Hotel Star Dadaj *** Resort & Spa
Barczewo
Hotel Diva SPA
Kołobrzeg
Mieszkania
Tyniec Mały
Villa Beata - Noclegi Nowy Sącz
Nowy Sącz
Krynica Zdrój i Piwniczna - dwa znane w całej Polsce uzdrowiska, dwie perły Malopolski, skąd płynie Kryniczanka i Piwniczanka. W obu tych miejscowościach powstały plany budowy obiektów sportowych. Zaprotestowali ekolodzy i naukowcy. Czy Małopolska rzeczywiście musi wybierać miedzy atrakcjami sportowymi, a źródłami mineralnymi?
Władze uzdrowisk w sporcie widzą dużą szansę na poprawienie sytuacji w swoich miastach. Ekolodzy podkreślają jednak, że decyzji o dużych inwestycjach sportowych w regionie nie należy podejmować zbyt pochopnie, gdyż straty mogą być większe niż zyski. W ostatnich miesiącach przez Małopolskę przetoczyły się dwie tego typu batalie - w Krynicy Górskiej i Piwnicznej.
Sanki, czy woda?
Kontrowersje wokół budowy toru saneczkowego na Górze Parkowej w Krynicy Zdrój trwały przez wiele miesięcy. Dwukilometrowej długości betonowy kompleks ze sztucznym mrożeniem miał powstać na Górze Parkowej do listopada tego roku. Przeciwko inwestycji w tym miejscu protestowali naukowcy. Byli przekonani, że doprowadzi to do zniszczenia słynnych krynickich źródeł wód mineralnych. Głównie dlatego, że budowa zakładała wycinkę ponad czterech hektarów lasu porastającego zbocze. - To będzie koniec uzdrowiska! - alarmował dr Mariusz Czop z AGH. Sprawę obszernie opisywały lokalne i ogólnopolskie media.
Burmistrz Krynicy, który podjął decyzję o budowie toru argumentował, że to ogromna szansa dla miasta. Twierdził, że z samych wód trudno się utrzymać, a to saneczkowy z prawdziwego zdarzenia, którego w Polsce nie ma, przyciągnie tysiace miłośników tego sportu, rozsławi miasto.
Po tym jak latem ubiegłego roku ruszyły pierwsze prace i wycinka części drzew pod budowę drogi dojazdowej do toru, naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i ich koledzy z Politechniki Wrocławskiej zaczęli rozpaczliwie walczyć o jej wstrzymanie. Opisali zagrożenia płynące z inwestycji w tym miejscu. Wysyłali apele do wojewody, Ministerstw: Zdrowia, Środowiska i Sportu, dyrekcji Lasów Państwowych. W końcu wojewoda małopolski zaskarżył decyzję o budowie toru do sądu administracyjnego. Ten, pod koniec ubiegłego roku uznał, że plan budowy toru saneczkowego na Górze Parkowej jest niezgodny z przepisami prawa i zatrzymał inwestycję.
Spór o stok
Piwniczna słynie z wody mineralnej Piwniczanka, której zawdzięcza status uzdrowiska. Teraz ma stać się również ośrodkiem narciarskim. Kilka miesięcy temu prywatny inwestor zaczął budowę stacji narciarskiej na górze Kicarz w Piwnicznej, nad ujęciami wód mineralnych i leczniczych. Ekolodzy podnieśli alarm: "Zagrożone jest uzdrowisko". - Ta inwestycja w dłuższej perspektywie przyniesie Piwnicznej straty, bo stwarza zagrożenie dla źródeł unikalnych wód mineralnych - przekonuje Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.
Według ekologów i naukowców, wody mineralne mogą być zagrożone przez substancje chemiczne używane podczas sztucznego naśnieżania stoków. Dodatkowo bardzo niebezpieczna może okazać się wycinka drzew - jeśli roboty będą zbyt intensywne, ze złóż wód mineralnych ucieknie dwutlenek węgla i źródła zanikną.
Andrzej Gąsiorowski, wiceprezes spółki inwestującej w stok, twierdzi, że inwestor ma wszelkie pozwolenia, przeprowadził badania. O źródła nie boi się również burmistrz Piwnicznej Edward Bogaczyk. - Na stoku będą dreny odprowadzające wodę do Popradu, więc źródłom nic nie grozi - mówi.
Ekolodzy protestujący przeciwko budowie stacji narciarskiej na górze Kicarz w Piwnicznej wystąpili do prokuratury o sprawdzenie pozwoleń na inwestycję. Sprawę bada też wojewoda małopolski.
Niepotrzebne niebezpieczeństwo
W obu przypadkach, jak przekonują ekolodzy, można uniknąć niebezpieczeństwa zaniku wód. Wystarczy po prostu lepiej przemyśleć lokalizację inwestycji. W Krynicy pod tor saneczkowy można było wybrać każdą inną górę w sąsiedztwie miasta, w Piwnicznej - postawić na modernizację istniejących w okolicy stacji. - Niedaleko od Piwnicznej jest znacznie większa stacja narciarska w Wierchomli, trochę dalej Krynica. Na ich tle kompleks na Kicarzu niczym szczególnym nie będzie się wyróżniać. A wody są tym, co wyróżnia Piwniczną. - zauważa Radosław Ślusarczyk.
Aneta Zadroga
http://turystykamalopolska.pl/
Źródło: PR
turystyka małopolska atrakcje turystyczne Turystyka małopolska szkoła turystyczna
Choć zimowa aura sprawia, że niektórzy nie zastanawiają się jeszcze, gdzie spędzić majowy weekend, z pewnością to dobry moment, aby rozejrzeć się nieco w dostępnych ofertach. więcej...
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie ubranie oraz obuwie, ale również powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria turystyczne oraz wspinaczkowe. więcej...
Czy wiesz, że najmniejszy podróżnik ma zaledwie kilkanaście centymetrów, a swoją bazę do wypadów na wszystkie kontynenty świata ma w Polsce? Poznaj Wesołego Wieżowca, uśmiechniętego globtrotera, który odwiedził kilkaset miejsc na świecie. więcej...
Malowniczy Ustroń leży w województwie śląskim. Najbardziej znany jest z licznych uzdrowisk i sanatoriów, z których chętnie korzystają seniorzy. Do miejscowości, która rozpościera się po obu stronach wartkiej Wisły, przyjeżdżają także całe rodziny. Tutaj atrakcji naprawdę nie brakuje, dlatego właśnie ten kierunek warto obrać zarówno na krótki weekendowy wypad, jak i na nieco dłuższy urlop. Co zwiedzić w Ustroniu i z jakich udogodnień turystycznych skorzystać zimą oraz latem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule! więcej...
Jeśli właśnie kupiłeś używany samochód, musisz pamiętać o jego przerejestrowaniu. To obowiązkowa czynność, której niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jak i gdzie przerejestrujesz samochód? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne i ile czasu warto zarezerwować na takie formalności? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. więcej...