Śladami seriali

Pogoda nie zachęca do leniuchowania na plaży, czy do długich spacerów po deptakach modnych kurortów, być może to znak, aby spędzić czas urlopu nieco inaczej niż zwykle, na przykład przemierzając utarte ścieżki naszych ulubionych serialowych bohaterów.

Dla miłośników seriali świat głównych bohaterów to prawdziwy rarytas, a gdy jest możliwość, aby na własnej skórze poczuć klimat ekranowych miejscowości, to nic nie jest w stanie przeszkodzić, aby udać się w te miejsca. I dobrze, bo ekranowe wioski to często urokliwe mieściny, w których da się wypocząć, dobrze zjeść, a i gościnność właścicieli pensjonatów jest wyjątkowo nienaganna.

Zaczynamy.

Najmodniejsze ostatnio Wilkowyje, dalej Tulczyn i Złotopolice oraz Sandomierz – ukochane miasto serialowego ojca Mateusza, w na kilka chwil postarajmy się przenieść do tych miejsc.

„Ranczo” w miejscowości Wilkowyje, a raczej w Jeruzalu, bo to właśnie w Jeruzalu powstawały zdjęcia do filmu Ranczo (Wilkowyje – fikcyjna nazwa). Zdjęcia do kinowej opowieści kręcone były także w Jeruzalu w okolicach Mińska- Mazowieckiego, Sokulach – dworek Lucy i w Górze Kalwarii w urzędzie Wójta.

Jeruzal – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Mrozy. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1426 roku pod nazwą Żeliszew. Od XVI do XVIII wieku była własnością różnych rodzin szlacheckich: Oborskich, Głogowskich, Rudzińskich, Cieszkowskich. Wraz z założeniem parafii w XVI wieku wybudowano pierwszy kościół drewniany, który uległ zniszczeniu. Na jego miejscu, w latach 1757-1758 wzniesiono nowy kościół, który z małymi zmianami w trakcie przebudowy w XIX wieku, przetrwał do dnia dzisiejszego. W Jeruzalu zobaczyć można także drewnianą dzwonnice z XVIII wieku, klasycystyczny łuk triumfalny – mauzoleum Floriana Cieszkowskiego zbudowane ok.1798, szkołę, budynek z ok. 1920 roku mieści się obecnie filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Mrozach – dawniej był siedzibą Urzędu Gminy. Dodatkowo obejrzeć można relikt miejskiego układu przestrzennego w postaci prostokątnego rynku z zachowanym do dziś średniowiecznym, prostokątnym układzie o wymiarach 100 na 120 m, usytuowanym na przecięciu głównych dróg.

Atrakcji turystycznych mało, ale przecież nie o to w tym wypadku chodzi, by wypełnić czas mnogością turystycznych rozrywek, raczej o to, aby pospacerować uliczkami wioski, w której bohaterowie serialu realizują sceny krok po kroku.

Plebania – Tulczyn. I znowu potrzebne jest małe sprostowanie, mianowicie nie Tulczyn, a Okuniew w województwie mazowieckim 20km na wschód od Warszawy. (

Polecamy noclegi w województwie mazowieckim w serwisie www.noclegi24h.pl.

Co możemy ciekawego zobaczyć w miasteczku?

– kościół parafialny św. Stanisława Kostki zbudowany w latach 1823 – 1835 z funduszy Jana Łubieńskiego, właściciela dóbr okuniewskich.
– ruiny pałacu rodziny Łubieńskich z I połowy XIX w. Dwukondygnacjowa budowla na planie prostokąta posiadała trójboczny ryzalit od strony ogrodowej oraz nieznaczny ryzalit od frontu zwieńczony trójkątnym szczytem. Budowlę krył czterospadowy dach. Od lat 70. XX wieku w stanie pogłębiającej się ruiny. W otoczeniu ruin pałacu znajdują się resztki parku krajobrazowego, założonego współcześnie z pałacem.
– cmentarz parafialny z XIX w. a na nim: klasycystyczna kaplica cmentarna z 2. ćwierci XIX w.
– w pobliżu kaplicy stoi klasycystyczny nagrobek z piaskowca, pochowano tam Dionizego (zm. 1848) i Ludwikę (zm. 1849) Smoleńskich, właścicieli ziemskich majątków Budziska i Młotkowa.
– pomnik żołnierzy poległych w 1920 roku.
– wśród nagrobków zasługuje na uwagę grób ks. proboszcza Władysława Żebrowskiego (zm. 1918 r.) z rzeźbą Chrystusa niosącego krzyż oraz położony za kaplicą nagrobek Kazimierza Kudlińskiego, żołnierza I Pułku Szwoleżerów, który poległ w 1926 r. podczas walk ulicznych związanych z tzw. Przewrotem majowym.
– cmentarz żydowski założony w I poł. XIX w. znajduje się przy ul. Cmentarnej, w lesie za cmentarzem katolickim. Zdewastowany przez hitlerowców od czasów II Wojny Światowej jest w stanie ruiny. Na powierzchni 0,5 hektara zachowało się około 10 nagrobków, z których najstarszy pochodzi z 1881 roku. Można odnaleźć fragmenty rozbitych i uszkodzonych licznych macew. W 1988 roku Fundacja Rodziny Nissenbaumów spowodowała, że teren kirkutu został uporządkowany i ogrodzony. Obecnie kirkutem opiekuje się młodzież z gimnazjów w Okuniewie i Sulejówku – niestety ponownie zarasta lasem.
– zabudowa Rynku, kamienice u zbiegu z ul. Pułtuską pochodzą z II poł. XIX wieku i posiadają charakter zabudowy miejskiej. Pozostałe budynki zatraciły cechy zabytkowe.
– głaz pamiątkowy przy skwerze na Rynku z napisem: “1939-1944 ofiarom II wojny światowej córkom i synom Ziemi Okuniewskiej Rodacy 9-5-1981”.

