Udostępniono nowe obiekty w muzeum w Krzemionkach

Wystawę przyrodniczą obrazującą dzieje rezerwatu, fotograficzną – o dolinie Kamiennej i prezentującą obiekty wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, udostępniono w nowym budynku obsługi ruchu turystycznego w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie “Krzemionki” k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czwartkową uroczystość zorganizowaną przy rezerwacie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego, połączono z wojewódzką inauguracją sezonu turystycznego.

Dyrektor ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego – któremu podlega rezerwat – Włodzimierz Szczałuba powiedział PAP, że trzy wystawy będą prezentowane na stałe.

Pierwsza ekspozycja nazwana “Krzemionki dawniej i dziś. Posłańcy z przeszłości” ma charakter geologiczno-przyrodniczy. Dzięki makietom, planszom oraz multimediom zwiedzający poznają florę i faunę rezerwatu od okresu jurajskiego i procesy geologiczne kształtujące powstawanie krzemienia pasiastego.

Zdjęcia ostrowieckiego fotografika Andrzeja Łady obrazujące dolinę rzeki Kamiennej, zaprezentowano na drugiej wystawie. Autor wybrał fotografie prezentujące Kamienną z mało popularnych ujęć, ukazujące piękno dzikiej rzeki.

Trzecia ekspozycja to 13 barwnych plansz dokumentujących polskie obiekty znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO.

Poza salami ekspozycyjnymi, w budynku obsługi ruchu turystycznego muzeum mieszczą się m. in. infomaty – multimedialne kioski z przewodnikami, z których można dowiedzieć się wszystkiego na temat dziejów kopalni i ekspozycji archeologicznych.

Obiekty położone na terenie przylegającym do rezerwatu, połączono z polem górniczym, przebiegającą przez las ścieżką. Do połowy maja potrwają prace modernizacyjne wioski neolitycznej – chodzi o rekonstrukcję trzech chat z okresu kultury pucharów lejkowatych oraz dokończenie budowy megalitycznego grobowca.

Prace kosztowały ok. 12 mln zł. Rozbudowa muzeum była możliwa dzięki realizacji współfinansowanego ze środków UE projektu Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Szlak ma połączyć 20 najciekawszych obiektów geologicznych i archeologicznych w regionie.

Czynione są starania o wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według Szczałuby wniosek w tej sprawie będzie można złożyć za ok. dwa lata – m. in. po uregulowaniu kwestii własnościowych i zabezpieczeniu terenu rezerwatu.

W planach jest promocja Krzemionek wspólnie z odległym od kilkanaście kilometrów od muzeum Bałtowem – tamtejszy JuraPark jest najchętniej odwiedzanym przez turystów miejscem regionu.

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył tu w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog, prof. Jan Samsonowicz. Z okazji jubileuszu 90-lecia odkrycia, we wrześniu planowana jest konferencja naukowa, poświęcona dziejom kopalń.

Podostrowieckie kopalnie pochodzą z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu (ok. 3900-1600 lat p.n.e.). Wytwarzane przez górników krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości ponad 600 kilometrów od kopalń. W Krzemionkach zlokalizowano ok. 3,5 tys. szybów połączonych siecią chodników; szyby mają do 9 metrów głębokości.

W muzeum można zwiedzać podziemną trasę utworzoną z połączenia pokopalnianych wyrobisk.

Teren Krzemionek uznano za zabytek już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Od 1994 roku stanowią pomnik historii, a od 1995 roku także rezerwat przyrodniczy.

PAP – Nauka w Polsce

ban/ abe/ krf/  bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...