Uwaga na ogólne warunki umów biur podróży!

Zaufanie do rynku turystycznego zostało silnie nadszarpnięte przez kolejne bankructwa dużych operatorów. Sytuację pogłębia również fakt, że 32% biur podróży ma w swoich umowach niezgodne z prawem zapisy.

Podstawowym sposobem na uniknięcie problemów z bankrutującym biurem podróży, w którym wykupiona jest wycieczka, jest wnikliwa analiza podpisywanej umowy. Niestety, jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis KlauzuleNiedozwolone.pl, w prawie co trzeciej podpisanej umowie znajdują się postanowienia niedozwolone, które zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przykładem takiego zapisu może być informacja o odmowie zwrotu kosztów całej wycieczki, jeśli została ona odwołana przez klienta. Wszystkie takie zapisy są niezgodne z prawem, ponieważ w wypadku odstąpienia od podpisanej umowy, biuro podróży może żądać jedynie pokrycia kosztów poniesionych wydatków.

Podobnie sprawa wygląda z ograniczaniem odpowiedzialności, jakie ponosi biuro w wypadku nieprzewidzianych sytuacji, takich jak opóźnienia samolotów, problemy techniczne w hotelu etc. Wszystkie zapisy, w których biuro uchyla się od zapewnienia odpowiedniej jakości podczas całej podróży, będą uznane za niedozwolone.

Aby skutecznie uchronić się przed niekorzystnymi zapisami w umowie, warto zapoznać się z postanowieniami, które zostały umieszczone w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez UOKiK. Trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli umowa została już podpisana, postanowienia niedozwolone i tak nie wiążą konsumenta – tłumaczy Rafał Bugajski z serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl

Oprócz uchylania się od odpowiedzialności, biura podróży bardzo często robią błąd, określając sąd właściwy dla rozpatrywania sporów. Nie może być to zawsze sąd odpowiadający siedzibie firmy. Kodeks postępowania cywilnego dopuszcza również inne możliwości, w których podstawową jednostką jest sąd właściwy dla siedziby pozwanego.

Badanie przeprowadzono na podstawie ogólnych warunków umów z losowo wybranych biur podróży w okresie od marca do czerwca 2013 roku. W 32 procent badanego materiału, wyszukiwarka serwisu KlauzuleNiedozwolone.pl odnalazła postanowienia, które zostały uznane przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone. Najwięcej wykrytych zapisów dotyczyło kwestii odpowiedzialności biura podróży, ustalenia sądu właściwego i warunków rezygnacji z usługi.

Rejestr klauzul niedozwolonych dostępny jest na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Obecnie zawiera on blisko 5000 postanowień, które mogą działać na szkodę klienta. Mimo nakładanych kar finansowych, niezgodne z prawem zapisy cały czas umieszczane są w regulaminach i umowach.

KlauzuleNiedozwolone.pl to serwis, który umożliwia przedsiębiorcy sprawdzenie regulaminu bądź treści umowy pod kątem występowania w nim niedozwolonych postanowień z rejestru klauzul niedozwolonych prowadzonego przez Prezes UOKiK oraz monitoring nowych zapisów.

 

http://klauzuleniedozwolone.pl



PR

No posts found