Starożytna Grecja tematem 17. Festynu Archeologicznego w Biskupinie

Pod hasłem “Grecja – narodziny Europy” rozpocznie się w sobotę 17. Festyn Archeologiczny w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie). W tym roku przez dziewięć dni można będzie oglądać pokazy i zwiedzać ekspozycje dotyczące kultury i historii starożytnych Greków. 

“Tegoroczna, 17. już odsłona biskupińskiego festynu, zatytułowana +Grecja – narodziny Europy+ poświęcona zostanie niezwykle bogatej kulturze antycznej. Uczymy się o niej od najmłodszych lat, ale chcemy tę podręcznikową wiedzę zaprezentować w ciekawszy sposób” – powiedział dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie Wiesław Zajączkowski.

Każdy z dziewięciu festynowych dni zyskał swą patronkę – jedną z dziewięciu muz opiekujących się sztuką i nauką. Program każdego dnia imprezy podporządkowany będzie więc dziedzinie sztuki, za którą – według starożytnych wierzeń – odpowiedzialna była jego patronka.

Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji: spektakle teatru antycznego – m.in. “Antygony” Sofoklesa, pokazy mody rodem z Krety, fryzur i makijażu oraz biżuterii. Odbędą się też igrzyska, na których będzie można podziwiać starożytne dyscypliny sportowe.

W zainscenizowanej wyroczni delfickiej zasiądzie Pytia, która przepowie przyszłość, a greccy mędrcy zaprezentują starożytne doktryny filozoficzne i polityczne poglądy. Wojownicy greccy, ciężkozbrojni hoplici z ateńskiej grupy rekonstrukcyjnej Koryvantes Hoplites, pokażą uzbrojenie i techniki walki.

Ponieważ festyn stawia sobie za cel propagowanie “archeologii żywej” widzowie będą mogli wziąć aktywny udział w znacznej części pokazów i prezentacji. Na chętnych czekać będzie m.in. szkoła grecka, gdzie prowadzone będą lekcje pisania własnych imion alfabetem greckim, warsztat ceramiczny, gdzie będzie można lepić i wypalać naczynia oraz kurs tańców antycznych przy muzyce wykonywanej na zrekonstruowanych dawnych instrumentach.

Szczególnie dużo miejsca poświęcone będzie wywodzącym się ze starożytności dyscyplinom sportowym, takim jak np. rzut dyskiem, skok w dal czy biegi. Na terenie biskupińskiego grodu nie zabraknie przy tej okazji współczesnych olimpijczyków, swą obecność potwierdził już judoka Rafał Kubacki.

Zamiast “tradycyjnych” potraw z grilla, serwowanych podczas plenerowych imprez, w Biskupinie czekać będzie poczęstunek ze starożytnej kuchni greckiej, jak podkreślają organizatorzy – pełnej aromatu i ciekawych smaków. Codziennie będą prowadzone także liczne konkursy o tematyce greckiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku, początek kolejnych punktów programu – wydarzeń, pokazów, konkursów i warsztatów – obwieszczać będą na całą okolicę donośne strzały z 500-funtowej armaty. Dojechać na miejsce można będzie nie tylko samochodem czy autokarem, ale także kolejką wąskotorową z pobliskiego Żnina, leżącego na odcinku drogi krajowej nr 5 Gniezno-Bydgoszcz.

Festyn potrwa do niedzieli 25 września.

PAP – Nauka w Polsce

olz/ ls/bsz

www.naukawpolsce.pap.pl.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...