"Chcemy, żeby także na Śląsku, w ślad za stolicą, powstało takie centrum. Jego patronką będzie Polka, która dwa razy została wyróżniona Nagrodą Nobla" - powiedziała prof. Alicja Ratuszna z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Przypomniała, że 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. "Chcemy, by już w tym roku nasze prace zaowocowały konkretami" - podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś.
Prof. Ratuszna zaznaczyła, że na Śląsku, w regionie o bardzo dużym potencjale naukowym, Centrum Nauki pełniłoby istotną rolę popularyzacji nauki bez względu na wiek i zainteresowania odwiedzających. Chodzi nie tylko o możliwość poznania nauk przyrodniczych i techniki, ale też dowartościowanie nauk humanistycznych - wyjaśniła.
Założyciele Stowarzyszenia nie obawiają się zarzutu, że chcą skopiować warszawski obiekt. "Nie sądzę, że powinniśmy się obawiać takiej krytyki czy takiego postrzegania, jako że my z Centrum Nauki Kopernik bardzo blisko współpracujemy (...) Nie będziemy kopią, nie będziemy czymś mniejszym, gorszym, na pewno będziemy mieli swoją specyfikę" - powiedział popularyzator nauki, dr Jerzy Jarosz.
Starania o powstanie obiektu w Katowicach wspiera śląski architekt Jan Kubec, który projektował Centrum Nauki Kopernik. Ocenił, że Katowice są na tym etapie co Warszawa w 2005 r., planując powstanie Centrum w tym mieście. Kubec podkreślał przychylność polityków i mediów w tworzeniu warszawskiego obiektu.
Według wstępnego założenia, Centrum powstanie na terenie dawnej kopalni Katowice. To część miasta, w której wkrótce powstaną inne sztandarowe inwestycje - nowy gmach Muzeum Śląskiego, siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowe Centrum Kongresowe.
Jak zapowiedział wiceprezydent Katowic Michał Luty, jeszcze w tym roku ma zostać powołana rada programowa, która określi jak Centrum Nauki ma wyglądać. W przyszłym powinien zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny. Wtedy będzie można mówić o kosztach, choć już dziś mówi się o kilkuset milionach złotych (Centrum Nauki Kopernik kosztowało 365 mln zł).
"Jeżeli oczekujemy czegoś dla regionu, w którym mieszka nie mniej ludzi niż w Warszawie i okolicach, to musimy mieć - jeżeli sami siebie szanujemy - musimy mieć centrum nauki wybudowane za podobne koszty" - oświadczył Luty. Wyraził przekonanie, że jeśli ktoś mówi, że taka inwestycja może się zamknąć kwotą rzędu 100 mln zł, "to znaczy, że ma prowincję w głowie".
Pytany o termin otwarcia Centrum wiceprezydent odpowiedział półżartem, że w 2016 r., kiedy Katowice będą Europejską Stolicą Kultury (Katowice są jednym z miast ubiegających się o ten tytuł). (PAP)
kon/ mlu/ gma/ krf/ kap/
źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
noclegi turystyka turystyka krajowa Katowice Centrum Nauki Skłodowska-Curie
Różnego rodzaju przynęty naturalne i zanęty na ryby używane są przez wędkarzy do wabienia oraz łowienia ryb. Różni je rozmiar, ale także zapach zanęty, dzięki czemu doświadczeni wędkarze mogą wybrać najbardziej odpowiedni produkt do danego rodzaju łowienia. więcej...
Turystyka rowerowa jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie pięknych okolic. więcej...
Góry są dobrym miejscem na wypoczynek przez cały rok. Pobyt w górach ma działanie relaksujące, odprężające, wpływając kojąco na wszystkie zmysły. To one dają możliwość obcowania z naturą w czystej postaci. więcej...
Jeśli planujesz wakacje pełne aktywności na świeżym powietrzu, wakacje pełne słońca i niezapomnianych wrażeń, musisz wyposażyć się w okulary Uvex. więcej...
Myślisz, że nie da się wyjechać za granicę, bez ponoszenia wysokich kosztów? Nic bardziej mylnego! Na rynku transportowym znajdziesz mnóstwo firm przewozowych, dysponujących o wiele korzystniejszymi cenami. więcej...