W piątek początek VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki

Blisko 800 wydarzeń popularnonaukowych przygotowano dla uczestników VIII Lubelskiego Festiwalu Nauki, który 17 września rozpoczyna się w Lublinie. Przez siedem festiwalowych dni na gości czekają pokazy, wykłady, Piknik Naukowy, a także Tygiel, czyli kongres studenckich kół naukowych.

Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

Festiwal jest największą imprezą popularnonaukową organizowaną przez środowisko naukowe Lublina, Puław i Dęblina. Imprezy festiwalowe będą się odbywać w około 100 miejscach, głównie na lubelskich uczelniach, ale też m.in. w Zamościu, Puławach, Dęblinie, Tomaszowie Lubelskim.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy hasło: “Nauka w służbie przyrody”. Podczas imprezy w atrakcyjnej formie naukowcy zaprezentują osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy oraz korzyści, jakie można uzyskać dzięki właściwemu jej rozwojowi.

Miłośnicy nauki przyjrzą się np. ewolucji, jaką przeszły komputery, poznają ciemną stronę medycyny, czyli współczesne ruchy antymedyczne, zdemaskują też największe pseudofakty naukowe.

Dla mieszkańców Lublina, zwłaszcza młodzieży, wyjątkową atrakcją będzie Piknik Naukowy na placu Marii Curie-Skłodowskiej, który odbędzie się w niedzielę (18 września). Lubelskie uczelnie przygotowują widowiskowe pokazy, doświadczenia i prezentacje.

W tym roku odwiedzający Piknik dowiedzą się, jak przeżyć w tropiku, jak za pomocą zabawy wspomagać rozwój dziecka. Poznają również przedziwny świat owadów, sprawdzą, czy Polska ma szanse, by stać się krajem winnic i jakie zjawiska powodują powstawanie trzęsień ziemi.

“W czasie Festiwalu odbędzie się, podobnie jak w ubiegłym roku, TYGIEL 2011, czyli III Lubelski Kongres Studenckich Kół Naukowych, który umożliwia prezentację zainteresowań naukowych i pozanaukowych studentów. Chcielibyśmy, aby wyzwolił on ogromne możliwości tkwiące w zdolnych, młodych ludziach” – wyjaśnia przewodniczący komitetu naukowego festiwalu prof. Edward Pałys.

Jak zapewnia dr Andrzej Zykubek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w festiwalu mogą wziąć udział wszyscy. “Takim naturalnym odbiorcą projektów festiwalowych są gimnazjaliści i licealiści. Z wieloletniej perspektywy da się jednak zauważyć, że coraz więcej projektów jest przygotowywanych dla najmłodszych – przedszkolaków lub uczniów szkoły podstawowej. Cieszą się ogromną popularnością i jest zapotrzebowanie, żeby było ich jeszcze więcej” – podkreśla dr Zykubek.

Szczegółowy program LFN jest dostępny na stronie Festiwalu: www.festiwal.lublin.pl

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/bsz

 

www.naukawpolsce.pap.pl

Wynajem sali na organizację przyjęcia okolicznościowego w Lublinie
Ciekawa propozycja, oferta miejsca na przyjęcia, imprezy okolicznościowej w Lublinie.
Wielkie miasto Lublin
Lublin to miasto, które każdy szanujący się turysta powinien odwiedzić. Jeśli ktoś chce poznać piękną...
Turystyczna Akademia Biznesu Internetowego
Turystyczna Akademia Biznesu Internetowego to program darmowych szkoleń skierowany do firm branży turystycznej...
Ekolodzy biją na alarm. Rosnąca liczba turystów dokona nieodwracalnych spustoszeń w tatrzańskiej przyrodzie
Ekolodzy nie kryją oburzenia. - To skandal. Wyraźnie teraz widać, że mieliśmy rację. 80 tys. ludzi więcej...