Średniowieczna Warszawa w Państwowym Muzeum Archeologicznym

Dzieje Warszawy sprzed 500 lat przedstawia nowa ekspozycja czasowa “Warszawa – miasto książąt mazowieckich”, którą od 9 lutego można oglądać w warszawskim Muzeum Archeologicznym. Wystawa odsłania mało znane i często owiane mgłą tajemnicy dzieje, gdy stolica znajdowała się pod panowaniem książąt mazowieckich, leżąc w de facto niezależnym od Polski Państwie, jakim przez trzy wieki było Księstwo Mazowieckie – zapowiadają organizatorzy.

Ekspozycja jest poświęcona panowaniu jednej dynastii, która przez ponad trzy wieki samodzielnie sprawowała rządy na Mazowszu. Składa się z 16 plansz ukazujących miejsca w Warszawie związane z książętami mazowieckimi oraz książąt, którzy z Warszawą byli związani. Tematykę ukazano z pomocą kolorowych rekonstrukcji rysunkowych, fotografii oraz wykorzystując archiwalną ikonografię.

Wystawa ma promować inicjatywę archeologa Daniela Sukniewicza i historyka Roberta Sypka, której celem jest wytyczenie w terenie oznakowanego Szlaku Książąt Mazowieckich.

“Próbujemy pokazać, jak wyglądały w czasach, gdy Warszawa była stolicą Księstwa, tak znane dziś warszawiakom zabytki jak zamek królewski – wówczas książęcy, katedra św. Jana – wówczas będąca kolegiatą, czy też jak wyglądało najstarsze założenie miejskie, gdy Warszawa była otoczona nie murami miejskimi, ale wałami drewniano-ziemnymi” – mówi Sukniewicz.

Na planszach zaprezentowano również zachowane do dziś miejsca, do których powstania przyczynili się książęta – tzw. Piwnicę Książęcą, jedyny zachowany w niezmienionym kształcie fragment Domu Książęcego (Curia Mayor) wybudowanego przez księcia Janusza Starszego, fragmenty obwarowań miejskich, które pamiętają czasy, gdy wznosili je murarze z książęcego rozkazu, czy tzw. dom książąt mazowieckich przy Rynku Starego Miasta, który jak chce legenda powstał z inicjatywy księcia Janusza.

Wystawę przygotowało Biuro Promocji m.st. Warszawa, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie oraz projektanci i koordynatorzy Szlaku Książąt Mazowieckich – Daniel Sukniewicz i Robert Sypek. Kuratorem wystawy w Państwowym Muzeum Archeologicznym jest Artur Sierosławski.

Ekspozycja potrwa do 6 marca.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz

www.naukawpolsce.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...