Turystyka pielgrzymkowa

Turystyka pielgrzymkowa jest jedną z ważniejszych dziedzin turystyki szczególnie w Polsce. Jej głównym celem jest odwiedzanie i wędrowanie po miejscach związanych z kultem świętych i błogosławionych. Szczególne chętnie odwiedzane są miejsce związane z kultem Maryjnym, czyli tak zwane Sanktuaria Maryjne, których kilkadziesiąt znajduje się na ziemiach polskich.

Pielgrzymem inaczej pątnikiem może zostać każdy, kto ma ochotę wędrować do miejsc świętych. Najczęściej ludzie uczestniczą w pielgrzymkach w organizowanych przez kościoły parafialne i razem z większą grupą uczestników zwiedzają miejsca uważane za święte, w których znajdują się także różnego rodzaju relikwie.

Pielgrzymom w trakcie podróży towarzyszy oczywiście pogłębiona modlitwa oraz możliwość korzystania z sakramentu spowiedzi u swoich księży przewodników. Pielgrzymka najczęściej jest podjęta z jakimś zamiarem na przykład dziękczynnym lub pokutnym.

Pielgrzymi odwiedzają także lasy, groty, czy kapliczki, czyli wszystkie te miejsca po drodze do sanktuariów, które szczególnie związane są z kultem, z faktem nadprzyrodzonym, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Do tych miejsc pątnicy przyjeżdżają, by zjednoczyć się z Bóstwem, prosić o łaski, przebaczenie, dziękować. Sanktuaria (czyli święte miejsca) występują w każdej religii. Mogą to być miejsca naturalne (lasy, groty) lub świątynie wzniesione na pamiątkę objawienia czy też w celu oddawania czci relikwiom lub wizerunkom – golgoty.

Pierwotny Kościół gromadził się wokół miejsc życia Jezusa Chrystusa – Betlejem, Nazaret, rzeka Jordan, góra Tabor, Wieczernik, Golgota. W wyniku późniejszych prześladowań miejscami świętymi stawały się groby męczenników (np. groby św. Pawła i Piotra w Rzymie). Później do grona sanktuariów zaczęto włączać miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny.

Sanktuaria jako ośrodki kultu i miejsca święte należą do kulturowego i duchowego dziedzictwa naszego narodu, mają wielką siłę przyciągania, równocześnie wyznaczają ważne przystanki i etapy pielgrzymowania wiernych. Sanktuaria ze względu na przedmiot kultu dzielimy na: sanktuaria maryjne, sanktuaria pańskie, sanktuaria związane z kultem świętych. Te najczęściej odwiedzane w naszym kraju to: Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej w Częstochowie, Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej królowej Polski w Licheniu,Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana M. Kolbego w Niepokalanowie, Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej, oraz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Po śmierci Jana Pawła II pielgrzymi chętnie wybierają się w podróż „ścieżkami Jana Pawła II”, trasa rozpoczyna się na ul. Franciszkańskiej 3, gdzie w 1944 r. zamieszkał Karol Wojtyła, będąc studentem zakonspirowanego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Dalej poprzez Bazylikę Archikatedralną na Wawelu, gdzie w krypcie św. Leonarda ks. Karol Wojtyła odprawił swoje pierwsze nabożeństwo w intencji brata i zmarłych rodziców, kolejne miejsca na szlaku prowadzą przez cmentarz na którym spoczywają rodzice Jana Pawła II, dalej przez liczne pomniki upamiętniające postać papieża Polaka, poprzez Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kończąc na Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II (Kraków – Balice).

“Człowiek tęskni za spotkaniem z Bogiem, a pielgrzymki kierują jego myśl ku przystani, do której może zawinąć na szlaku swoich religijnych poszukiwań.”

Jan Paweł II

 

M-S-M

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...