Turystyka w Chęcinach

Chęciny to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w województwie świętokrzyskim. Miejscowość ta, położona w odległości kilkunastu kilometrów od Kielc, przyciąga zarówno miłośników historii średniowiecza, jak i szukających piękna natury.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną miasta jest bez wątpienia Zamek Chęciński, który góruje nad miastem. Powstał na przełomie XIII i |IV wieku, a okres jego rozkwitu trwał między XIV a XVI wiekiem. Wtedy był ważną fortecą obronną i więzieniem, a zarazem gościńcem dla członków rodzin królewskich – w tym królowej Bony, której duch, jak głosi legenda, po dziś dzień snuje się po budowli jako tajemnicza Biała Dama. Choć dziś są to jedynie ruiny, a konstrukcja została zniszczona w XVII wieku, w trakcie Potopu Szwedzkiego, to ich niepowtarzalny układ i wciąż monumentalny charakter sprawiają, że odwiedzający Chęciny właśnie tam kierują pierwsze kroki. Zamek doceniony został także przez środowisko filmowe – to tutaj kręcono „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii J. Hoffmana.

Bogactwo historii miasta dostrzeżemy także, schodząc ze wzgórza zamkowego do śródmieścia, które zachowało swój średniowieczny układ. Interesujące budowle z tego okresu nieustannie przywołują dawne czasy – odwiedzić warto kościół św. Bartłomieja, zespoły klasztorne franciszkanów oraz bernardynek, czy też późnorenesansową kamienicę, w której dziś mieści się dom kultury.

W najbliższej okolicy Chęcin znajdziemy wiele innych atrakcji turystycznych, a także komfortowe noclegi w przyjaznych pensjonatach, czy też gospodarstwach agroturystycznych. Będąc tutaj, nie sposób nie odwiedzić pobliskiej Jaskini Raj, która znana jest w całej Polsce z wyjątkowych nacieków wapiennych, które formują przepiękne kształty. Jaskinia uformowała się w dewonie, a w trzeciorzędzie i czwartorzędzie powstało większość formacji. Można ja zwiedzać od stycznia do listopada we wszystkie dni z pominięciem poniedziałków.

Przemierzając znajdujące się w okolicach Chęcin szlaki turystyczne, skierować się warto również do bardzo reprezentatywnego dla tego regionu Skansenu w Tokarni. Możemy tam podziwiać życie kieleckiej wsi w dawnych czasach z bliskiej odległości. Ten wyjątkowy Park Etnograficzny skupił zabytki budownictwa drewnianego z różnych okresów oraz miejsc województwa. Każda chałupa zawiera oryginalne wyposażenie z dawnych wieków, które pozwala lepiej zrozumieć, jak się wtedy żyło. Wizyta tutaj będzie prawdziwą gratką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzać skansen można przez cały rok we wszystkie dni tygodnia – z wykluczeniem poniedziałków.

Kolejną ważną atrakcją turystyczną znajdującą się w okolicach Chęcin jest dworek w Podzamczu Chęcińskim. Powstał na początku XVII wieku, ufundowany przez Jana Branickiego. Pełnił on funkcje domu starosty oraz innych ważnych instytucji – dziś został odrestaurowany. Zachwycają przede wszystkim jego ogrody z Łukiem Triumfalnym oraz aleją lipową, przy której rosną ponad 300-letnie drzewa.

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...