Suwałki

Suwałki, zielone płuca Polski, to miasto o bardzo bogatej historii, tradycji i kulturze. Jeżeli ktoś zastanawia się czy warto odwiedzić to miasto postaram się go przekonać, że to dobry wybór. Choć lato trwa krótko, to jednak jest ono bardzo gorące, a temperatura zazwyczaj przekracza średnią krajową. Jest tu typowy klimat kontynentalny.

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki miasta. Nazwa Suwałki prawdopodobnie pochodzi od litewskiego słowa susivilkai co oznacza zbiegowisko. Miasto położone jest w północno-wschodniej części kraju w województwie podlaskim nad rzeką czarna Hańcza. Liczba mieszkańców w roku 2008 wynosiła 69tyś. Miejscowość Suwałki zyskały prawa miejskie w 1720 roku dzięki królowi Augustowi II Mocnemu. Aktualnie Suwałki są miastem na prawach powiatu. W dawnym podziale administracyjnym Suwałki były stolicą województwa augustowskiego. Na terenie powiatu suwalskiego każdy znajdzie coś ciekawego. Znajdują się tu cenne zabytki kultury, kościoły, synagogi, piękne kamienice. Jeśli chodzi o walory przyrodnicze to na Suwalszczyźnie jest ich pod dostatkiem. Znajdziemy tu piękne jeziora, wspaniałe lasy, rzeki. Na terenie miasta znajduje się Zalew Arkadia, gdzie znajduje się piękna i duża plaża, na której można odpocząć w letnie dni. Na terenie miasta i w okolicy znajduje się bogata baza noclegowa. Znajdziemy tu hotele, gościńce. Jeśli chodzi bazę gastronomiczną jest równie bogata, a kuchnia ziemi suwalskiej charakteryzuje się prostotą. Trudny klimat sprawił, że mieszkańcy tych terenów nie wyobrażają sobie jedzenia bez mięsa czy ziemniaków. Często potrawy są smażone, tłuste, kwaśne czy słone, wszyscy do potrwa uwielbiają pić mleko.

Najbardziej znaną wizytówką tego terenu jest założony w 1989 roku Wigierski Park Narodowy, który jest jednym z największych w Polsce. Jego najcenniejszą częścią jest oczywiście jezioro Wigry, które należy do jednych z większych i najpiękniejszych w kraju. Ma bardzo ciekawą linię brzegową z licznymi wyspami i zatoczkami. Park leży w północnej części Puszczy Augustowskiej, która jest największym kompleksem leśnym na niżu europejskim. Puszcza zajmuje obszar ponad 300 tyś hektarów i leży na terenie Polski, Litwy i Białorusi. Na terenie parku znajdują się 42 zbiorniki wodne o różnej wielkości. W parku wyznaczono łącznie 190km dróg i ścieżek dla pieszych i rowerzystów. Oprócz tego można żeglować po pięknych jeziorach i podziwiać wspaniałe widoki. Aby móc w ten sposób zwiedzać park niezbędne jest wykupienie karty wstępu. Niestety złą wiadomością jest fakt, że na terenie parku obowiązuje 10 miesięczny zakaz łowienia ryb takich jak szczupak, całkowity zakaz na połowów suma czy zakaz używania zanęt lub łowienia na żywca. Ale przecież nie każdy lubi tylko łowić, większość turystów jedzie tutaj ze względu na możliwość popływania sobie po czystych wodach, pooddychaniu świeżym powietrzem i podziwiania wspaniałych widoków. Sezon na większości jezior rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 1 listopada.

Kolejnym ciekawym miejscem na Suwalszczyźnie jest Suwalski Park Krajobrazowy, który powstał jako pierwszy w Polsce w 1976 roku. Park ten podzielony jest na 3 rezerwaty, a na jego terenie znajduje się 25 jezior. Tereny parku leżą na pojezierzu wschodnio-suwalskim, które z kolei należą do pojezierza litewskiego. To właśnie tutaj znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce Hańcza. Znajduje się tu wiele szlaków dla pieszych czy ścieżek rowerowych. Znajduje się tu baza noclegowa, schroniska, kwatery prywatne, które umożliwiają spędzenie czasu w pięknej okolicy. Polodowcowa rzeźba terenu nadała bardzo atrakcyjny i niepowtarzalny charakter tym terenom. Najwyżej położony punkt znajduje się 275 m n.p.m..

Jak widać Suwalszczyzna jest bardzo ciekawym terenem i niezwykle atrakcyjna pod względem walorów turystycznych. Dla osób, które się zastanawiały czy warto udać się w te strony mam nadzieje, że ten artykuł pomógł w podjęciu decyzji. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, żeby podziwiać piękne widoki, obserwować niespotykane gatunki zwierząt czy roślin. Polska jest dużym krajem, ma wiele do zaoferowania, dlatego warto poznawać nasz piękny kraj. Wybierzmy się do Suwałk, gdzie z pewnością, każdy turysta z dużego miasta znajdzie ciszę, spokój, relaks w pięknej okolicy pełnej jezior i lasów.

Tomasz Zendlewicz

Efekty współpracy transgranicznej
W dniach 27-28 maja 2014 r. przedstawiciele Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej wzięli udział...
Wystawa archeologiczna o Suwalszczyźnie
Wystawa archeologiczna o dziejach Suwalszczyzny, z okresu od zakończenia epoki lodowcowej do upadku Jaćwieży,...
Mecz w mazurskiej scenerii
Konie, bryczka, Honorowa Eskorta, czyli jak rozpoczyna się mecz piłkarski na Mazurach.
Internetowa rewolucja w autobusach
W ostatnich latach sprzedaż produktów i usług przez internet stała się dla większości przedsiębiorców...