Spa ? jak to się zaczęło?

Określając znaczenie SPA, można pokusić się o stwierdzenie, że jest to przywracaniem harmonii ducha i ciała współczesnego człowieka pędzącego za sukcesem i będącego wiecznie zapracowanym. A wszystko po to, aby uzyskać pełnię relaksu. Jak dojść do takiego stanu? Kiedyś stosowano i nadal stosuje się kąpiele wodne oraz związane z nimi zabiegi, ale to tylko początek bogatej oferty współczesnych salonów SPA.

Dobroczynne właściwości wód zostały dostrzeżone kilka milionów lat temu. Udokumentowana historia wykorzystywania dobroczynnych cech wody jest dziełem Rzymian. To właśnie oni uczynili z różnego rodzaju kąpieli zjawisko powszechne i dzięki nim świat wie dziś o rzymskich termach. Najstarsze z nich odkryto w Pompejach, największe natomiast w Rzymie. Oprócz łaźni już w tamtych czasach w tych wielkich obiektach znajdowały się pomieszczenia takie jak; sale gimnastyczne, stadiony oraz portyki dla wypoczywających i chcących podyskutować. Poza tym, w termach znajdowały się biblioteki, bufety, pokoje muzyczne, sale do gier itp.
 
Dziś takie obiekty najczęściej określa się mianem Aquaparku z kulturalnym zapleczem, ale nie wszystkie hotele posiadają takie kompleksy, a jednocześnie świadczą one usługi Spa.
 
W dawnych latach, gdy nasze babcie i prababcie nie miały dostępu do tak szerokiej gamy kosmetyków zmuszone były sięgać do tego wszystkiego, co miały w zasięgu ręki. Największą skarbnicą produktów była oczywiście kuchnia każdego domu. I tak właśnie rozpoczęło się wykorzystywanie składników naturalnych do upiększania i przywracania harmonii duszy z ciałem. Z czego korzystały nasze babcie, między innymi z jaj kurzych, a dokładnie z białek, które stanowiły bazę do maseczki ściągająco – oczyszczającej. Wykorzystywały także oliwę a także sól morską do pilingu całego ciała.
 
W tym samym czasie zaczęły powstawać uzdrowiska, które szybko zyskały na popularności, m.in. polski Sopot, czy belgijskie SPA. Zaczęto przywracać holistyczną teorię zdrowia człowieka i dzięki temu leczenie schorzeń łączono z zabiegami relaksującymi. Do zabiegów wykorzystywane były wody różnego pochodzenia (morskie, wydobywane z głębokich studzien, itd.). Już w tamtych czasach znane były kąpiele w podgrzewanej wodzie morskiej czy zimne bicze szkockie.
 
Obecnie obserwujemy dynamiczny rozwój i wzrost popularności SPA na całym świecie. Powstaje coraz więcej hoteli, ale także specjalistycznych ośrodków, w których pacjenci korzystają z zabiegów by zregenerować swoje siły czy odreagować stres. Wyjaśniając termin SPA najczęściej mówi się, że pochodzi od łacińskiej sentencji: „Sanus per aquam”, czyli: „zdrowie poprzez wodę”. Jednak istnieje także teza, że termin pochodzi od nazwy belgijskiego miasta, Spa, które słynie z gorących źródeł o leczniczym działaniu. Bez względu jednak na genezę powstania pojęcia, ośrodki SPA są miejscem, w którym człowiek ma możliwość pełnego wyciszenia się i relaksu. Podczas gdy nasze ciało poddawane jest różnego rodzaju zabiegom, umysł regeneruje się w ciszy, bądź przy spokojnych dźwiękach.
 
Współczesne ośrodki SPA to połączenie centrum odnowy biologicznej, kliniki medycyny alternatywnej, medycyny naturalnej oraz specjalistycznej, a także salonu masażu, sanatorium i hotelu. Oferują coraz szerszy zakres zabiegów pielęgnacyjnych, które przybierając formę rytuału, regenerują ciało, jak również stan ducha i odprężenie dla naszych zmysłów. Służy temu wszystkiemu atmosfera spokoju i relaksu. Ośrodki, czy hotele SPA nieustannie rozszerzają swoją ofertę, między innymi o: egzotyczne masaże, zabiegi relaksacyjne z wykorzystaniem aromaterapii, krioterapii, a nawet terapii dźwiękami – misy tybetańskie. Udostępniają także urządzenia, dzięki którym odzyskujemy sprawność fizyczną. Urządzenia takie coraz częściej można wykorzystywać we własnych domach, w połączeniu z dostępnymi powszechnie pachnidłami, kosmetykami stworzą atmosferę coraz modniejszego „Domowego Spa”.
 
M-S-M
Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Noce saunowe - niezapomniane wrażenia!
Gorąca para unosząca się w powietrzu, aromatyczne olejki eteryczne, ciepłe drewno i przyjemna cisza…...
W jaki sposób można dostosować branżę turystyczną do oczekiwań pokolenia Z?
W epoce cyfrowej, gdzie granice między wirtualnością a rzeczywistością stają się coraz bardziej płynne,...
Hotel czy apartament: co lepiej wybrać na nocleg?
Wybór noclegu to nie tylko kwestia czterech ścian i dachu. Warto zastanowić się, czy lepiej zdecydować...