Studenckie wyprawy na ferie – poradnik bezpieczeństwa.

Ferie studenckie tuż-tuż. Sesje zaliczone, buzie uśmiechnięte, zaczyna się czas błogiego odpoczynku od uczelnianej rzeczywistości i niejednokrotnie czas dalekich podróży. Wielu studentów już dawno planuje wyprawę na zimowe ferie. Wielu z Was podróżować będzie własnymi autami, inni autokarem czy pociągiem ,a jeszcze inni autostopem. Są tez i tacy, co ten czas spędzą w domu, wymyślając sobie atrakcyjny wypoczynek w mieście. Obojętnie, którą z tych opcji wybierzecie-musicie pamiętać o kilku istotnych rzeczach. W poniższym artykule przygotowano zestaw porad, z których korzystanie może Was ustrzec przed niebezpieczeństwami, na jakie jesteśmy narażeni podczas wyjazdów w tym okresie.

Podróż

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób podróżowania. Jedni wybiorą samochód inni pociąg lub autobus. Ci wybierający się za granicę zdecydują się pewnie na podróż samolotem. Nieprzyjemności podczas dojazdu do miejsca wypoczynku mogą popsuć cały wyjazd, dlatego przed rozpoczęciem ferii należy zacząć od zaplanowania bezpiecznej i wygodnej podróży.

Wybór samochodu jako środka transportu daje nam najwięcej niezależności. Nie jest to jednak najbezpieczniejszy sposób podróżowania. Ciężkie warunki zimowe na drogach (lód i śnieg) na pewno utrudniają jazdę, ale najczęściej to ignorancja kierowców sprawia, że drogi zamieniają się w autostrady do piekła.

Aby ferie minęły bezpiecznie należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Jeśli wybieramy się w dalsza podróż własnym autem, należy specjalnie przygotować samochód. Sprawdzić jego stan techniczny, szczególnie zadbać o dobre opony i sprawdzić oświetlenie pojazdu. Dobrze zaplanowana podróż, podczas której robić będziemy kilkudziesięciominutowe przerwy, jazda z prędkością dostosowaną do warunków drogowych, przestrzeganie przepisów drogowych – to wszystko może zdecydowanie zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Pamiętaj, że jeśli zabierasz autem grupkę znajomych, twoja ostrożność musi być podwójna. Jesteś odpowiedzialny za życie drugiego człowieka. Nigdy, przenigdy nie wsiadaj za kierownice po spożyciu alkoholu!!! No i rzecz oczywista-kierowca, od którego zależy bezpieczeństwo uczestników podróży, powinien być wypoczęty i wyspany. Dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekraczać:- norma to 9 godzin, a przedłużony – 10 godzin 2 razy w tygodniu.

Największym zagrożeniem jest gołoledź, czyli tzw. czarny lód. Gołoledź powstaje najczęściej w momencie, kiedy deszcz lub mgła opada na podłoże o temperaturze niższej niż zero stopni. W takich warunkach woda idealnie przylega do powierzchni, tworząc cienką warstwę lodu. Jest ona niewidzialna na czarnej nawierzchni, dlatego też osoba prowadząca pojazd musi być szczególnie uczulona na podobne zjawiska.

Pamiętaj!!!

1. Przed podróżą samochodem ważne jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i pozbycie się wszystkich usterek, oraz zmiana opon na zimowe.
2. Za kierownicę należy siadać będąc trzeźwym i wypoczętym (trzeba pamiętać, że wysoki poziom alkoholu może utrzymywać się w organizmie nawet przez 24 godziny) W wypadku dłuższej drogi (powyżej 10 godzin)trzeba wykonać postój w celu odpoczynku, lub zabrać dodatkowe osoby, które mogą zastąpić kierowcę. Ważne jest też robienie krótkich postojów na trasie, co ok. 2 godziny
3. Wszyscy pasażerowie i kierowca powinni bezwzględnie pamiętać o zapięciu pasów. Młodsze dzieci powinny jechać w specjalnych fotelikach.
4. Przed wyjazdem warto przestudiować mapę i przygotować listę niebezpiecznych miejsc na trasie, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków.
5. Na postój zawsze warto wybierać miejsca oświetlone i zaludnione.
6. Zawsze podczas postoju trzeba zamknąć drzwi w samochodzie i włączyć alarm.
7. W wypadku oddalania się od samochodu, trzeba zabrać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty i dokumenty. Nie wolno też zostawiać niczego na siedzeniach – złodziej może wybić szybę tylko po to by sprawdzić co to jest.

