Studenci z dziewięciu krajów zwiedzają województwo śląskie i małopolskie

Kilkanaście miejsc w południowej Polsce i na Słowacji odwiedzą przez najbliższe kilkanaście dni pochodzący z dziewięciu krajów studenci – uczestnicy rozpoczętego w czwartek w Katowicach projektu “Zagubieni w dżungli tajemnic”.

Projekt jest jednym z elementów wakacyjnej akcji studenckiego stowarzyszenia AEGEE Europe The Summer University Project. W ramach takiego “letniego uniwersytetu” co roku w różnych regionach Europy organizowane są kilkunastodniowe wyprawy, podczas których członkowie stowarzyszenia z różnych krajów poznają nowe miejsca, kultury i języki.

Jak poinformowała PAP Iwona Biegała z katowickiej organizacji AEGEE, przygotowana – razem z organizacją AEGEE z Bratysławy – tegoroczna edycja akcji obejmie najciekawsze miejsca województwa śląskiego i małopolskiego oraz centralnej i południowej Słowacji.

W katowickim projekcie pod hasłem “Zagubieni w dżungli tajemnic” bierze udział 25 studentów z Azerbejdżanu, Hiszpanii, Kolumbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski. Choć oficjalnymi językami wyprawy są angielski i francuski, nie zawsze wszyscy uczestnicy posługują się którymś z nich. Wówczas szukają wspólnego języka, którym często najpierw okazuje się ten wyrażany gestami i mową ciała.

Prócz poznawania miejscowych atrakcji turystycznych i kulturalnych, studenci biorą udział w zabawach i przedsięwzięciach, które mają ułatwić im integrację. To m.in. gry miejskie i nocne, różne formy autoprezentacji, ale też uczestnictwo w zabawach i imprezach. W czwartek, piątek i sobotę uczestników katowickiego projektu będzie można np. spotkać w tamtejszych klubach.

Głównymi punktami wyprawy w regionie będą wizyty m.in. w zabrzańskiej zabytkowej kopalni “Guido”, zagrodzie żubrów i parku w Pszczynie, kopalni “Wieczorek” w Katowicach, kopalni srebra w Tarnowskich Górach oraz w muzeum Auschwitz.

Studenci będą też m.in. zwiedzać jurajskie skałki i jaskinie, uczestnicząc w przygotowanych tam zabawach sprawnościowych. Pod koniec pobytu w Polsce pojadą na jeden dzień do Krakowa. Potem, już na Słowacji, przemierzą dzikie tereny Bańskiej Szczawnicy, by zakończyć podróż w Bratysławie.

Wyprawa organizowana jest możliwie niedrogo, przy wsparciu patronów i sponsorów. W Katowicach jej uczestnicy będą spać na karimatach w jednej z sal Uniwersytetu Śląskiego. W kolejnych miejscach ich kwaterami będą m.in. sala gimnastyczna i domki kempingowe. To powoduje, że koszt dla każdego uczestnika nie przekracza – w przeliczeniu – kilkuset złotych.

Co roku w całej Europie chętni członkowie AEGEE organizują kilkadziesiąt podobnych “letnich uniwersytetów”, w których uczestniczy łącznie ok. 4000 studentów. Jak przekonuje Biegała, projekty te promują idee integracji europejskiej, walki ze stereotypami kulturowymi oraz tolerancji i otwartości, a zawierane podczas nich znajomości często utrzymują się przez lata.

PAP – Nauka w Polsce

asm/ mtb/ hes/

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...