Świadomy wybór turystycznych akcesoriów – Odsłona czwarta – kijki trekkingowe

Kijki trekkingowe – dla jednych atrakcyjny i modny gadżet, dla innych zaś podstawa w wyposażeniu podczas wędrówek. Jako turystka od kilku lat z uwagą przyglądam się temu niecodziennemu wzrostowi popularności użytkowania kijków na szlakach. Dlaczego ludzie po nie sięgają? Czy faktycznie są przydatne? A może tylko są trendy i w rezultacie przeszkadzają w marszu?

Zachęcana pozytywnymi opiniami znajomych trzy lata temu nieśmiało, z niedowierzaniem i pewnym dystansem, zajrzałam do sklepu ze sprzętem turystycznym i wyszłam stamtąd z nowymi czerwonymi kijkami trekkingowymi. Złośliwi twierdzili, że kupiłam je pod kolor kurtki. Nic jednak bardziej mylnego! Najważniejsze są przecież parametry.

1. Ciężar, czyli waga kijków. Waha się ona zazwyczaj w granicach ok. 500 – 700 gram. To mało i zarazem dużo. Mało dla tych, którzy będą używać kijków zgodnie z ich przeznaczeniem, a o ponad pół kilograma za dużo dla tych, którzy dla „ozdoby” będą nieśli je przez 20 km przytroczone do plecaka.

2. Minimalna i maksymalna długość po złożeniu i rozłożeniu. Im mniej miejsca zajmują kije po złożeniu, tym są wygodniejsze podczas transportu czy przechowywania. Na maksymalną rozciągłość powinny zwrócić szczególną uwagę osoby wysokie. Producenci dbają jednak o te parametry. Pamiętać trzeba, że nawet przy maksymalnym rozłożeniu kija musi on nadal być stabilny. Nic nie może się wyginać ani odkręcać. To gwarancja naszego bezpieczeństwa!

3. Sposób regulacji długości. Najpopularniejsze są modele z zaciskami oraz skręcane. Osobiście doceniłam wartość tych drugich, ponieważ niemożliwością jest wykonać precyzyjnej manipulacji zaciskiem w zimowych, grubych rękawicach. W kijach skręcanych nie ma więc konieczności zdejmowania ich w razie potrzeby zmiany długości kijka. To ponoć detale różniące te modele, ale dające większy lub mniejszy komfort użytkowania.

Przeczytaj również: Najważniejsze zasady wyboru butów trekkingowych

4. Materiał, z którego wykonana jest rękojeść. Korkowe, gumowe, korkowo – piankowe oraz w zależności od producenta wykonane z innych materiałów. Priorytetem jest pewny chwyt niezależnie od warunków pogodowych. Ręce się pocą, mokną, czasem przymarzają do kijka wraz z rękawicami. Nie można jednak dopuścić do tego, aby kije ślizgały się w dłoniach. W trudnych momentach, to kolejny gwarant bezpieczeństwa.

5. Amortyzatory. Nie każde kijki je posiadają. To jednak dość istotny szczegół. W zależności od terenu, w którym się poruszamy włączenie lub wyłączenie amortyzatorów pozwala do minimum zredukować odczuwalne wstrząsy. Pełnią one ważną rolę ochronną.

6. Możliwości wymiany talerzyków. To bardzo ważny element świadczący o przystosowaniu do sezonowości kijków. Talerzyki letnie są małe, zimowe zaś większe, dzięki czemu nie zapadają się w śniegu. Z doświadczenia wiem, że niejeden użytkownik kijków na samą myśl o konieczności wymiany talerzyków reaguje mało entuzjastycznie. W starszych modelach kijków ta czynność jest dość trudna i wymagająca siły. Nowsze modele natomiast wyposażone są w inteligentne rozwiązania, dzięki którym w zależności od potrzeb, w kilka sekund wymienimy talerzyki.

Ciężko wyrokować, które kije trekkingowe są najlepsze. Zależy to bowiem przede wszystkim od ukształtowania terenu w którym zamierzamy je użytkować, sposobu korzystania z kijków, częstotliwości ich eksploatacji i oczywiście indywidualnych upodobań. Ceny są różne. Modele podstawowe, dla osób dopiero próbujących swoich sił na szlaku kupimy już za 80 – 100zł. Warto zainwestować, ponieważ kije są ogromną pomocą – w dużym stopniu odciążają stawy, pomagają zachować równowagę, a także wpływają na dynamikę oraz kształt ruchów. Nadają się na tereny śliskie, mokre, w czasie podejść pod górę i zejść w dół. Coraz większą popularnością cieszą się także podczas spacerów po płaskim terenie.

Dziś, po ponad trzech latach wędrówek z kijkami trekkingowymi wiem, że zarówno ich zastosowanie, jak i korzyści płynące z użytkowania są wszechstronne. Kiedy już nauczymy się z nimi chodzić, nasze podróże nabiorą innego wymiaru.

Anna Kędzierska

Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...