Sylwester na świecie

Cały świat rozpoczął już gorączkowe przygotowania do powitania Nowego Roku. Imprezy organizowane są w sposób charakterystyczny dla danego zakątka, tak by przemycić jego kulturę. Jednak wszystkie łączy radość oraz huczna, szampańska, całonocna zabawa urozmaicona czasem magicznym pokazem sztucznych ogni.

Jako pierwsi w Nowy Rok wchodzą mieszkańcy Wyspy Chatcham, która leży nieopodal wybrzeży Nowej Zelandii. Pod względem pierwszeństwa nieuprzywilejowaną grupę stanowią zamieszkujący Hawaje, którzy w Nowy Rok wchodzą jako ostatni, a te niezwykłe okoliczności, które pojawiły się za sprawą przynależności do konkretnej strefy czasowej, dla turystów z kolei stanowią niewątpliwy wabik.

Sylwester w Austrii (Wiedeń)

Na wyjątkowy Sylwester w Austrii, a ściślej w Wiedniu, stać tylko osoby zamożne. Organizatorzy obok gustownie urządzonych sal balowych oferują wykwintne menu, ogromny wybór ekskluzywnych trunków oraz zabawę przy walcach Straussa. Dla pozostałych przygotowano imprezy pod gołym niebem z tradycyjnym pokazem sztucznych ogni. Wspaniałe zabytki rozświetlone nie tylko fajerwerkami, wspaniała atmosfera miasta oraz połączeni w przyjaźni ludzie wielu narodowości to tylko niektóre z argumentów przemawiających za niezwykłością Sylwestra w tym rejonie. Oczywiście, jak wszędzie, można bawić się w klimatycznych pubach i klubach. Nowy Rok powitać można także w Ratuszu, Muzeum Sztuki Stosowanej, w pałacu Palais Auersperg oraz w Kursalon.

Ci, którzy są miłośnikami białego szaleństwa i chcą spędzić Sylwester na stokach, nie powinni się długo zastanawiać nad wyjazdem do Austrii. Kraj jest wyśmienicie przygotowany na przyjęcie pasjonatów Alp, nie tylko pod względem ośrodków noclegowych, ale przede wszystkim dzięki najlepszym w całej Europie trasom zjazdowym w Alpach austriackich. Ze względu na udogodnienia na stokach, to także idealne miejsce dla początkujących narciarzy i dzieci, co sprzyja rodzinnym eskapadom pod hasłem turystyki i wypoczynku.

Sylwestrowy bal w Austrii połączony z białym szaleństwem nie wymaga zbytniego nadwyrężania budżetu domowego. Za pięciodniowy pobyt, gdzie impreza sylwestrowa wliczona jest w cenę, trzeba zapłacić już od 379 zł/os. Dodatkowo można zwiedzić piękne, magiczne miasto. Szczegóły oferty dostępne są na stronie: http://www.tanieimprezy.eu/imprezy-sylwestrowe-1254914004.html.

Sylwester w Iraku

Sylwester w Iraku niewiele raczej przypomina huczne obchody, które znane są w innych krajach. Nowy Rok świętują przeważnie chrześcijanie zamieszkujący Bagdad, Basar i Mosul. Jednak obchody nieco różnią się od tych, które znane są np. Polakom. Irakijczycy radość z okazji witania Nowego Roku okazują strzelając na wiwat w niebo z karabinów maszynowych, które w tym kraju każdy mężczyzna ma prawo posiadać w domu.

Sylwester w Brazylii (Rio de Janeiro)

Brazylijczycy to naród słynący nie tylko z zamiłowania do piłki nożnej, ale przede wszystkim do hucznej zabawy. Wszystko to za sprawą znanego na całym świecie karnawału oraz Sylwestra. Każdego roku do Brazylii z tego powodu zjeżdża mrowie turystów z całego świata. Ulicami Rio de Janeiro przechodzą barwne korowody z półnagimi tancerkami zatraconymi w sambie. Wprowadzający w trans taniec oraz ofiary czynione ze zwierząt w hołdzie bogini morza Yemanji to jedne z elementów kultu afro amerykańskiego – Condomble. Każdego roku w okolice plaży Copacabany przypływają statki wycieczkowe z turystami ciekawymi niezwykłych rytuałów.