By uniknąć problemów związanych z uciążliwą podróżą samochodem, można wybrać transport publiczny. Jednak na podróżujących pociągami, autobusami czy samolotami czeka wiele innych niebezpieczeństw, o których również warto pamiętać. Na co należy uważać podróżując w ten sposób?

1. Nigdy nie należy zostawiać swojego bagażu bez opieki. W wypadku podróży autobusem trzeba zwrócić uwagę czy nasz bagaż nie został wyjęty podczas jednego z postojów.
2. Wychodząc z autobusu lub opuszczając przedział w pociągu trzeba pamiętać by zabrać ze sobą wszystkie wartościowe rzeczy i dokumenty. Wykrywalność kradzieży bagażu jest bardzo niska, dlatego nie wolno liczyć na łut szczęścia.
3. W pociągu warto unikać pustych przedziałów, szczególnie podczas samotnej podróży. Osobę samotnie podróżującą łatwiej zaatakować i okraść. W roku 2007 pobito w pociągach aż 156 osób. Pociągi nocne są najczęstszymi miejscami kradzieży i napadów.
4. Podczas podróży trzeba również pamiętać o kieszonkowcach. By nie stać się ofiarą kieszonkowca nie powinno się wkładać rzeczy wartościowych do miejsc łatwo dostępnych (tylnich kieszeni spodni, lub małych kieszonek w plecakach). Szczególnie trzeba pilnować swoich rzeczy podczas wsiadania do pociągu czy odprawy na lotnisku.
5. Trzeba pamiętać, że należy przestrzegać zasad obowiązujących w samolotach, pociągach czy autobusach, nawet jeżeli wydają się bezsensowne. Wprowadzono je po to, by uczynić naszą podróż bezpieczniejszą i wygodniejszą.

Ferie w górach

W okresie zimowym najchętniej wybieramy się w góry. Są one rajem dla miłośników sportów zimowych takich jak narty lub snowboard. Niestety wiele osób staje na stoku zupełnie nieprzygotowana do jazdy. To wszystko szybko przekłada się na zatrważające statystyki, dotyczące wypadków na stokach. Jak uchronić się przed wypadkami podczas ferii? Wystarczy przestrzegać paru prostych reguł.

1. Przed wyjazdem na narty lub snowboard warto sprawdzić swój sprzęt. Źle przygotowane narty, nie sprawdzone wiązania itp. mogą utrudnić lub uniemożliwić jazdę. Pamiętajmy też o dobraniu odpowiedniego stroju do jazdy. Tak błahe rzeczy jak ciepły kombinezon, gogle czy rękawiczki, mogą ułatwić i uprzyjemnić nam przebywanie na stoku.
2. Warto przed wyjazdem poprawić kondycję. Można zapisać się na specjalne treningi dla narciarzy lub samodzielnie poszukać ćwiczeń w Internecie. Trening na sucho zmniejsza ryzyko urazów. To jednak nie zwalnia z rozgrzewki przed każdym wyjściem na stok. Goprowcy radzą również by pierwszy dzień na stoku poświęcić tzw. rozjeżdżaniu się.
3. Mimo, że nie ma zakazu spożywania alkoholu na stokach, warto pamiętać, że to pijani narciarze są przyczyną ogromnej ilości wypadków. Odrobina trunku może pomóc się rozgrzać, ale większa ilość może doprowadzić do tragedii.
4. Trzeba mierzyć siły na zamiary i dobierać stoki i szybkość do umiejętności. Dobór stoku decyduje w dużej mierze o bezpieczeństwie zjazdu. Według GOPR najwięcej wypadków notuje się przy dobrych warunkach śniegowych i dobrej widoczności, w miejscach łatwych zjazdów. Narciarz lekceważy teren i pozwala sobie na brawurowy szus.
5. Niedawno wprowadzono w Polsce prawo dotyczące obowiązku noszenia kasków na stokach przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Mimo, że artykuł prawny dotyczy tylko osób niepełnoletnich, warto by osoby starsze również pomyślały o założeniu kasku. W przypadku kolizji na stoku, może on uratować życie.
6. Przed wejściem na stok trzeba zapoznać się z Międzynarodowym Dekalogiem Narciarza opracowanego przez Międzynarodową federację Narciarską FIS. Stosowanie się do niego powinno być obowiązkiem, a nie wyborem. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody.
7. Zjazd poza wyznaczonym dla narciarzy i snowboardzistów szlakiem jest niebezpieczny. Trzeba pamiętać, że zupełna nieznajomość trasy może doprowadzić do wypadku (ukryte skały, nagle urwanie się trasy) lub zgubienia się. Jeżeli dojdzie do wypadku na takiej trasie niesienie pomocy poszkodowanemu może być utrudnione, a na pewno będzie opóźnione.
8. Warto mieć przez cały czas przy sobie telefon komórkowy w celu lepszej komunikacji z osobami towarzyszącymi lub wezwania pomocy w razie potrzeby. Ważny telefon alarmowy w górach to 0 601 100 300. Sygnał telefonu komórkowego ułatwia też lokalizację osoby poszkodowanej, co przyspiesza niesienie pomocy.

