Solniczki – małe arcydzieła sztuki. Nowa wystawa w Zamku Żupnym w Wieliczce

Orzeł unoszący na rozpostartych skrzydłach czarkę, amorki powożące bogato dekorowane sanie  przez zaprzężone łabędzie lub unoszące wysoko czarki niczym znicze olimpijskie,   pięknie zdobiony tron z sentencją na siedzisku, zabawna małpka trzymająca w łapkach pojemniki, róg obfitości, muszle z łyżeczkami także w kształcie ślicznych muszelek, …. To tylko niektóre z licznej grupy po raz pierwszy prezentowanych solniczek na nowo otwartej, największej w Polsce wystawie „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, a dokładnie w Zamku Żupnym w Wieliczce.

           Nowe eksponaty dołączyły do grona tych, które zachwycały już wcześniej: pozłacanych stateczków z żeglarzami, sań z chłopcem, muszelki z amorkiem, samochodu, samolotu, lokomotywy, całej grupy pięknych i cennych figuralnych solniczek miśnieńskich i wielu innych.

W nowej ekspozycji uwagę przykuwa ustawiona w jej centrum ogromna solniczka z dwoma pojemnikami na przyprawy. To oryginalna gablota, w której niczym kryształki soli prezentują się cenne solniczki z muzealnej kolekcji. Od niej rozpoczyna się podziwianie niezwykłych kształtów i misternego wykonania tych zachwycających przedmiotów, które w pełni zasługują na miano małych arcydzieł sztuki. Były ozdobą stołów i wyjątkową „szatą” dla soli – przyprawy gwarantującej wyborny smak potrawom.  Nie dziwi więc, że stały się niezwykle wdzięcznym, kolekcjonerskim obiektem.
        
          Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka gromadzi solniczki od 1972 r.
w ostatnim okresie zwracając uwagę przede wszystkim na cenne i wyjątkowe obiekty. Obecnie kolekcja liczy ok. 500 zabytków, powstałych od XVII w. do czasów współczesnych. Obejmuje solniczki wykonane z porcelany, srebra, cyny, szkła, drewna i fajansu, jak również z rzadziej stosowanych materiałów, np. kości, kwarcu i macicy perłowej. W bardzo zróżnicowanym zbiorze znajdują się solniczki pojedyncze, występujące parami, w kompletach do przypraw, a także pochodzące z zastaw stołowych. Są to głównie wyroby znanych europejskich wytwórni: niemieckich, rosyjskich, francuskich, angielskich, austriackich i polskich. Dzieła barokowe, klasycystyczne, empirowe, secesyjne i współczesne pozwalają prześledzić zmiany form solniczek w różnych wiekach.

            Muzealna kolekcja jest intensywnie poszerzana, głównie drogą zakupów, a także przez darowizny, np. w ubiegłym roku podarowano solniczki z Hondurasu i Jamajki, które dołączyły do już posiadanych egzemplarzy z egzotycznych zakątków świata, takich jak afrykański Niger, Chiny, Osetia.

            Z myślą o nowej wystawie solniczki zostały poddane konserwatorskim zabiegom. Dzięki niej oraz trafnej aranżacji i oświetleniu prezentują całe swe piękno.

Zapraszamy do ich zobaczenia.

Informacja: Biuro Obsługi Turystów Muzeum – 012 278 58 49, informacja@muzuem.wieliczka.pl
Patronat medialny:
TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...