Świńska grypa

W ostatnich tygodniach w mediach znacząco wzrosła ilość informacji o świńskiej grypie, wszystko za sprawą monitoringu nowych licznych zachorowań. Podróżujący po naszym kraju jak i po innych z wysokim wskaźnikiem zapadalności na tą chorobę powinni zachować szczególne środki ostrożności.

Grypa ta fachowo powinna być nazywana grypą A(H1N1), jest wywoływana przez nową odmianę wirusa zwierzęcego zdolną do przenoszenia się między ludźmi. Jak podaje onet.pl do dnia 10 listopada potwierdzono testami wirusologicznymi zakażenie wirusem A/H1N1 u 200 osób z 16 województw, bez żadnego przypadku śmiertelnego. Miastem dotkniętym w największym stopniu zachorowaniami jest Warszawa, z powodu absencji uczniów zamknięto kilka szkół.

Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową oraz poprzez bezpośredni kontakt czyli dotyk skażonych powierzchni, na przykład rąk, chusteczek – osoby, które planują podróż pociągami, bądź autobusami powinny unikać kontaktu z osobami kaszlącymi. Gdy chora osoba kaszle, kicha a nawet mówi, wraz z wydychanym powietrzem, śliną i wydzieliną z dróg oddechowych wyrzuca wiele cząstek wirusowych w przestrzeń. Jeśli inna osoba stoi w pobliżu wraz z wdychanym powietrzem wciąga wirusa do swoich płuc. Unikajmy tłoku, dusznych pomieszczeń, poczekalni, a także restauracji typu fast-food (najwyższe skupisko osób w godzinach obiadowych).

Ochrona przed wirusem.

Należy często myć lub dezynfekować ręce i przedmioty, które często dotykamy, a także zasłaniać chusteczkami jednorazowymi nos i usta podczas kichania i kaszlu. Chusteczki po użyciu należy wyrzucać do kosza lub ubikacji. Wycierajmy minimum raz dziennie telefon komórkowy, klawiaturę komputera, klamki w domu (wilgotna ściereczka: płyn + woda).

Gdy nie da się uniknąć kontaktu, na przykład kiedy chory należy do naszej najbliższej rodziny powinniśmy zakładać maskę na twarz, często myć ręce, wietrzyć mieszkanie, myć podłogi z użyciem detergentu, a także być w stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu, w nagłych przypadkach należy wezwać pogotowie.

Objawy choroby.

Objawy zakażenia nowym wirusem dotyczą głównie układu oddechowego. W fazie początkowej prawie zawsze występuje gorączka i kaszel, a także katar, bóle gardła, rzadziej nudności, wymioty i biegunka. Inne objawy to osłabienie i brak apetytu. Jednak z aktualnych obserwacji wynika, że znaczna część osób choruje na nową grypę łagodnie, w postaci kilkudniowego zakażenia górnych dróg oddechowych, pod postacią zapalenia gardła, kataru, kaszlu.

Uważajmy na siebie!

M-S-M

Świętokrzyskie na weekend
Świętokrzyskie jest jednym z najmniejszych województw w Polsce, jednak atrakcje, które znaleźć można...
Wczasy nad morzem
Sezon wakacyjny powoli dobiega końca, jednak wczasy nad morzem wciąż cieszą się dużą popularnością. Słoneczna...
Turystyka narkotykowa
Specyficznym rodzajem turystyki jest turystyka narkotykowa. Zapoczątkowana została w latach 70 - przez...
Rezydent turystyczny
Zadania rezydenta turystycznego to nie tylko ciągły kontakt z ludźmi, służenie im radą podczas wakacyjnego...
Oferta na zimę 2009/2010 już w sprzedaży
Oferta biur podróży na zimę 2009/2010 już w sprzedaży. Na co możemy liczyć w obecnym momencie ze strony...
Hosting dla branży turystycznej
Prawidłowe funkcjonowanie firmowego serwisu WWW ma fundamentalne znaczenie dla jego sukcesu. Niewłaściwie...