.

Szczegóły narciarskiej polisy ubezpieczeniowej:

Ubezpieczenie na terenie polski

Na terenie RP polisa narciarska nie musi obejmować kosztów leczenia, ponieważ na terenie kraju są one zagwarantowane przez publiczny system opieki zdrowotnej. Jeżeli jednak nie wykupimy dodatkowo polisy NNW, kosztów ratownictwa, OC w życiu prywatnym (obejmujących wypadki na stoku), czy ubezpieczenia sprzętu narciarskiego, będziemy mogli zapomnieć o odszkodowaniu za złamaną rękę, czy zniszczone narty, a pokryciu roszczeń osób trzecich. Te wydatki będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Ubezpieczenie kosztów leczenia (KL) to pokrycie kosztów, jakie ubezpieczony poniósł w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem za granicą. KL obejmuje pobyt w szpitalu, wizyty lekarskie, badania i zabiegi medyczne, a także operacje oraz zakup niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Ubezpieczeniem objęta jest też pomoc dentystyczna w nagłych stanach bólowych. Ważną informacją jest to, że ubezpieczyciel pokrywa w/w koszty tylko do wysokości sumy ubezpieczenia KL. 

Koszty transportu i repatriacji

Ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu pacjenta z miejsca wypadku do szpitala, ze szpitala do miejsca zakwaterowania, oraz między szpitalami. Polisa gwarantuje też organizację i pokrycie kosztów transportu ubezpieczonego do kraju, a w niektórych przypadkach – także koszty podróży, utrzymania i noclegów osoby towarzyszącej oraz koszty transportu zwłok ubezpieczonego do kraju.

Koszty poszukiwania i ratownictwa górskiego

Jest to bardzo ważny element polisy dla narciarza, ponieważ kosztami akcji ratowniczych podejmowanych w momencie zaginięcia turystów w górach coraz częściej obciążani są sami poszkodowani. Koszt jednej akcji ratowniczej z wykorzystaniem helikoptera może dojść nawet do 15 tys. złotych.

NNW, czyli ubezpieczenie od uszczerbku na zdrowiu

Ubezpieczenie od złamanej nogi, skręconego nadgarstka, czy rozbitej głowy. Jeżeli będziesz miał wypadek, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie obejmuje również śmierć ubezpieczonego. O wysokości odszkodowania decyduje procent trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz suma ubezpieczenia. Im większy uszczerbek (czyli poważniejszy wypadek) oraz im wyższa suma ubezpieczenia, tym wyższe odszkodowanie.
Przykład: za złamaną rękę lekarze orzekli 10% trwałego uszczerbku na zdrowiu; przy sumie ubezpieczenia 10 tys. złotych – ubezpieczyciel wypłaci 1 tys. zł; przy sumie 20 tys. zł odszkodowanie wyniesie 2 tys. zł.

OC za szkody wyrządzone osobom trzecim

Ubezpieczenie na wypadek, gdy osoba trzecia (czyli najczęściej inny użytkownik stoku) zostanie poszkodowana. Wszelkie koszty związanie z odszkodowaniem (np. koszty zniszczonego sprzętu, koszty leczenia/rehabilitacji poszkodowanego do wysokości sumy gwarancyjnej pokryje ubezpieczyciel. Opcja szczególnie istotna w przypadku wyjazdów zagranicznych. To na wyjazdach do znanych narciarskich kurortów spotkać możemy się z największą świadomością prawa poszkodowanego do dochodzenia odszkodowania od sprawcy wypadku. My Polacy jeszcze nie do końca zdajemy sobie sprawę, że osoba, która w wyniku nieostrożności naszej lub naszych podopiecznych może zażądać od nas rekompensaty finansowej za wyrządzoną szkodę. W takim przypadku bez polisy OC ani rusz.

Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Dodatkowe zabezpieczenie na wypadek utraty lub uszkodzenia sprzętu narciarskiego. Obejmuje zniszczenie sprzętu (zarówno podczas wypadku na stoku, jak i zejścia lawiny) oraz kradzież (ale tylko pod warunkiem odpowiedniego ich zabezpieczenia). Ubezpieczenie sprzętu istotne jest zwłaszcza dla posiadaczy kosztownych nart, czy deski. Ubezpieczeniem objęte są narty i deska do uprawiania snowboardu i wszystkich jego odmian. Uwaga, nie wszystkie polisy obejmą wyposażenie dodatkowe, takie jak: kombinezon czy kurtkę, kijki i gogle, dlatego przed zakupem polisy należy to sprawdzić.

Usługi Assistance

Assistance to całodobowa pomoc centrum alarmowego, które zajmuje się organizacją oraz koordynacją natychmiastowej pomocy w sytuacjach nagłych. Obejmujących m.in. opiekę medyczną oraz stomatologiczną, transport medyczny do najbliższego szpitala lub do kraju zamieszkania, poszukiwania i ratownictwa w górach lub na morzu, hospitalizacji i rehabilitacji, transportu i zakwaterowania osób bliskich. Centrum assistance zorganizuje nam pomoc prawnika i tłumacza oraz wsparcie finansowe, jeżeli na skutek kradzieży utracimy środki płatnicze, a także będzie informowało rodzinę o postępach w hospitalizacji, rehabilitacji lub prowadzonych akcjach ratowniczych.


Ubezpieczenia online.pl Sp. z o.o.
Adres / siedziba Spółki: 51-319 Wrocław, ul. Sycowska 44

Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS: 0000216153, NIP 895-182-19-18,  

Wysokość kapitału zakładowego: 900 000, opłacony w całości.


Źródło: pr

Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Międzygórze ? atrakcje i gdzie wybrać nocleg?
Sudety to piękne krajobrazowo góry, idealne dla osób, które cenią sobie wędrówki wśród pięknych krajobrazów.
Buty na trudne trasy górskie
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy...
Okulary górskie - jak wybrać?
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko...
Ustroń - noclegi w górach, uzdrowiskowy klimat i atrakcje Beskidu Śląskiego
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów,...
Poznaj uroki Beskidu Sądeckiego
Życie jest zbyt krótkie, by każdy weekendowy wypad spędzać dokładnie w tym samym miejscu. Nic nie stoi...