Wiele osób decyduje się spędzić tę noc na morzu lub na plaży. Celem zwiększenia bezpieczeństwa, ze statków umieszczonych w znacznej odległości od bawiących się ludzi odpalane są fajerwerki, które rozświetlają niebo Brazylii.

Zainteresowani przeżyciem najbardziej hucznej nocy w roku w mieście słynącym na cały świat z zamiłowania do zabawy, powinni na ten cel przeznaczyć kwotę m.in. 6000 zł/os za pobyt sześciodniowy. Oferty ze szczegółami dostępne są na stronie: http://www.brazylia.com.pl/oferta/szukaj.xml?extern=1&locid=BRL000070&termin=2009-12-25&zk.

Sylwester we Włoszech

Włosi, podobnie jak Brazylijczycy, uwielbiają świętować, dlatego imprezy takie jak powitanie Nowego, a pożegnanie Starego Roku obchodzone są u nich z należytą pompą. W świecie najbardziej znany jest Sylwester w Wenecji. Tańce odbywają się na ulicach i na placach w przepięknej scenerii malowniczych domków. Niegdyś na czas zabawy karnawałowej stawała się ona centrum Europy, do którego ściągało wielu zagranicznych turystów.

Bardzo hucznie Włosi podchodzą także do karnawału. W tym też okresie zewsząd dobiega muzyka, a spektakle teatralne wypełniają noce. Wenecja niemalże na cały świat rozsławiła wenecką maskę – atrybut karnawału. Stanowi ona klucz do wielu miejsc: pałaców, kasyn, salonu. Przypomina nieco czapkę niewidkę. Ze względu na anonimowość, którą zapewnia, daje Włochom okazję do szaleństw i umożliwia łamanie wielu reguł. Niegdyś jej wykonanie powierzano największej sławy artystom. Dzisiaj produkcja odbywa się już na szeroką, przemysłową skalę. W karnawale nie może zabraknąć także tradycyjnego stroju: koronkowej peleryny i jedwabnego kaptura. Popularny jest także czarny płaszcz, trójgraniasty kapelusz i biała maska, która całkowicie zasłania twarz. Jednak to nie jedyne formy rozrywki. Na ulicach tego kraju, a zwłaszcza w stolicy włoskiego karnawału – Viareggio – na uczestników zabaw czekają różnorodne atrakcje, które wzbudzają nie tylko spontaniczną radość, ale i falę entuzjazmu. Zauważyć można tutaj elementy podobne do tych, które ukochali Brazylijczycy. Ulicami miasta przetaczają się barwne korowody, platformy z karykaturami polityków i innych sławnych osób. Mieszkańcy często śmieją się także z samych siebie, zakładając komiczne stroje. Warto dodać, że w Wenecji został nałożony zakaz puszczania fajerwerków zarówno dla turystów, jak i obywateli. Ma on na celu uchronić piękne miasto przed pożarami.

Kilkudniowy pobyt we Włoszech w okresie Sylwestra nie jest drogi zważywszy na wielość atrakcji nie tylko w czasie tej wyjątkowej nocy. Na ten cel wystarczy już 649 zł. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://www.sylwestrowe.pl/wlochy.html.

