Grill-Bar ANETA
Tyniec Mały
Elixir Hotelik Caravaning
Giżycko
DOMKI CAŁOROCZNE U ANNY
Ślesin
Baltic Korona Apartamenty
Darłówko
W ostatni weekend września odbyły się pierwsze od 2001 oficjalne zawody w skokach narciarskich w Wiśle – Malince. Po wielu nieprzewidzianych trudnościach, dzięki HYDROBUDOWIE POLSKA S.A. Polacy będą mogli już w tym roku oglądać najlepszych zawodników na tym obiekcie międzynarodowej klasy.
Gruntowną przebudowę Malinki rozpoczęto już pod koniec 2004 roku na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu, według projektu Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Usług Technicznych Śląsk. Poprzedził ją demontaż starej konstrukcji. Prace modernizacyjne miały zakończyć się w 2006 roku, jednak tak się nie stało, ponieważ w sierpniu 2006 podczas prac na zeskoku osunęła się ziemia, co znacząco przedłużyło modernizację obiektu. Wojewódzki Nadzór Budowlany przerwał budowę i nakazał sporządzenie ekspertyzy geotechnicznej, co w konsekwencji spowodowało konieczność wykonania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej, naprawczej i zabezpieczającej. Wcześniejsza decyzja o zmianie sposobu posadowienia obiektu i zastąpienia fundamentów blokowych palowymi okazała się trafna. Do przygotowania tej operacji użyto najnowocześniejszego sprzętu wiertniczego.
Modernizacja była przeprowadzana wielotorowo: osobno powstawał budynek główny, wieża startowa i sędziowska, szatnie, wyciąg krzesełkowy, platforma trenerska, a osobno budowano najazd, zeskok, sztuczne oświetlenie oraz kładziono igielit. Dzięki masztom oświetleniowym zamontowanym ze śmigłowca prace można było prowadzić również nocą. Koszt robót zasadniczych i naprawczych wyniósł 44,3 miliony złotych.
Nowy obiekt należy obecnie, obok Wielkiej Krokwi, do najnowocześniejszych w Polsce, ale w przeciwieństwie do skoczni w Zakopanem jest bardziej kameralny. Różni się również wybiegiem i na podobieństwo skoczni Bergisen w Innsbrucku skoczek wyhamowuje jadąc pod górę pomiędzy trybunami. Skocznia jest gotowa na przeprowadzenie zawodów najwyższej rangi, posiada już licencję PZN i czeka na przyznanie licencji światowej federacji narciarskiej FIS.
Malinka to skocznia narciarska w Wiśle-Malince o punkcie konstrukcyjnym K120, (kiedyś K105). Skocznia powstała w 1933 r. Pierwszym jej rekordzistą został Mieczysław Kozdruń, który osiągnął odległość 41 metrów. W 1953 dokonano pierwszej poważnej modernizacji obiektu. Od 1958 rozgrywały się na nim prestiżowe międzynarodowe zawody o Puchar Beskidów. Kolejna przebudowa odbyła się w latach 1966-1967. Ostatnie oficjalne zawody na Malince to Mistrzostwa Polski w 2001. Wtedy też padł ostatni rekord skoczni - 112,5 m Wojciecha Skupienia. Dalej skoczył Robert Mateja - 119 m, ale skoku nie ustał i wynik nie został zaliczony.
Podstawowe informacje o obiekcie:
punkt konstrukcyjny skoczni: 120m
punkt jury: 134m
liczba widzów: 8-10 tys. osób, w tym na trybunach głównych 1,4 tys.
powierzchnia terenu: 36000,0 m2
powierzchnia zabudowy: 2480,0 m2
powierzchnia zeskoku z wybiegiem: 5400,0 m2
powierzchnia dróg, parkingów, chodników: 8100,0 m2
powierzchnia użytkowa obiektów projektowych: 3300,0 m2
kubatura obiektów projektowych: 19000,0 m3
Generalnym wykonawcą modernizacji jest HYDROBUDOWA POLSKA S.A., która została wybrana w przetargu na modernizację skoczni nie tylko dzięki najlepszej finansowo ofercie ale także dzięki dużemu doświadczeniu w zaawansowanej technologicznie budowli i modernizacji obiektów sportowych.
Źródło: media.nepr.pl
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Wiśle
atrakcje turystyczne Wisła noclegi w Wiśle
Lubisz planować wcześniej swój wypoczynek? Sprawdź, gdzie warto jechać na wakacje w 2019 roku. Urlop może okazać się ciekawy zarówno w kraju, jak i za granicą. Które miejscowości turystyczne warto odwiedzić? Gdzie odpoczniesz przy basenie, a gdzie zobaczysz ciekawe zabytki? więcej...
Ciekawa propozycja, oferta miejsca na przyjęcia, imprezy okolicznościowej w Lublinie. więcej...
Dla niektórych osób podróż samolotem to całkiem zwyczajne wydarzenie, dla innych emocjonujące przeżycie. Jednak bez względu na okoliczności, warto przed wylotem przypomnieć sobie kilka zasad dotyczących pakowania bagażu oraz zachowania na lotnisku. więcej...
Jedno z najczęstszych pytań podczas zakupu plecaków brzmi: jak dobrać jego pojemność? Jak duży plecak trzeba zabrać na wyprawę trekkingową, a jaki wystarczy na weekendowy wyjazd? Odpowiadamy na te pytania i radzimy, na co zwrócić uwagę, gdy chcesz dobrze dopasować plecak do rodzaju aktywności. więcej...
Obywatele Polski, państw Unii Europejskiej, w tym strefy Schengen muszą uzyskać wizy do Rosji jeszcze przed wyjazdem do tego kraju. Jakie konkretnie zasady obowiązują osoby chcące odbyć podróż do Federacji Rosyjskiej? W jaki sposób uzyskać wizę? Podpowiadamy w poniższym artykule. więcej...