Złotopolice miasteczko serialowych Złotopolskich. Serial komediowo-obyczajowy, emitowany od 3 stycznia 1998 roku w TVP 2. Przedstawia losy dwóch gałęzi rodu Złotopolskich, zapoczątkowanych przez Dionizego Złotopolskiego i jego siostrę bliźniaczkę Eleonorę Gabriel. „Akcja” rozgrywa się zarówno w Złotopolicach jak i w Warszawie.

Złotopolice wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Załuski. Położona jest nad rzeką Strugą w okolicy kompleksu leśnego. Co ciekawego można robić w Złotopolicach? Oferta jest całkiem pokaźna, bo oprócz zwiedzania okolicy możemy jeszcze:

– zwiedzić zakątki ziemi Zakroczymskiej z przewodnikiem,
– zwiedzić Twierdzę Modlin z przewodnikiem,
– zwiedzić zabytkowy klasztor w Czerwińsku,
– udać się na wycieczkę do Żelazowej Woli,
– skorzystać z lotów krajobrazowych motolotnią nad okolicą,
– skorzystać z lotów krajobrazowych samolotem nad okolicami Warszawy,
– skorzystać z wycieczki motorówką po Wiśle,
– ze spływu kajakowego Wkrą,
– nauczyć się gry w golfa,
– pójść na polowanie w lesie Złotopolskim,
– albo na grzybobranie,
– wędkowanie,
– skorzystać z przejażdżki zabytkową bryczką,
– lub zafundować sobie jazdę terenową quadem,
– a zimą kulig!

Całkiem sporo, a do tego wszystkiego możemy skorzystać jeszcze z oferty profesjonalnego ośrodka agroturystycznego „Złotopolska Dolina”, gdzie wypoczniemy, najemy się do syta i naładowani pozytywną energią powrócimy do spraw życia codziennego.

A na koniec – Sandomierz, miasto ojca Mateusza. Polski serial telewizyjny w reżyserii Macieja Dejczera i Andrzeja Kostenki produkowany od 2008 roku przez Krzysztofa Grabowskiego i Grupę Filmową Baltmedia dla TVP. Ojciec Mateusz jest polską wersją serialu kryminalno-obyczajowego Don Matteo.
          

Sandomierz (noclegi w Sandomierzu) to miasto leżące w województwie świętokrzyskim, w powiecie sandomierskim, położone nad rzeką Wisłą na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem “małym Rzymem”). Sandomierz to piękne miasto, o bogatej historii, pięknej przyrodzie, licznych ścieżkach rowerowych.

Polecamy noclego w Sandomierzu ma stronie http://www.noclegi24h.pl/miasto_Sandomierz.php

W Sandomierzu znajdziemy wiele ciekawych zabytków architektury, a wartymi odwiedzenia są także takie miejsca jak:

– Wąwóz św. Królowej Jadwigi – wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Na urwiskach występuje roślinność stepowa, między innymi wisienka karłowata.
– Góry Pieprzowe – na terenie wzgórz w 1980 roku utworzono rezerwat geologiczno-przyrodniczy. Góry zbudowane z łupków kambryjskich, wypiętrzone 500 milionów lat temu.

W Sandomierzu warto pozostać kilka dni, wypocząć w wybranym ośrodku agroturystycznym, bądź hotelu, nacieszyć się miejscem, gdzie tytułowy bohater serialu z wielką precyzją rozwiązuje kryminalne zagadki.

Podróż śladami seriali może być ciekawą przygodą, dlaczego warto udać się na wybrany przez nas szlak z klapsem…

M-S-M

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...