Sylwester w USA (Nowy York)

Amerykanie, podobnie jak mieszkańcy innych państw, świętują na placach i ulicach. Najbardziej znanym Sylwestrem jest ten obchodzony, począwszy od 1904, rokrocznie na Time Square, dzięki inicjatywie właściciela „New York Timesa”, który w ten sposób chciał uczcić nową siedzibę gazety na tej ulicy. Na początku fajerwerki stanowiły główną atrakcję tego wyjątkowego wieczoru, jednak już 3 lata później dołączyła do nich tradycja spuszczania świetlistej kuli w chwili przełomu. Najpierw wykonana była ona z drewna i żelaza i ważyła 350 kg, jednak wraz z rozwojem techniki udoskonalono ją tak, że dzisiaj ze specjalnego masztu spuszcza się o północy aluminiową kulę tzw. Wielkie Jabłko, która pokryta jest kryształowymi trójkątami, z zewnątrz oświetla ją 168 halogenowych lamp, natomiast wewnątrz 432 kolorowe światełka. Dodatkowe wizualne efekty tworzą sterowane komputerowo, obracające się lustra.

Sylwester w Chinach

W Chinach obchody związane z powitaniem Nowego Roku są niezwykle uroczyste i barwne. Ma to związek z tradycjami chińskimi, które celebrowane są z należytą czcią. Z sylwestrową nocą związana jest tradycja wypędzania złych duchów. W związku z tym gorączkowe przygotowania rozpoczynają się już miesiąc przed uroczystościami. Odbywają się generalne porządki, których celem jest wymiecenie wszystkiego co złe. Panuje przekonanie, by w pierwszych dniach Nowego Roku nie dotykać nawet miotły. Ma to na celu uchronić domowników przed utratą pomyślności i szczęścia. Chińczycy robią zakupy, przygotowują ozdoby z owoców. Najpopularniejsze są ananasy, gdyż wierzy się, że symbolizują one pomyślność i rozwój. Częstą ozdobą sylwestrową, która zapewnić ma długowieczność rodzinie, są kwiaty brzoskwini. Wszędzie dominuje czerwony kolor, który zgodnie z wierzeniami ma zapewnić szczęście. W domach świętuje się w dużym, rodzinnym gronie przy wspólnym posiłku. Wierzy się, że każda zjadana potrawa ma symboliczne znaczenie: pierogi oraz przypominające monety knedle przynoszą Chińczykom bogactwo, jedzenie kaczki to powodzenie w miłości natomiast ryżowe ciasteczka oraz ryby stanowią symbol pomyślności. Z kolei zdrowie w nadchodzącym Nowym Roku zapewnić im ma jedzenie suszonej fasoli, której również nie powinno zabraknąć na stołach w Sylwestra.

W tym dniu podwładni i dzieci otrzymują koperty z pieniędzmi w czerwonych kopertach. Oprócz tego Chińczycy wierzą, że Nowy Rok to też dzień urodzin każdego człowieka, w związku z czym obdarowują siebie wzajemnie podarunkami. Najpopularniejsze są czerwone jajka.

Mieszkańcy świętują na placach przy świątyniach, w parkach oraz na ulicach. Królują wielobarwne przebrania, festyny, jarmarki. Najbardziej popularny jest taniec smoka. Przygotowuje się go z bambusa, papieru lub drewna, wewnątrz umieszcza się latarnie. Przygotowany w ten sposób potwór przemierza ulicami Chin. Wszędzie jest bardzo kolorowo, co jest charakterystycznym symbolem radości i zabawy dla tego kraju.

Sylwester w Chinach jest mało popularny wśród turystów ze względu na wysoką cenę. Warto jednak wybrać się w ten rejon, by na własne oczy zobaczyć nie tylko egzotykę architektury, ale poznać ciekawą kulturę.

Sylwester w Rosji

Rosyjski Sylwester to jedno z najbardziej hucznie obchodzonych świąt w tym kraju, z tą różnicą, że mieszkańcy świętują kilka dni później niż reszta świata. Nowy Rok witają w nocy z 13 na 14 stycznia. Nie tylko data odróżnia to święto. Rosjanie, którzy bawią się na ulicach miast nie piją alkoholu, w tym nie wznoszą noworocznego toastu. Związane jest to z panującym zakazem wynoszenia na ulice napojów wyskokowych w szklanych naczyniach. Inaczej sytuacja wygląda w domach. Rosjanie chętnie wchodzą w Nowy Rok w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Z tej też okazji obdarowują się wzajemnie prezentami przynoszonymi przez Dziadka Mroza i Śnieżynkę. Najczęściej są to skromne drobiazgi: notesy, długopisy, bilety na koncerty.