Ferie w mieście

Nie wszyscy studenci jednak wyjadą z miasta. Część pozostanie w miejscu zamieszkania. Ponieważ pogoda sprzyja i mrozy nie odpuszczają, z pewnością wielu z was skorzysta z lodowisk, torów saneczkowych czy innych form zorganizowanego wypoczynku. Niestety będą też być może tacy, którzy nie bacząc na swoje bezpieczeństwo będą wchodzić na zamarznięte rzeki i jeziora. O tym, jak może zakończyć się takie brawurowe zachowanie, nikogo nie trzeba przekonywać. Apeluję więc o waszą o rozwagę. Może wydaje się Wam to śmieszne, że upominam studentów, ale uwierzcie nadmiar wolnego czasu może być przyczyna wielu tragedii.

PAMIĘTAJ:

– Ślizgaj się tylko na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska.
– Zjeżdżaj tylko z górek, które nie są w usytuowane w pobliżu miejsc niebezpiecznych (ulica, staw, rzeka, budowa itp.), lub specjalnie usypanych na placach zabaw, czyli wybierz odpowiedni teren.
– Nie stój zbyt blisko zjeżdżających saneczkarzy.
– Zachowaj ostrożność podczas jazdy na sankach, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa podczas saneczkowania:
– nie zjeżdżaj z górki na butach, czy też łyżwach,
– nie zajeżdżaj drogi innym,
– nie zjeżdżaj ze stromych zboczy górki,
– podchodź pod górkę z boku toru, aby nie przeszkadzać i nie spowodować kolizji lub upadku,
– nie popychaj, nie podkładaj nogi,
-w czasie zjazdu zachowaj bezpieczną odległość między sankami oraz unikaj zbędnych ruchów ciała, które powodują zmiany w kierunku ślizgu,
– Nie ślizgaj się po lodzie na rzece. Nigdy nie wiesz jak gruba jest warstwa lodu.
– Nigdy nie wbiegaj na lód, który już się pod kimś załamał.
– Jeżeli lód zaczyna pękać, położyć się nim, w celu rozłożenia ciężaru ciała.

Kiedy lód się załamie, pamiętaj:

– nie wpadaj w panikę,
– działaj szybko i zdecydowanie,
– nie wykonuj zbędnych ruchów,
– złap się krawędzi lodu, wykonuj nogami ruchy pływackie do czasu, aż ciało przyjmie pozycję poziomą,
– staraj się wypełznąć na lód,
– trzymaj się mocno rzuconego sprzętu.

W razie problemów POMOCY SZUKAJ POD NR TELEFONÓW ALARMOWYCH

997 – Policja
998 – Państwowa Straż Pożarna
999 – Pogotowie Ratunkowe
112 – nr alarmowy z telefonu komórkowego

Drogi Studencie zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz swoich współtowarzyszy podróży. Lepiej dobrze przygotować się do każdej wyprawy niż potem żałować, że chwilowy brak rozsądku zmienił w jednej chwili całe Twoje życie.

Wszystkim studentom życzę udanych ferii i niezapomnianych wrażeń. Wiele cennych wskazówek turystycznych ,porad oraz przydatnych adresów znajdziecie na www.turystyka24h.pl

A-ska

Źródło:
kwp.radom.pl
prnews.pl

Zakopane zaprasza! Czekają wygodne noclegi i kwatery w Zakopanem.

Ferie z rodziną w hotelu z basenem - gdzie warto się wybrać?
Zimowe ferie z rodziną mogą być niezapomniane, zwłaszcza jeśli zdecydujecie się na pobyt w atrakcyjnym...
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Gdzie spędzić ferie zimowe?
Kiedy zbliża się zima, a razem z nią przerwa w nauce, wiele osób chce spędzić ten czas w gronie rodziny....
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jak utrzymać kontakt z branżą podczas urlopu
Urlop to czas, kiedy możemy oderwać się od codziennych obowiązków, zrelaksować się i naładować baterie....
Wakacje 2023: Eksperci prognozują wyjątkowy sezon i wzrost cen
W miarę jak lato coraz bardziej się zbliża, Polacy gorączkowo planują i rezerwują swoje wymarzone wakacje....