Sylwester w Anglii (Szkocja)

Obchody Sylwestra w Wielkiej Brytanii trwają zazwyczaj kilka dni. Rozpoczynają się już 29 grudnia, kiedy to ludzie zaczynają wychodzić świętować na ulicę. Ma to związek ze szkockim świętem „Hogmany”, które każdego roku ściąga wielu turystów z całego świata, zainteresowanych specyficznym celebrowaniem Nowego Roku. Obok wszechpanującej szkockiej muzyki wydobywającej się z dud oraz pokazu fajerwerków popularne są marsze z pochodniami i tradycyjne tańce. Tradycyjnie każdego roku zebrani w sylwestrową noc biją rekord w najdłuższym tańcu, gdzie jednocześnie ze sobą bawi się kilka tysięcy osób.

Cała impreza w Szkocji trwa cztery dni. Nowy Rok celebrują wespół cztery miasta: Edynburg, Glasgow, Aberdeen, Dundee. Uroczystości w Edynburgu znane są na całym świecie, jako jedne z największych. Glasgow z kolei słynie z tego, że jego mieszkańcy w chwili wybicia północy śpiewają starą szkocką pieśń pt. „Auld Lang Syne”.

Z obchodami w Szkocji, podobnie jak w Chinach, związanych jest wiele tradycji. Wśród nich najpopularniejszymi są porządkowanie domu, oczyszczanie kominka z popiołu. Niektórzy twierdzą, że w popiele zapisane jest to, co przyniesie los. Istotne jest także spłacenie wszystkich długów, by w Nowy Rok wejść z czystym kontem. Symboliczne znaczenie ma także jemioła, która dla Szkotów ma nieco inne znaczenie. Wiesza się ją nie po to, by kochankowie mogli pofolgować sobie w pocałunkach. Celem jest zapewnienie domownikom zdrowia w nadchodzącym roku. Szkoci bardzo dosłownie traktują powitanie Nowego Roku. Ma to odzwierciedlenie w kolejnej tradycyjnej czynności. Otwierają bowiem drzwi do swoich domostw umożliwiając odejście Staremu Rokowi oraz wpuszczają Nowy Rok. Niezwykle popularna także dzisiaj jest tradycja zwana „First footing”, która związana jest z pierwszym gościem. Tradycja nakazuje, by był to brunet, który przynosi ze sobą kilka grudek węgla, szczyptę soli, maślaną bułeczkę, naparstek whisky, a także ciemną babeczkę. Zgodnie z wierzeniami taki prezent dla domu ma mu zapewnić pomyślność i szczęście.

Za sylwestrowy pobyt w Anglii para powinna zapłacić od 3558 zł. Szczegóły oferty dla zainteresowanych w linku: http://www.sylwestrowy.pl/sylwester/londyn/sylwester-w-londynie-id-355.html#offer.

Sylwester w Skandynawii

W Skandynawii bale sylwestrowe są rzadkością. Mieszkańcy jednak nie stronią od zabawy w tę noc. Sylwestra spędzają w restauracjach, dyskotekach, pubach, na promach, na koncertach i tradycyjnie na ulicach miast. Nie tylko nie stronią od alkoholu, ale także pozwalają sobie luksusowo zjeść. Skorupiaki oraz perliste wina są tego wieczoru na porządku dziennym.

Z chwilą, kiedy zegar wybija północ, odbywa się tradycyjny dla święta pokaz sztucznych ogni. Ci, którzy zdecydowali się spędzić Sylwestra w domu mogą zobaczyć w telewizji transmisję ze sztokholmskiego Skansenu, gdzie każdego roku od ponad 100 lat czołowy aktor kraju recytuje wiersz Alfreda Tennysona „Dzwony noworoczne”.

Zainteresowani spędzeniem nocy sylwestrowej w tradycji skandynawskiej, mają taką możliwość, pod warunkiem jednak, że dysponują 1343 euro. Tyle kosztuje bowiem „Podwójny Sylwester” w Laponii. Szczegóły oferty dostępne są na stronie: http://www.nord.org.pl/115-Podwojny-Sylwester.htm.

Sylwester we Francji

Francuzi świętują najczęściej w dyskotekach, pubach i klubach. Coraz częściej dołączają do nich polscy studenci. Starsi mieszkańcy preferują powitanie Nowego Roku w restauracjach lub spędzają Sylwestra na hucznych balach. Mimo tego, że Francuzi gustują w ślimakach i serach, w tym dniu najczęściej serwowaną potrawą są przede wszystkim ostrygi, foie gras oraz polędwica wołowa.

Bardzo popularny jest Sylwester w Paryżu. Tutaj ucztowanie kończy się chwilę przed północą, by biesiadnicy zdążyli przywitać Nowy Rok na Polach Elizejskich. Jednak nie jest to jedyna atrakcja miasta, które uznawane jest za stolicę zakochanych. Warte zobaczenia są także inne zabytkowe miejsca: Wieża Eifla, Luwr, Katedra Notre-Dame oraz Łuk Triumfalny.

Pięciodniowy pobyt w Paryżu dla jednej osoby kosztuje już 539 zł. W tym znajduje się m.in. zabawa sylwestrowa, zwiedzanie, przejazd autokarem oraz nocleg. Zainteresowani ofertą szczegóły znajdą na stronie: http://www.tanieimprezy.eu/imprezy-sylwestrowe-1254915835.html.

Sylwester w Bułgarii

W Bułgarii Sylwestra spędza się tłumnie. Preferowane są imprezy masowe, czy też wyjścia większą zorganizowaną grupą do klubów albo wyjazdy w góry lub pod miasto na tzw. prywatki. Coraz częściej zamożniejsi Bułgarzy decydują się na egzotycznego Sylwestra wyjeżdżając na Karaiby lub do Chin. Jednak nawet zostając w kraju nadal trzeba dużo wcześniej decydować się co do miejsca imprezowania i zarezerwować je, gdyż jeszcze wiele osób świętuje w kraju.

Sylwester w Hiszpanii

Hiszpanie Nowy Rok świętują zarówno w rodzinnym gronie, na spokojnie jak i hucznie, na ulicach miast. Wybór uwarunkowany jest miejscem zamieszkania. Na wsiach i w miasteczkach dominuje pierwszy wariant, drugi sposób charakterystyczny jest natomiast dla mieszkańców aglomeracji miejskich. Największa fiesta odbywa się w Madrycie na placu Puerta del Sol. Podczas imprez masowych zebrani bawią się do białego rana, kończąc zabawę tradycyjnym śniadaniem z ciastkami smażonymi na oleju tzw. churros i gorącą czekoladą do picia. Tradycyjnie w trakcie sylwestrowej nocy Hiszpanie popijają szampana. Na pierwszym miejscu stawiają jednak winogronową wróżbę. Zgodnie z nią zjedzenie o północy, przy 12 dźwiękach gongu 12 winogron, to pomyślny znak zwiastujący szczęście w nadchodzącym roku. Hulankom towarzyszą loterie i różnorodne pokazy.

Ofert sylwestrowych w Hiszpanii dla turystów jest wiele. Ceny uzależnione są od miejsca pobytu, luksusu noclegu oraz liczby dni. W gorących muzycznych rytmach oraz ciepłym klimacie można bawić się już za 1779 zł. Dla zainteresowanych szczegółami, link: http://sylwester.urlopia.pl/szukaj,region,hiszpania.html.

Sylwester w Niemczech (Berlin)

Najbardziej huczna impreza u zachodnich sąsiadów Polski odbywa się w Berlinie. Organizatorzy przygotowują każdego roku wiele atrakcji: na scenach położonych na 2-metrowej promenadzie pomiędzy Bramą Brandenburską a Kolumną Zwycięstwa wielkiej plenerowej sali balowej odbywają się występy różnorodnych artystów. Tradycyjnie o północy odbywa się pokaz sztucznych ogni oraz toasty wznoszone szampanem.

Aby wyjechać do Niemiec i tam spędzić sylwestrową noc, nie potrzeba wielkich finansowych wyrzeczeń. Jeśli szuka się ofert z zakwaterowaniem, można znaleźć oferty już od sumy 349 zł. Cena bez noclegu jest o połowę niższa – 159 zł. Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.ecotravel.pl/sylwester/niemcy.htm.

Sylwester w Indiach

Sylwester w Indiach to alternatywa dla tych, którzy chcieliby spędzić ten wieczór w egzotycznym klimacie. Warto jednak pamiętać o tym, że obowiązuje tam gregoriański kalendarz i w związku z tym uroczystości pożegnania Starego Roku i powitania Nowego Roku mają ruchomą datę i uzależnione są od lokalnej tradycji i religijnego obyczaju. W obchodach zauważyć można wyraźne piętno zachodu. Mieszkańcy Delhi, Bombaju, czy Kalkuty hucznie świętują organizując wielkie bale i zabawy w mniejszym gronie. Tradycyjnie o północy niebo rozświetlają fajerwerki. Pamiętają o nich także ci, którzy tę noc spędzają kameralnie w rodzinnym gronie.

Trzy tygodnie pobytu, w tym możliwość spędzenia Sylwestra w Delhi, to w tym roku wydatek rzędu 6530 zł + 900 USD. Szczegóły oferty dostępne są na stronie: http://www.ecotravel.pl/sylwester/indie/logostravel_indie_nepal_01.htm.

Świat, mimo różnic związanymi z obchodami, charakterystycznych dla konkretnych kultur i wierzeń, łączy jedno – radość związana z nowym. Jednak nie tylko o powitanie Nowego Roku chodzi. Mieszkańcy całego świata cieszą się, że wchodzą w kolejny etap i jednocześnie wyrażają nadzieję na to, że pomyślność, zdrowie i dobrobyt będą im towarzyszyć każdego dnia. Niektórzy pomagają szczęściu.

natalia jurga

Źródło:
www.sylwesteroferty.pl
www.sylwester.turystyka.org.pl
www.ithink.pl

Sylwester w górach? Sprawdź, o czym musisz pamiętać
Niezapomniany sylwester to sylwester w malowniczej i bajecznej scenerii. Zimowa aura, ciepło rozpalonego...
Domki w górach na sylwestra 2017/2018
Marzenia o spędzeniu Sylwestra w domku w górach są na wyciągnięcie ręki dla każdego. A nawet można znaleźć...
Święta i Sylwester w wyjątkowej scenerii gór!
Piękny widok na ośnieżone szczyty gór, prószący śnieg, a w przytulnym domku przy wigilijnym stole zebrana...
Święta i Sylwester w wyjątkowej scenerii gór! Boże Narodzenie w górach
Bajkowe widoki na ośnieżone szczyty gór, wolniutko prószący śnieg, na szybach artystyczne malowidła autorstwa...
Święta i Sylwester poza domem - Boże Narodzenie w górach
Bajkowe widoki na ośnieżone szczyty gór, wolniutko prószący śnieg, na szybach artystyczne malowidła autorstwa...
Muzyczna Noc Sylwestrowa
Energetyczne Brathanki będą muzyczną gwiazdą toruńskiego Sylwestra, który odbędzie się w godzinach 22.30...